Muži na Univerziádě drželi krok do poločasu, ani ženy s USA neuspěly

Čeští basketbalisté podlehli ve svém třetím utkání na univerziádě na Tchaj-wanu výběru USA jasně 78:107. Po třech utkáních tak mají bilanci jedné výhry a dvou porážek a zřejmě jsou tak bez šance na postup do čtvrtfinále. Ve čtvrtek je čeká další utkání v základní skupině proti Estonsku.

Svěřenci Miroslava Marka šli do utkání s jasným favoritem celého turnaje s cílem dosáhnout nejlepšího možného výsledku. Američané, za které hraje letos špičková univerzita Purdue, ale na Čechy vlétli od samého úvodu a hned v první čtvrtině nasázeli 32 bodů. Nejvíce zářilo duo Edwards – Haas.

Ve druhé čtvrtině ale Američané pod dojmem náskoku povolili a Češi také ukázali svou sílu. Rozstřílel se hlavně silový rozehrávač Šiška, který dělal Američanům problémy a mladí Češi se dotáhli až na rozdíl devíti bodů. Po přestávce se pak chvíli pokoušeli zápas ještě více zdramatizovat, ale lépe sehraný tým Purdue odskočil na dvacetibodový rozdíl a závěr se už spíše dohrával.

Češi se silnému soupeři herně vyrovnali a nebýt slabšího doskakování, mohlo být utkání delší dobu vyrovnané. Nejlepším střelcem USA byl s 22 body Vince Edwards, syn bývalého reprezentanta a hráče Philadelphie Sixers Billa Edwardse.

Česká republika – USA 78:107 (14:32, 46:56, 64:82)

Šiška 18, Bujnoch 13, Feštr a Sehnal po 11, Křivánek 8, Kvapil 7, Dragoun 5, Pumprla 3, Novák 2, Kroutil, Hartig a Bělohradský 0 – Edwards Vincent 22, Haas 17, Cline a Edwards Carsen po 12

Trenér Daniel Kurucz:

"Poslední zápas ve skupině rozhodoval o našem čtvrtfinálovém soupeři. Tým Spojených států tradičně na basketbalových turnajích dominuje a není tomu jinak ani na Univerziádě. V prvním zápase porazil tým USA Ugandu o 90 a ve druhém Polsko o 50 bodů... Do zápasu jsme ale vstoupili s plnou koncentrací. Dařilo se nám udržovat stanovené taktické pokyny a donutili jsme tak soupeřky k mnoha ztrátám. Po celou 1. čtvrtinu jsme stále mírně vedli a vyhráli ji 17:15. I 2. čtvrtina byla stále vyrovnaná a ní soupeř odskočil až v jejím závěru. Poločasový výsledek 32:39 však stále dával naději na vítězství. O výsledku rozhodla 3.čtvrtina, kterou jsme bohužel prohráli 20:3. Měli jsme v ní nadále otevřené střely, ale nedokázali jsme je proměnit. Soupeř tyto střely doskočil a trestal nás z rychlých protiútoků. Poslední čtvrtinu ani jeden tým nepustil, bojovalo se naplno. Dokázali jsme se vrátit do zápasu a čtvrtinu vyhrát 17:14. Dobrý výkon našeho družstva ve 3 ze 4 čtvrtin dává naději na čtvrtfinále proti Rusku (25.8.).

USA - Česká republia 73:52 (15:17; 39:32; 59:35)

Small 17, Charles 15, Jankoska 11 - Hošková 15, Kozumplíková 8, Mircová a Vyoralová po 7, Adamcová 5, Bakajsová a Mainclová po 4, Hrušková 2, Kopecká, Kracíková, Effangová a Mocová 0

TH: 24/18 - 10/8

Trojky: 3 - 8

Doskoky: 49 - 42

Zisky: 13 - 4

Ztráty: 14 - 25

Asistence: 13 - 16

Fauly: 13 - 23