MS je výzva a udržení kontinuity

Fanoušci českého basketbalu se mají i v dalších letech na co těšit. Česká basketbalová federace pro ně vybojovala v nejbližším období pořádání významných mezinárodních akcí na našem území. Možná tyto akce nedosahují slávy nedávno skončeného EuroBasketu, ale do Čech se v příštích letech podívají elitní mladí basketbalisté a basketbalistky z celé planety. V Česku se totiž díky rozhodnutí FIBA uskuteční mládežnické světové šampionáty dívek U17 a chlapců i dívek U19.

„Je to za mě obrovský úspěch na úrovni sportovní diplomacie, protože to není zase tak dávno, co jsme světový šampionát do devatenácti let hostili a je to jedna z nejprestižnějších akcí, kterou FIBA pořádá. Myslím si, že je důležité zachovat kontinuitu konání velkých basketbalových akcí u nás,“ komentuje rozhodnutí FIBA z minulého týdne předseda komise vrcholového basketbalu chlapců Jiří Welsch.

Mužská sekce bude na svůj šampionát čekat nejdéle, do Česka se podívá až v roce 2027, když se mezitím ještě uskuteční v příštím roce v Maďarsku a o dva roky později ve Švýcarsku. Na světový šampionát devatenáctiletých ale mají čeští fanoušci nejživější vzpomínky, když se konal v Praze v roce 2013 a po palubovce v O2 Areně pobíhala jména jako Aaron Gordon, Marcus Smart, Dario Šarić nebo Vasilije Micić. 

„Jako pořadatel máme samozřejmě také jedno z účastnických míst, a protože to bude až v roce 2027, tak máme šanci se na to nějakým způsobem připravit. Tady vzniká závazek pro všechny, kteří se pohybují v českém mužském mládežnickém basketbalu. Nejenom samozřejmě Česká basketbalová federace, ale i kluby spadající do systému talentované mládeže a nejdůležitější je to pro ročníky 2008 a 2009, kterých se to bude hlavně týkat. Je to šance zahrát si na akci, která běžně nespadá do našeho portfolia,“ dodává Welsch s tím, že všechny kolem mužské složky čeká do té doby ještě spousta práce.

„Pracujeme k tomu, abychom byli úspěšní každý rok, ale tohle je ještě trochu jiný cíl. Hned jak se ke mně informace o pořadatelství dostala, tak jsem ji sdílel s Torstenem i všemi trenéry, kteří patří do realizačních týmů mládežnických reprezentací, se kterými se za pár dní uvidíme v Nymburce na kempech U16 a U18. Řešili jsme to i v rámci realizačního týmu CZ ACADEMY, protože i tam je to pro nás důležitý závazek,“ popisuje Welsch.

Ještě dříve se světových šampionátů dočká ženská složka, která je přeci jen v mládeži v posledních letech úspěšnější a na světové šampionáty se děvčatům daří probojovat, i když nejsou v Česku. Zejména kategorie U19 měla světový šampionát s českou účastí naposledy vloni v Maďarsku a české lvice se objeví i na turnaji, který v příštím roce uspořádá španělský Madrid. Už v roce 2025 bude kategorie U19 na MS znovu, protože se do Čech vrátí poprvé od roku 2001, kdy skvělá česká generace získala dokonce zlaté medaile. O rok později se v Česku uskuteční MS U17, to se objevilo na českém území naposledy v roce 2014. 

„Pořádáním turnajů Mistrovství světa získávají čtyři ročníky českých hráček možnost porovnat se se světovou basketbalovou špičkou. Byť na světových sportovních turnajích dochází k vyrovnávání výkonnosti mezi jednotlivými kontinenty, v dívčím basketu stále ještě platí, že postoupit na svět z Mistrovství Evropy je náročnější, než samotná účast na turnaji – to dokládají výsledky MS U17 a U19 z posledních 10 let, kdy se mezi TOP10 pravidelně umísťuje čtyři-pět týmů z Evropy. Zažít pestrost světového basketbalu, střetnout se s herními styly 40 minut full court presujících Asiatek, fyzicky a individuálně dominantních Američanek – to je unikátní příležitost jak pro hráčky, tak pro trenéry a trenérky,“ popisuje Welschův protějšek, předseda komise vrcholového basketbalu dívek, Robert Landa. Pro něj je také pořadatelství velkým úspěchem a velmi dobře zapadá do rozběhnutého projektu Národní sportovní agentury na podporu ženských kolektivních sportů

„Zisk pořadatelství dívčího MS byl jedním z bodů koncepce projektu OH28 a mě těší, že se i toto podařilo pro české hráčky zajistit,“ dodává Landa.

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport