Mladí lvi slaví letos druhou divizi A! Díky hvězdným náhradníkům

Na ramenou dvou fenomenálních náhradníků Michala Svojanovského (27 bodů) a Matěje Burdy (21) dokráčeli čeští basketbalisté do 18 let ke kýženému postupu do divize A. V duelu o bronz na B-divizním ME po velkém boji skolili Severní Makedonii 89:80, a to především neuvěřitelnou trojkovou kanonádou ala Houston Rockets (40/16), a stejně jako starší kolegové z U20 se letos radují z povýšení mezi kontinentální elitu. Do divize A se ve své kategorii vracejí po čtyřech letech.

V nejdůležitějším duelu turnaje jim tentokrát výtečně vyšel start, když už po 9 minutách a šesti trefených trojkách trhali náskok 28-17. O ten však v mžiku přišli po chybách na vlastní půlce a inkasování snadných makedonských bodů zpod koše. I přes vršící se ztráty Češi sice ani dál nezapomínali kropit koš dalšími úspěšnými trojkovými projektily, jenže zpoza oblouku se rozstřílel i soupeř, který se postupně vyvezl až do osmibodového vedení. Kábrt s Burdou (už do půle dal 16 bodů za necelých 11 minut) se ale poté postarali o poločasové snížení na 45-49 a začínalo se téměř od znovu.

Lvům se nevyvedl start druhé půle, ale pak už zahájili velkou cestu k obratu. Drtivě ji načal Svojanovský, který 14 body nejvíc pomohl k otočení skóre ze 48-55 na 72-65. Tým měl už po 30 minutách na kontě 15 trojek, a když jen v sedmi rotující soupeř začal ztrácet půdu pod nohama a vršil ztráty, Svojanovský 16. trojkou týmu posouval skóre už na 82-71.

To chybělo do konce jen tři a půl minuty, ale Makedonci se ještě nevzdali a donutili lvy k několika ztrátám, aby se dostali až na 84-80. Pak ale Böhm proměnil obě šestky a necelou minutu do konce už nasměroval družinu Luboše Bartoně k postupovému triumfu a obrovské radosti na hřišti v rumunské Oradeji.

Luboš Bartoň (trenér ČR): „Zasloužený postup, který se neobešel opět bez nervů a hromady chyb. Dneska nás podržela výborná střelba trojek a samozřejmě Svojda. Ten si nechal super výkon až na úplný závěr a byl výborný i v obraně. Rád bych poděkoval všem z realizačního týmu, se kterými byla radost pracovat a samozřejmě bych rád poděkoval hráčům, za jejich čas, energii a velkou touhu posunout juniorskou kategorii o patro výše.“

Michal Svojanovský (hráč ČR): "Do zápasu jsme vstoupili dobře, proměňovaly jsme rychlé protiútoky a hráli týmově na útočné polovině kde se nám dařila střelba za 3 body. V druhé čtvrtině nás ale soupeř začal trest po našich zbytečných chybách a dostal se do vedení. Celkově jsme měli v prvním poločase problém na obranné polovině. Do třetí části jsme nastoupili s aktivní a agresivní obranou a zapas jsme začali otáčet. Ve čtvrté části to byl velký boj, ale my jsme zachovali chladnou hlavu a zapas jsme dotáhli do vítězného konce. Tento zapas ukazal, jaký jsme tým a jak se dokážeme povzbudit. Byl to skvělý turnaj a jsme nadšení z medaile a postupu do divize A."

Česko – Severní Makedonie 89:80 (28:21, 45:49, 75:67)
Body: Svojanovský 27, trojky 10/6, Burda 21, trojky 9/5, Böhm 11, Hanzlík 8, Kábrt a Rylich po 6, Vyroubal 5, Pelikán 1, Svoboda a Sýkora po 2, Noumeros a Vondra 0 – Milovanovikj 24, Savikjevikj 19, Jakimovski 17
TH: 16/13 - 22/17
Trojky: 40/16 - 32/11
Doskoky: 44 - 34
Zisky: 6 - 12
Ztráty: 17 - 11
Asistence: 22 - 21