Muži U16 postoupili do čtvrtfinále z prvního místa a bez porážky

Čeští basketbalisté do šestnácti let vyhráli bez porážky svou základní skupinu na evropském šampionátu divize B. V bulharské Sofii zdolali Irsko 66:62 a ve čtvrtfinále turnaje se utkají s Gruzií.

Svěřenci Jana Slowiaka už po skončení včerejšího programu věděli, že jim postup z prvního místa ve skupině neunikne, přesto chtěli zvítězit i ve svém pátém duelu na turnaji a uchovat si neporazitelnost. Zápas s Irskem však byl pro ně možná nejtěžším dosavadním utkáním na šampionátu a na výhru se hodně nadřeli.

Ve vyrovnaném prvním poločase ani jeden z týmů nedokázal soupeři více uniknout. Nejprve Irové zvládli lépe úvod, vedli až o šest bodů a Češi prakticky celou první půli tahali za kratší konec. Když se pak borci v bílém probrali a v poslední minutě druhé čtvrtiny otočili skóre, dokázali Irové do přestávky srovnat.

Zajímavé věci se tak začaly dít až po přestávce. Čeští mladíci výborně začali třetí desetiminutovku, vyhráli čtyřminutový úsek 13:3 a získali si dvouciferný náskok. Od té doby však přešli Irové prakticky až do konce utkání do zónové obrany, která jim pomohla zpět do zápasu. Donutili Čechy celkem k 36 vypáleným trojkám, z nichž si svůj cíl našlo jen sedm, ale za to je borci v bílém ničili na doskoku. V čele s Davidem Böhmem, který nastřádal 12 doskoků, přeskákali Češi Iry 55:44 a připsali si 28 útočných doskoků. I přes to se rozhodovalo až v závěru.

V klíčovou chvíli to na sebe vzal hráč Nymburka Nikolaos Noumeros. Za nejtěsnějšího vedení Čechů tři minuty před koncem dal šest bodů v řadě. Jeden koš po vlastní výborné obraně, jednou zakončil rychlý protiútok a pak si byl jistý z čáry trestného hodu. Tím dal svému týmu v poslední minutě náskok sedmi bodů. Irové se ještě pokoušeli o obrat, ale už na něj neměli síly.

Čtvrteční čtvrtfinálová bitva proti druhému celku skupiny D začne v 19:30. Do elitní divize postupují tři nejlepší celky šampionátu.

Česká republika - Irsko 66:62 (17:17; 33:33; 51:48)

Noumeros 14, Fanta 12, Houser 10, Vyroubal a Böhm (12 doskoků) po 9, Černý 4, Pták, Sýkora, Kočvara a Manas po 2, Kotala a Pelíkán 0 - Fajana 17, Kelly 14, Lehane 13

TH: 23/19 - 23/15

Trojky: 7 - 3

Doskoky: 55 - 44

Zisky: 12 - 9

Ztráty: 20 - 21

Asistence: 17 - 14

Fauly: 23 - 22