Mládežnický basketbal - projekt ve spolupráci s MŠMT, ČT a AŠSK
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Česká televize, Česká basketbalová federace a Asociace školních sportovních klubů se společně pouští do boje s nedostatkem pohybu u školní mládeže v rámci projektu Mládežnický basketbal. Ten společně s projektem Florbal do škol, který s partnery zastřešuje Česká florbalová unie, tvoří projekt Mládežnický sport.
Záštitu nad celým seriálem sportovních soutěží určených pro školní mládež převzal ministr školství Mgr. Josef Dobeš. Na nejlepší tým v republice čeká Pohár ministra školství. „Basketbal a florbal jsme zvolili z toho důvodu, že to jsou dva nejvíce preferované sporty ve školních tělocvičnách. Stojíme na prahu nultého ročníku. Věřím, že jsme na startu tradice,“ prohlásil optimisticky ministr školství na tiskové konferenci, která se konala 12. prosince a představovala základní rysy „Mládežnického sportu“.
Mládežnický basketbal je soutěž určená pro střední školy. „Jsem rád, že jdeme cestou středních škol. Basketbal je technicky náročný sport, proto ho soutěžně budou hrát střední školy,“ vysvětlil předseda ČBF JUDr. Miroslav Jansta, proč se, narozdíl od florbalu, počítá se soutěžním pojetím basketbalu pouze pro střední školy. „Spolupráci s ČBF ale startujeme už od těch nejmladších, tedy od šestiletých školáků. Pro ně připravujeme cvičení na rozvoj dovedností a dále pokračujeme přes 6., 7., 8. a 9. třídu až ke středoškolským soutěžím,“ doplnil prezident AŠSK Václav Lešanovský. (Pozn. – prostřednictvím projektu Basket do škol)
Basketbalových soutěží se budou moci zúčastnit studenti středních škol a učilišť ročníku narození 1992 – 1996. K Poháru ministra školství povede čtyřstupňová cesta. Okresní kvalifikace svou podobou navazuje na odzkoušený model středoškolské basketbalové ligy. Bude se hrát podle zaběhnutých zvyklostí na území okresů či měst. Ze základních škol však nevzejde čtrnáctka krajských vítězů, jak tomu bývalo v minulosti, ale dalším postupným krokem bude takzvaná eliminace. Ta se bude hrát tak, aby v oblasti západ i východ vygenerovala vždy po deseti týmech. Desítka týmů se pak utká v rámci Top ten západ a Top ten východ o účast ve Velkém finále. Velké finále se hraje systémem doma venku na rozdíl skóre. Už od krajských kol by měly být zajištěny záznamy a přímé přenosy České televize.
„S podobným turnajem již máme zkušenosti, kdy jsme podobnou akci pořádali zhruba před deseti lety. Tehdy neměl takový zásah směrem ke sponzorům. Díky partnerům, které nyní máme v podobě MŠMT, ČT, AŠSK a SportBohemia, je situace optimističtější,“ věří v úspěch projektu Jansta.
Zájemci o účast v projektu Mládežnický basketbal se mohou již nyní hlásit na webových stránkách www.mladeznickysport.cz.