Mezi kadetkami zůstalo zlato doma na Rosničce

Domácí basketbalistky BK Žabiny měly možnost napravit bilanci pořadatelů MČR, která utrpěla menší šrám minulý víkend. Juniorky Žabin totiž nevyužily domácího prostředí, aby po suverénním tažení celou sezónu přidaly tu nejdůležitější tečku v podobě zlaté medaile před domácím publikem.

Žabiny Brno - USK Praha 56:32 (16:13; 27:16; 38:25)

Jejich mladší spoluhráčky na tom začaly pracovat hned od začátku turnaje. USK Praha měl v semifinále MČR hraném na Rosničce šanci na postup pouze v první čtvrtině. Pak se defenziva Žabin stala pro Pražanky neprostupnou. USK zaznamenal do konce zápasu pouze 19 bodů, přičemž ve druhé čtvrtině navýšil své skóre pouze o tři bodíky. Nikdo z USK nepřesáhl v zápase desetibodovou hranici. To Tereza Vitulová v domácím dresu uplatnila své zkušenosti nabyté v závěrečných kolech Bonver ŽBL a zničila soupeřky 14 body a 17 doskoky. Na doskoku byl vůbec velký rozdíl. USK nepřidal ani jeden bod po útočném doskoku.

BA Sparta - BK Havířov 66:57 (24:14; 43:28; 55:45)

Druhé semifinále obstaraly hráčky BA Sparta a BK Havířov. Sparta se rychle ujala vedení a za celý zápas do něj soupeřky nepustila. Naopak ho rychle navyšovala a krátce po začátku druhého poločasu už byl náskok Pražanek 18 bodů. Nic jim tak nevadilo, že Havířov do konce utkání jeho polovinu umazal. Rozdíl mezi oběma celky mohl být ještě větší, pokud by Sparťanky mířily přesněji z čáry trestného hodu. Nakonec je nemusela mrzet ani bilance 26/9. Střelnici si na Rosničce si otevřela Barbora Jindrová (26 bodů) a ve sparťanském dresu jí podpořila double-doublem Isnelle Natabou (14 bodů + 12 doskoků). Stejný počin se v týmu hostí povedl Anně Kubíčkové (18+12) a Anežce Kopecké (16+11).

USK Praha - BK Havířov 50:65 (15:24; 26:32; 36:49)

V zápase o třetí místo se utkaly dva zklamané celky ze sobotního programu. Zhruba o dvě hodinky více času na odpočinek měl pražský USK, ale Havířov (který do Final 4 postoupil až pětibodové bitvě s Pardubicemi po úspěchu v pátém zápase na hřišti soupeře) se rozhodl získat bronzové medaile stylem start – cíl. Drobnou trhlinku mohl tento plán dostat po změně stran, kdy USK stáhl do té doby pohodlné vedení Havířova na tři body. Jenže to bylo maximum a Havířov se opět odpoutal až na rozdíl 21 bodů. USK tak nepomohl ani výkon kapitánky mistryň Evropy U16 z loňského roku Veroniky Šípové (20 bodů, 15 doskoků, ale také 10 ztrát). V dresu Havířova nejvíce zářila Adéla Smutná (22 bodů, 10 doskoků).

Žabiny Brno - BA Sparta 93:57 (25:7; 46:25; 71:34)

Způsob průběhu finále naznačila už první čtvrtina, kterou domácí Žabiny ovládly poměrem 25:7. Spata nedokázala na nástup domácích hráček reagovat a za celou dobu se nedostala do vedení. Naopak Žabiny své vedení neustále navyšovaly až 42 bodů v průběhu závěrečné desetiminutovky. „Čekali jsme těžký boj, vyrovnaný zápas. Je ale pravda, že jsme se ale na Spartu poctivě připravovali. Hráli jsme hodně rychlých protiútoků, což je hra, která nám svědčí,“ poodkryl úspěšný recept trenér domácích Richard Fousek. Dominantní postavou byla opět Tereza Vitulová, autorka double-double za 28 bodů a 13 doskoků (užitečnost 39), ke které se přidala hlavně Kristýna Brabencová (13+14). Dobrou mušku na sparťanské straně si udržela Jindrová (19 bodů).

Nejlepěí pětka: Jindrová (BA Sparta), Vitulová, Brabencová (obě Žabiny Brno), Rašková (BK Havířov), Šípová (USK Praha)

MVP: T. Vitulová (Žabiny Brno)

Nejlepší střelkyně: B. Jindrová (BA Sparta)