Mistr Evropy z roku 1946 Josef Toms dnes slaví 90. narozeniny. Blahopřejeme!

Československý basketbalový reprezentant Josef Toms slaví dnes, 26. ledna 2012, kulaté životní jubileum. Je tomu přesně 90 let, kdy započal svoji životní cestu ozdobenou medailemi ze dvou evropských šampionátů.

Josef Toms byl součástí reprezentačního týmu, který ve 40. letech zaznamenal dva velké úspěchy československého basketbalu. Nejprve se se svými kolegy z reprezentace stal v roce 1946 mistrem Evropy na šampionátu ve švýcarské Ženevě. Čechoslováci tehdy slavili zlato po nervy drásajícím finálovém boji s Itálií, který vyhráli 34:32. Takový úspěch už se žádné další generaci zatím zopakovat nepodařilo. Josef Toms se na titulu podílel v průměru třemi body za zápas.

Hned o rok později měli Čechoslováci možnost titul obhájit, a to dokonce na domácí půdě v Praze. Roli favorita plnili až do finálového souboje, kde se poprvé postavili fenoménu následujících let, Sovětskému svazu. Podlehli mu 37:56. Přesto měla stříbrná medaile svoji obrovskou cenu.

Svoji reprezentační kariéru zakončil Josef Toms na turnaji pod pěti olympijskými kruhy. V Londýně 1948 zažil svůj bodově nejpovedenější turnaj v národním dresu. Celkově zaznamenal 14 bodů, což znamenalo průměr 3,5 bodu na zápas. Československá reprezentace obsadila na londýnském turnaji konečné sedmé místo.

Na klubové úrovni spojil Josef Toms své jméno především s klubem z pražského Žižkova. Česká basketbalová federace přeje panu Tomsovi do dalších let hodně pevné zdraví a dostatek radosti ze života.