MS U17 pohledem trenéra a kapitánky
České basketbalistky na domácím Mistrovství světa v basketbalu žen do 17 let nakonec skončily bez medaile, přesto je čtvrté místo úspěchem. Svým počínáním na hřišti i mimo palubovku navíc parádně pobláznily nejen Klatovy a Plzeň, kde ke svým střetnutím se světovou špičkou nastupovaly.
Včerejší těsná porážka v zápase o třetí místo od Maďarek vzala domácím hráčkám naději na medailový úspěch. „Po zápase bylo zklamání a slzy, ale až si za týden řekneme, že jsme čtvrtý nejlepší tým basketbalistek na světě, tak na sebe můžeme být hrdí a pyšní,“ hodnotil vystoupení svého týmu trenér Richard Fousek. Ostatně, hrdý na své svěřenkyně byl už v průběhu celého turnaje: „My jsme poráželi družstva z jižní i severní Ameriky, Austrálii, asijské týmy... Tohle družstvo je konkurenceschopné ve světové konkurenci, což je skvělá vizitka pro celé basketbalové hnutí.“
Pokud by měl trenér vybrat nejsilnější zážitek z devítidenního klání 16 nejlepších reprezentačních výběrů světa, pak má jasno: „Jednoznačně zápas s Austrálií, který byl skvělý, nádherný, úžasný. Austrálie a Amerika jsou dlouhodobě světová špička. Pro mě je obrovský zážitek, jak se holky dokázaly adaptovat na hru soupeře a pak ho přejet.“
To kapitánka Karolína Malečková se při hledání nezapomenutelné chvíle vrátila ještě do Klatov a závěru základní skupiny: „Celé mistrovství je jeden velký úspěch. Ale zapamatuji si asi to, jak jsme prohrály s Maďarskem a zvedly jsme se do zápasu s Kanadou a vyhrály ho.“ Psychická nezdolnost zdobila mladé lvice ve všech zápasech. „Síla tohoto družstva je v tom, že je psychicky silné. Nezlomí se, i když se zrovna nedaří a dokáže takové zápasy otočit,“ popsal Fousek největší zbraň čtvrtého týmu světa.
Na mládežnickém šampionátu by nemělo jít pouze o výsledky, ale také o možnost posunout hráčky dál směrem k budoucím basketbalovým kariérám. Co skončené MS přineslo domácím reprezentantkám? „Zkušenosti, kvalitní zápasy proti různým herním stylům. Dalo jim to možnost hrát před vyprodanou halou, což se jim do teď nestalo. A vlastně ani mě ne. Pro nás, co se pohybujeme v dorostenecké soutěži, je to novinka. Děvčata po turnaji ví, kde je tlačí bota. Pokud to pochopí a začnou na tom pracovat, tak je to další plus, které tyto zápasy přinesly,“ vyjmenoval přínos turnaje Fousek.
Na fanoušky pěla ódy i kapitánka týmu a náklonnost k fandícímu publiku jí zůstala i po posledním zápase. „Nedokážu popsat, jak skvělé to bylo. Diváci nám fandili i v těch nejhorších chvílích. Lepší to snad ani být nemohlo. Sice jsme byly trochu nervózní, ale bylo to krásné,“ vzpomínala na vstup do turnaje. Právě v první den šampionátu nastartoval český výběr cestu za poblázněním basketbalové veřejnosti. „Měly jsme obavy, ale první den mistrovství se všechno změnilo. Viděly jsme tam fanoušky, to všechno překonalo naše představy. Jsme hrozně šťastné. A výsledky? Chtěly jsme do první osmičky a teď jsme čtvrté. Vyrovnaly jsme se se s různými styly hry,“ ocenila Malečková.
Kapitánka svému týmu věřila, a ten jí nezklamal: „Můžeme odejít s čistým štítem a vědomím, že jsme na hřišti nechaly všechno. S Itálií jsme to nevzdaly, se Španělskem to byl hrozný zápas, ale i tak jsme bojovaly do poslední chvíle. Chci pochválit i holky, které šly z lavičky a daly do toho všechno.“
Přesto se Češky nemohly radovat z medaile. Malečková ale už po posledním zápase věděla, jakého úspěchu se svými spoluhráčkami na domácí půdě dosáhla: „Myslím, že to je krásné být čtvrtý na světě. Kdo si to může říct? Jediný rozdíl mezi třetím a čtvrtým místem je ten, že nemáme medaili.“
Kompletní výsledky českého týmu na MS U17