MČR U17: Drama v Brně a domácí pražská radost

O víkendu proběhla republiková mistrovství v kategorii U17 kadetů a kadetek. Kadeti se sešli na turnaji v Brně, kadetky se potkaly v Praze na Folimance. Do hlavního města se sjely prakticky výhradně domácí celky a v Praze zůstaly i všechny medaile, když za prvním USK skončila druhá Slovanka a třetí HB Basket, v Brně zaskočili domácí tým ve finále Sokol Sršni Písek, bronz berou Snakes Ostrava.

Pražské celky braly všechny medaile

Oba favorizované celky na MČR kadetek nejprve potvrdily svoji roli v sobotním semifinále. Domácí USK nakročil k výhře nad HB Basket ve druhé čtvrtině, kterou ovládl 23:10. Tím si vypracoval osmnáctibodové poločasové vedení, které po přestávce ještě navýšil a v závěru už bez problému kontroloval postup do finále. Ke konečné výhře 73: 52 přispělo nejvíce duo Petra Malíková a Kateřina Zeithammerová, které se shodlo na 17 bodech. Třináct bodů přidala Tea Samouk. Poražený HB basket vedla se 14 body a 8 doskoky Kateřina Vejvodová.

Větší potíže neměla ani Slovanka, která porazila Hradec Králové 80:62. Hradec sice v úvodu mírně vedl a po celý první poločas se držel na kontakt, ale závěr třetí čtvrtiny vyšel Slovance skvěle a její náskok vzrostl až ke 20 bodům. Na to už Východočešky nedokázaly zareagovat a oba týmy tak v závěru šetřily síly na nedělní duely. Slovanku vedla k výhře s 19 body Eliška Brejchová, osmnáct bodů přidala kapitánka Monika Fučíková. Double – double za 13 bodů a 11 doskoků zaznamenala Lucie Svatoňová. Hradci nestačilo 11 bodů od Nikoly Šafránkové ani po deseti od dvojice Natálie Vlčková a Táňa Bartáčková.

Třetí příčku urval v zápase skvělých obran HB Basket, který porazil Hradec Králové 49:42. Tři čtvrtiny měly navrch Východočešky, které ale za třetí čtvrtinu nastřílely jen pět bodů a jejich soupeřkám se podařilo otočit skóre. Za téměř osm minut bez bodu Hradec přišel o náskok a najednou prohrával dvouciferným rozdílem. Východočešky se ještě snažily o obrat, ten se jim ale nevyvedl a přišly tak i o bronzové medaile. K těm pomohla HB Basketu jediná dvouciferná střelkyně Ivana Míšková s 12 body a osmi doskoky, Hradec se opíral hlavně o Nikolu Šafránkovou a jejích 18 bodů a 17 doskoků.

Ve finále domácí USK ani jednou neprohrával, přesto se výhra 77:64 nerodila lehce. Vysokoškolačky ve druhé čtvrtině utekly do patnáctibodového náskoku, který ale ve druhé půli prakticky komplet poztrácely a Slovanka ještě pár minut před koncem živila naději na obrat. Ten ale nepřišel a domácí favoritky tak mohly slavit mistrovský titul. K tomu pomohla 18 body Petra Malíková, patnáct bodů dodala Kateřina Zeithammerová, která se po zásluze stala i nejužitečnější hráčkou MČR. Slovanku vedla se 17 body a 12 doskoky Monika Fučíková, Eliška Brejchová přidala 14 bodů.

Písek z dramatu v semifinále až ke zlatu

Oba semifinálové duely MČR kadetů byly naprosto rozdílné. V tom prvním si SAM Brno poradilo bez větších potíží s BA Nymburk 92:69. Brněnští sice po většinu prvního poločasu mírně vedli, soupeři se však nedokázali odpoutat. Zlom přišel až ve třetí čtvrtině, kterou domácí SAM ovládli 27: 16 a navýšili svůj náskok až ke dvacetibodové hranici. V poslední čtvrtině sice přišel nápor Středočechů, ale závěr patřil znovu Brnu, které si bez problému pohlídalo postup do finále. Střeleckým lídrem vítězů byl s 19 body a 10 doskoky Vítězslav Rygl, jen o bod méně doručil Tomáš Jansa. Nymburku nestačilo ani pět dvouciferných střelců v čele s patnáctibodovým Filipem Kábrtem, který přidal i 11 doskoků. Zbytek týmu se totiž složil jen na dva body.

To druhý zápas byl o poznání vyrovnanější. Sršní Písek v něm urvali výhru nad Snakes Ostrava 103: 102 až po prodloužení. Zápas probíhal jako na houpačce, když se oba týmy mnohokrát v průběhu utkání střídaly ve vedení. Nejvyšší náskok si dokázali vypracovat Snakes, kteří vedli pět minut před koncem rozdílem 9 bodů. Pak se však ostravští čtyři minuty neprosadili z pole a košem Radka Janische minutu před koncem už jen srovnávali na 87:87. Ostrava měla ještě šanci pro sebe zápas urvat v základní hrací době, ale Jakub Šurý z Písku deset sekund před koncem rozhodl o tom, že zápas půjde do prodloužení. Nastavený čas byl obrovskou bitvou, ve které Písek ještě dvě minuty před koncem vedl o 3 body, ale o minutu později už stejným rozdílem vedla Ostrava. Písek se ale v poslední půlminutě dokázal dvakrát prosadit a pár sekund před koncem rozhodl o vítězi zápasů koš Kryštofa Pytelky. V obou týmech střelecky vládly základní pětky. Nejlepším střelcem zápasu byl v dresu vítězů s 27 body Martin Štrobl, 23 bodů přidal Daniel Kölbl. Snakes nestačilo 23 bodů Aleše Zapletala, ani 22 bodů a 17 doskoků Jana Mičky. Radek Janisch se blýskl 15 body a 11 asistencemi.

Zklamání z nepovedeného semifinále ze sebe lépe dostali hráči Snakes, kteří si v duelu o bronz poradili s Nymburkem 85:76. Středočeši do zápasu skvěle vstoupili a po celou první čtvrtinu vedli, pak ale zkolabovali ve druhé desetiminutovce a Snakes srovnali krok. Po vyrovnané třetí čtvrtině přišel v té čtvrté nápor Ostravy, která pro sebe urvala výhru i bronzové medaile. Ty pomohl vystřílet 28 body, šesti doskoky a pěti asistencemi Radek Janisch, sedmnáct bodů a deset doskoků přidal Jan Mička. Nymburku nepomohlo 33 bodů (pět trojek) a devět doskoků Filipa Rylicha.

Ve finále mělo v první půli navrch domácí Brno nad Pískem, jenže na začátku třetí čtvrtiny předvedli Sršni sérii 21:6 a převzali kontrolu nad utkáním. Rozhozené Brno se sice snažilo, ale nedokázalo se dostat zpět do hry, aby závěr zdramatizovalo a Písek si nakonec po dramatickém semifinále a finálové výhře 90:76 odváží z Brna zlaté medaile. Hvězdou finále byl písecký Jakub Šurý, který 29 body potvrdil oprávněnost zisku ceny MVP, do dvouciferných čísel se navíc dostal celý zbytek základní pětky Sršňů. Brno držel ve hře 15 body Tomáš Jansa.