Muži U16 prohráli ve finále ME s Chorvatskem

Česká republika – Chorvatsko 57:67 (19:22; 29:41; 39:53)

Body: Peterka 21, Šoula 11, Kouřil 10, Dedek 6, Slanina 3, Rubeš, Svoboda a Šoukal po 2 – Hezonja 21, Zganec 11, Jukic a Bosnjak po 8

Doskoky: 44 - 45

Fauly: 14 - 19

Asistence: 9 – 11

Diváci: 5 085

Čeští basketbalisté tentokráte v ČEZ Areně nenechali na začátku soupeře utéct do většího vedení. Naopak to byli oni, kdo byl v prvních chvílích zápasu lepším týmem. Celou první desetiminutovku se skóre přelévalo ze strany na stranu. Byl k vidění hezký útočný basketbal. České obraně dělal největší problémy tradičně Mario Hezonja. Závěr první desetiminutovky vyšel lépe Chorvatům, kteří tak získali minimální náskok.

První pětiminutovka druhé čtvrtiny českému týmu hrubě nevyšla. Trápení v útoku zapříčiněné nízkou úspěšností střelby znamenalo pouhé dva body. Češi se dostali pod tlak, byla na nich vidět nervozita. Velké množství ztrát při přihrávkách posílalo Chorvaty do rychlých protiútoků. Když navíc Hezonja přidal další neuvěřitelné střely, přehouplo se vedení Chorvatů hodně přes deset bodů. Češi zabojovali v obraně a snažili se Chorvaty co nejvíce přibrzdit. Konečně padla i nějaká střela v útoku. Češi se snažili, ale zatím nepřicházelo to, co je zdobilo například v úspěšném semifinále – jistá střelba.

Podobný průběh měla i třetí čtvrtina. Češi se trápili v útoku a Chorvaté taženi svým nejlepším hráčem byli naopak velmi efektivní. První český koš zaznamenal až po třech minutách hry Martin Peterka. Chorvaté řádili také na útočném doskoku, kde dokázali vydolovat velké množství zdánlivě ztracených míčů. Naštěstí se pak čeští reprezentanti dokázali vyrovnat svému soupeři a nedovolili mu jít na větší než dvacetibodové vedení. Úsek od stavu 29:49 dokázali do konce čtvrtiny vyhrát o šest bodů.

Poslední čtvrtina turnaje ukázala, že Češi jsou bojovníci. Snažili se ještě zdramatizovat zápas, aby potěšili návštěvu, která je na mládežnický basketbal nevídaná. Chorvaté sice na začátku trefili dvě rychlé trojky, ale Češi se vzepřeli osudu a stáhli fantastickým výkonem svoji ztrátu pouze na šest bodů. Pak už ale bylo vidět, že docházejí síly. Chorvaté si však jedinečnou šanci na zisk titulu vzít nedali. Češi tak na domácím Mistrovství Evropy vybojovali stříbrné medaile, což je úspěch, ve který před šampionátem tajně doufal jen velký optimista.

Petr Treml: „Pro kluky to byl skvělý zážitek, zahrát si finále mistrovství Evropy před 5000 diváky. To pro ně byla odměna za celých těch minulých deset dní. Škoda, že jsme neudělali ten poslední krok. Selhala nám střelba, nikoliv však srdce a bojovnost. Dokázali jsme zdramatizovat zápas, což slouží ke cti našim hráčům. Sice jsme prohráli, ale můžeme odejít se vztyčenou hlavou. Dnes nás porazil basketbalově lepší tým. Stříbrná medaile je skvělá. Věřím, že pro některé hráče to byl první krok na startu jejich kariéry.“