Muži i ženy na Univerziádě poprvé prohráli

Basketbalové reprezentační týmy na Světové Univerziádě v italské Neapoli si dnes připsaly první porážky. Ženy po dvou výhrách nestačily na Japonsko a do čtvrtfinále jdou z druhé příčky, muži nenavázali na včerejší hladkou výhru nad Mexikem a podlehli Izraeli.

Lvice po dvou výhrách nestačily na Japonky

České basketbalistky prošly do čtvrtfinále Světové Univerziády z druhé příčky ve své základní skupině. Svěřenkyně trenéra Dana Kurucze v posledním zápase základní fáze podlehly jednoznačně Japonsku 65:93 a poprvé na turnaji prohrály.

Ještě v první čtvrtině se Češky držely a mohly tak doufat v první místo ve skupině, pak ale ve druhé desetiminutovce vůbec nedokázaly zastavit skvělou ofenzivu Japonek, které si vypracovaly pohodlný náskok, který už pak bez větších potíží udržovaly až do konce. Češky tak mohly alespoň šetřit síly na další pokračování turnaje.

Česká republika – Japonsko 65:93 (19:25; 29:46; 49:65)

Břicháčová 11, Gaislerová 10, Křivánková 9, Stoupalová 8, Mircová 7, Hošková 6, Petrušková a Krejzová po 4, Rašková a Kracíková po 3, Šoukalová a Opočenská 0 – Okada 17, Tanaka 12, Fujimoto 11

Po dobrém poločase muži nestačili na Izrael

Mužská reprezentace podobně jako ve včerejším duelu s Mexikem do zápasu velmi dobře vstoupila a po první čtvrtině vedla 15:6. Vedení bylo v polovině druhé čtvrtiny až jedenáctibodové, než se Izraelci probrali a zlepšenou obranou do poločasu dotáhli skóre na rozdíl jediného bodu.

Do druhé půle navíc jako by nastoupil ještě úplně jiný tým Izraele, brzy se dostal do vedení a Češi přestávali agresivní hru soupeře stíhat. V polovině třetí desetiminutovky najednou Češi prohrávali z ničeho nic dvouciferným rozdílem. Svěřenci Miroslava Marka se snažili, na začátku poslední čtvrtiny se přiblížili na rozdíl šesti bodů, ale dál to už nešlo. Izrael nápor zachytil a utekl Čechům znovu do klidného vedení, které si pohlídal až do závěru.

Česká republika – Izrael 54:68 (15:6; 26:25; 43:52)

Peterka 14, Šafarčík 12, Dragoun 11, Sehnal 6, Grunt 5, Tůma 4, Půlpán 2, Pekárek, Goga, Štěrba, Heřman a Váňa 0 – Menco 15, Zalmanson a Carriera po 11