Muži na Univerziádě drží naději na deváté místo

Čeští basketbalisté budou na univerziádě na Tchaj-wanu bojovat o deváté až dvanácté místo. V pavouku třetích a čtvrtých týmů základních skupin zdolali po vyrovnaném boji Ukrajinu 84:79 a odsunuli soupeře do zápasů o třinácté až šestnácté místo. Další utkání sehrají v pondělí proti Kanadě.

Češi si na Ukrajinu věřili, ale také věděli, že to bude velmi těžký a vyrovnaný zápas, což se potvrdilo hned v úvodu. Skóre se od začátku tahalo, ale lépe na tom byli přeci jen Ukrajinci, a kdyby se nechytil deseti body v první čtvrtině Bujnoch, byla by ztráta větší. Druhá čtvrtina probíhala v podobném duchu. Mladí Češi se dostali z šestibodové ztráty a získali si náskok, trojka Shevchenka se závěrečným klaksonem strhla poločasové skóre na stranu Ukrajiny.

Důležité události se tak odehrávaly hlavně ve druhém poločase. Svěřencům Miroslava Marka výborně vyšla třetí čtvrtina, když znovu zářil Bujnoch (11 bodů ve čtvrtině) a vedli až o dvanáct bodů. V závěru čtvrtiny je však srazil nesportovní faul Martina Nováka a šňůra sedmi bodů v řadě soupeře.

Zápas se definitivně lámal až v poslední pětiminutovce, kdy nejtěsnější náskok Čechů navýšil trojkou Šiška a pak Češi dlouho drželi soupeře na distanc. Ukrajinci se dostali v poslední minutě na rozdíl tří bodů a stříleli i trojku, ale neúspěšně a opora Opavy Bujnoch zavřel zápas dvěma koši. Završil tak svůj heroický výkon s 33 body, čímž překonal hlavní oporu Ukrajiny Kobetse s 24 body.

Ukrajina – Česká republika 79:84 (21:18, 41:38, 58:63)

Kobets 24, Petrov 17, Boiarkin 12 – Bujnoch 33, Šiška 17, Sehnal 10, Feštr 7, Kvapil 6, Novák 5, Dragoun 4, Pumprla 2, Křivánek, Kroutil, Hartig a Bělohradský 0

TH: 27/24 – 8/4

Trojky: 9 – 12

Doskoky: 41 – 40

Zisky: 5 – 11

Ztráty: 19 – 9

Asistence: 20 – 18

Fauly: 15 – 22