Muži na Univerziádě podlehli Finsku a o umístění zabojují s Itálií

Čeští basketbalisté si na Světové Univerziádě v italské Neapoli zahrají o konečné jedenácté místo. Rozhodl o tom jejich úterní zápas v pavouku nepostupujících týmů ze skupiny, ve kterém podlehli Finsku 57:74. Svěřence Miroslava Marka čeká ve čtvrtek poslední duel na turnaji proti Itálii.

Češi v pondělí přesvědčivě přehráli Rusko a dali zapomenout na slabší výkony v základní skupině, proti Finsku jim však hrubě nevyšel druhý poločas, a nakonec jasně padli. Přitom v úvodu to vypadalo pozitivně. Český tým se v závěru první čtvrtiny vyhrabal z brzké desetibodové ztráty (10:20 v sedmé minutě) a v úvodu druhé čtvrtiny srovnal po nájezdu Jakub Tůma. Dobrý výkon přinesl Čechům poločasové vedení a vydržel až téměř do poloviny třetí čtvrtiny, kdy Tůma, hrající svůj nejlepší zápas na turnaji trojkou poslal svůj tým naposledy do vedení (41:40).

Závěr třetího období ale vyšel skvěle Finům v čele s Maxhunim, který zavelel k náporu a zbytek čtvrtiny od Tůmovy trojky vyhrálo Finsko 12:2. Sebevědomí se Seveřanům přeneslo i do poslední čtvrtiny, ve které nedali Čechům šanci a český tým tak jen v závěru snižoval rozdíl pod dvacetibodovou hranici. Finové si zahrají proti Chorvatům o devátou příčku, Češi skončí po duelu s Itálií nejlépe jedenáctí.

Česká republika – Finsko 57:74 (19:22; 33:30; 43:52)

Tůma 12, Pekárek 11, Peterka 10, Dragoun 7, Sehnal 6, Heřman a Půlpán po 5, Goga, Váňa, Grunt, Šafarčík a Štěrba 0 – Maxhuni 19, Gustavson 15

TH: 9/4 – 18/9

Trojky: 7 – 9

Doskoky: 36 – 33

Zisky: 6 – 16

Ztráty: 22 – 15

Asistence: 10 – 14

Fauly: 17 – 14