MČR juniorů zná finalisty

Ve finále MČR juniorů U19 pro rok 2022 se střetnou celky GBA Sojky Pelhřimov a Basket Brno. Dva nejvýše nasazený týmy po základní části i nadstavbě zvládly své semifinále a v neděli ve třináct hodin se utkají o mistrovský titul. Souboj o bronz čeká od 10:30 v hale v Jindřichově Hradci na USK Praha a Tygry Brno. Finále se hraje v neděli před kamerami ČT Sport Plus.

Sojky využily domácího prostředí

V prvním semifinále pelhřimovské Sojky naplno využily výhodu domácího prostředí, protože se poprvé v historii Final 4 hrálo semifinále v jiné hale, než se bude hrát finále a přehrály Tygry Brno 80:65.

Sojky ukázaly jasnou převahu v lichých čtvrtinách, které dohromady ovládly o devatenáct bodů, ty sudé naopak o čtyři body ztratily. Jeden z klíčových momentů zápasu přišel hned v úvodní čtvrtině, kdy Tygři vedli 7:6, aby pak prohráli následující úsek hry 14:0 a nabrali dvoucifernou ztrátu, ze které se pak dlouho nedokázali vyhrabat. Právě díky zlepšenému výkonu v první fázi třetí čtvrtiny stáhli Tygři na rozdíl šesti bodů, tam však bylo jejich maximum a od té doby už kralovaly favorizované Sojky. Ty sice zahodily patnáct trestných hodů, ale také trefily deset trojek a přeskákaly soupeře 54:43. 

 Hráčem zápasu byl domácí Jakub Wiktor Coulibaly, který nastřílel 21 bodů a doskočil 15 míčů. Martin Kheil dodal 17 bodů a také tak přestřílel nejlepší dva střelce Brna – patnáctibodové Adama Lukeše s Lukášem Olbortem. 

Andrej Červenka (trenér GBA Sojky Pelhřimov): „Nedařilo se nám tak, jak bychom chtěli. Po dobrém začátku jsme se spokojili s vedením a musím říct, že Tygři podali velmi dobrý výkon. Nakonec se nám podařilo trefit něco zvenku a urvat ten zápas a potvrdili jsme roli favorita. Věděli jsme, kdo bude naším soupeřem v semifinále, takže tam byla specifická příprava a samozřejmě tím, že náš tým se dává dohromady až před sezónou, tak jsme chtěli před Final 4 zapracovat na soudržnosti.“ 

Vladimír Paunovič (trenér Tygři Brno): „Tak v první řadě bych chtěl pogratulovat soupeři k zaslouženému vítězství, celý zápas měl pod kontrolou. Od začátku zápasu byli fyzicky silnější, v tom jsou celkově někde jinde než náš tým. Samozřejmě hraje v tom roli i fakt, že jsme o rok mladší, ale to nemůže být samozřejmě výmluva. Stav zápasu byl stále +10/+12 a my jsme neměli sílu to skóre obrátit. Jednoznačně 54 doskoků! Také během celé sezóny jsme měli vyšší úspěšnost naší trojkové střelby, dnes se nám však nedařila. Nám opravdu nespadlo nic, naopak GBA si dokázala své nepřesné střely ještě i doskočit. Jak už jsem řekl, opravdu zasloužená výhra ale na druhé straně bych chtěl pochválit své hráče. Myslím, že jsme neudělali ostudu a musím říci, že jsme bojovali.“

Silný závěr Brna

Na postup do finále se naopak hodně nadřeli hráči Basket Brno, kteří až díky velmi dobré poslední čtvrtině udolali USK Praha 78:73 a odsunuli Pražany k souboji pouze o bronz. 

V utkání jako na houpačce vedlo Brno rychle 5:0, ale pak se svěřenci trenéra Petra Jachana rozehráli, vyšel jim přelom první a druhé čtvrtiny a v jedenácté minutě vedli po trojce Tomáše Palase 24:14. Ani jim ale slušný náskok dlouho nevydržel, Brno postupně otáčelo a po třech minutách druhé půle Petr Křivánek posílal Moravany zpět do vedení. Od té doby se zápas lámal ze strany na stranu, ani jeden z týmů nedokázal získat vyšší náskok, než USK naposledy vedlo při vstupu do poslední čtvrtiny. Na začátku té poslední Brno otočilo skóre, a i přes velké drama a dotírání ze strany USK už se vedoucí celek neměnil. Ještě tři minuty před koncem tři trestné hody Matěje Šafaříka přiblížily USK na rozdíl tří bodů, a pak měl hostující tým na přelomu poslední minuty dlouhý útok se třemi pokusy z nichž ani jeden v koši neskončil a koncovku si pohlídalo Brno. Při velmi vyrovnaných statistikách rozhodovalo o šest více ztracených míčů USK.

Hvězdou duelu byl Jakub Nečas s 28 body a 16 doskoky, patnáct bodů přidal Marek Půlpán. Za USK se na 21 bodů dostal Matěj Šafařík, dvacet bodů dal Ondřej Švec. 

Jakub Nečas (hráč BASKET Brno): „Nezačali jsme úplně dobře, začali jsme pomalu, i když naší největší zbraní by měl být rychlý protiútok. Pak jsme se do toho dostali zejména ve druhém poločase, kdy jsme se odpíchli od zlepšené obrany a zlepšeného doskoku, což byl klíč pro tenhle zápas. V koncovce nám přálo štěstí, protože kluci netrefovali, ale za mě rozhodla obrana. Na začátku jsme to trochu tahal, ale pak jsem se musel nahecovat, protože jsem chtěl zítra hrát finále a teď udělám všechno proto, abych zítra podal nejméně stejný výkon. Nebyl jsem ani na jednom tréninku, jen jsme si řekli nějaké rozhodnutí ohledně obrany. Mají na nás výšku (GBA), to hraje v jejich prospěch, ale pokud budeme bojovat, tak to dokážeme nahradit.“   

Matěj Šafařík (hráč USK Praha): „Zápas nebyl ideální. Už v první čtvrtině jsme vedli, drželi jsme si náskok. Byli jsme pohledově lepší, vedli jsme o nějakých sedm bodů. V poločase to ale už začal být problém, kdy se to stáhlo, pak přišly naše excesy, Brno dotáhlo. My jsme nedokázali trefit koš, dělali jsme hloupé fauly a Brno šlo do vedení, a to už jsme nestihli stáhnout. Rozhodl útočný doskok a jejich druhé šance, co dostali.“

 

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport