Muži na úvod přípravy vítězní

East Coast ALL-STARS – Česká republika 86:106 (13:26; 32:47; 60:73)
Houška J. 16, Benda 11, Hruban 11, Welsch 10, Švrdlík 10, Bartoň 10, Kudláček 9, Hampl 7, Čarnecký 7, Jelínek 6, Ličartovský 5, Balvín 4

První přípravný zápas před kvalifikací ME 2013 odehráli čeští reprezentanti v Estonsku proti americkému týmu. Začátek zápasu musel být kvůli prodloužení předcházejícího programu posunut o 30 minut. To však základní sestavě ve složení Hruban-Čarnecky-Bartoň-Houška-Hampl nevadilo. První koš sice zaznamenali Američané, ale díky bodům Houšky a Hampla se dostal český tým do vedení (5:4). Celkem dokázali Češi díky šňůře 12:0 zvýšit svůj náskok až na 14:4. To však nebylo vše. Po další úspěšné trojce českého družstva a bodech Petra Bendy vedli čeští reprezentanti už 24:9. I když soupeř do konce první čtvrtiny snížil, vstup do zápasu se svěřencům Pavla Budínského vydařil.

Nástup do druhé čtvrtiny patřil americkému soupeři. Během prvních pěti minut dokázal smazat více jak polovinu ze svého manka (28:22). Dlouho se pak oba soupeři střídali v úspěšných akcích a tak rozdíl ve skóre zůstával na šesti bodech. Výrazný náskok českému družstvu vrátily především úspěšné tříbodové pokusy. Dvakrát se trefil Bartoň a jednou Kudláček. Češi tak do poločasové přestávky uhájili náskok vybudovaný v první čtvrtině.

Také ve třetí čtvrtině využívali soupeři rovnocenně své útočné příležitosti. Češi si dokázali zkušeně pohlídat svůj náskok a ani jednou nepustili Američany blíže než na deset bodů. V této fázi hry převažovaly spíše útočné manévry nad defenzivou. Výsledkem také byl stav ve třetí čtvrtině 28:26.

V poslední fázi hry Češi neustále zvyšovali svůj náskok. Dobrý vstup do čtvrté čtvrtiny potvrdil trojkou Jakub Houška, po které se rozdíl ve skóre poprvé přehoupl přes dvacetibodovou hranici. Američané sice ještě dokázali snížit, ale Češi už si své úvodní vysoké vítězství v přípravě nenechali vzít. Ceněnou hranici sta bodů překonal za český tým Kamil Švrdlík.

Pavel Budínský: „Byl to pro nás dobrý první test a to proti týmu, který hrál dobře jeden na jednoho, což se dalo očekávat. Prověřilo nás to v několika aspektech. V celkovém dojmu můžeme být spokojeni a to nejen kvůli výhře, ale že jsme mohli dát prostor všem hráčům. Střídali jsme dobré i horší momenty, ale celkově si myslím, že to nebylo tak špatné.“