Maple Mistrovství ČR juniorů 2012 - Třetí hrací den

USK Praha – BCM Nymburk 99:59 (20:17, 51:29, 99:59)

Turnaj dospěl ke svému vrcholu – VELKÉMU FINÁLE. V němž se střetl obhájce titulu, účastník několika posledních turnajů F4 USK Praha s vyzyvatelem BCM Nymburk, v jehož dresu nastoupil Martin Kříž, který zde v loňském roce právě v dresu USK Praha získal mistrovský titul. Hlediště se velmi pěkně zaplnilo a atmosféra mezi fanoušky slibovala, že proběhne skutečně VELKÉ FINÁLE.

Domácí nastoupili do utkání v sestavě: Šafarčík, Feštr, Kyzlink, Grunt, Truhlář. Hosté poslali na úvodní rozskok pětici hráčů: Horák, Kříž, Jurjevič, Tomášek, Šebek. Všichni aktéři se pozdravili a utkání bylo zahájeno. První útok a možnost skórovat USK Praha nevyužilo a nymburští kotelníci ihned mohli oslavovat Tomáškovu trojku 0:3. Basketbalová bitva byla odstartována. Jurjevič po nájezdu 0:5. Nervozita svazovala domácím ruce a ani třetí střela nebyla úspěšná, po dvou odehraných minutách zářila na straně domácích nula. Až Pavel Grunt po asistenci Feštra otevřel skóre na straně domácích 2:5. Domácí se snažili zvýšit tlak ve všech činnostech a po dvou sériích trestných hodů snížili na 4:7. Po trojce Šafarčíka ve 4. minutě se začalo znovu 7:7. Pak Jurjevič svým šestým bodem zvýšil na 7:9. Křížovi doposud zůstala Folimanka zakleta (dva neproměněné TH) a Tomášek zvyšoval trojkou na 7:12. V 5. minutě se pod útočným košem zranil Šebek (výron), což byl důležitý okamžik utkání. V 7. minutě si vzal hostující trenér Pavel Beneš oddechový čas a atmosféra v hale se na pár okamžiků zklidnila. Po timeoutu šlo USK po trojce Feštra do vedení 14:12. Rudy Matějka však trojkou na druhé straně hřiště na chvilku skóre otočil, aby Feštr kontroval další trojkou 17:15. USK se snažilo dostat míč do koše jakýmkoliv způsobem, v této fázi hry mělo výraznou převahu pod útočným košem. Po první čtvrtině byl stav 20:17 pro USK Praha. V ní nastřílel Feštr již 10 bodů a Tomášek na straně Nymburka 8 bodů.

Druhá část byla zahájena ztrátou Jurjeviče. USK kontrovalo rychlým protiútokem, který byl zastaven jen faulem. Nymburský Tomášek pokračoval v ostrostřelbě a snižoval svou další trojkou na 22:20. Smečí v druhé minutě druhé čtvrtiny zakončoval Fait na 25:20 a v následném útoku si po ztrátě míče udělal svou třetí osobní chybu Matějka (nesportovní chyba), 29:20 po Kyzlinkově střele. Zejména Jurjevič, ale přesně střílel, po trojce snižoval na 29:23. Do hry se vrátil Šebek a útočné manévry na obou stranách pokračovaly. Střelecký souboj Feštr – Jurjevič pokračoval 33:25 (hráči 17:13) Feštr svým 20 bodem zvýšil na rozdíl 11 bodů, po trojce 36:25. Feštr byl dále k nezastavení 41:27, 23 bodů. Nymburk změnil sestavu a pokračoval v aktivní hře. Velký rozdíl ve hře obou družstev byl v rychlém protiútoku, z něhož USK dokázalo udeřit. Dvě minuty před koncem poločasu narostl rozdíl ve skóre na 20 bodů 47:27, ale bitva pokračovala dál. Do šaten se odcházelo za stavu 51:29. Martin Kříž v závěru poločasu neproměnil ani svůj pátý a šestý trestný hod. V poločase nastřílel Feštr 23 bodů, s užitečností 31.

Rozdíl 22 bodů se zdál příliš velký, ale míč je kulatý a za 20 minut hry se může stát cokoliv. Takže druhá půlka bitvy o mistra začala. A Dalibor Fait začal zostra úspěšnou trojkou na 54:29. Až v 22. minutě dal své první dva body nymburský Kříž 56:33. Robin Matějka snižoval trojkou na 58:38, ale ihned Feštr svou další trojkou odskočil na 61:38. Sedmý trestný hod neproměnil Kříž za stavu 61:40. Martin Kříž se začal během třetí čtvrtiny probouzet, ale Feštr pokračoval ve své snajperské lekci, 34 bodů za tři čtrtiny. Dvojice Jurjevič-Kříž se nechtěla smířit se značným bodovým odstupem, ale Feštr stále držel USK daleko na dostřel 69:46, 28. minuta. Do poslední čtvrtiny se šlo za stavu 74:48.

Poslední čtvrtina už na výsledku nic nezměnila a USK Praha si došla v klidu k dalšímu titulu. Oslavy mohly vypuknout.

Finálové utkání ukázalo jeden skvělý individuelní výkon a to kapitána domácích Lukáše Feštra 39 bodů, užitečnost 56, 8 doskočených míčů, 7 asistencí, 6 trojek ze 7 pokusů, celková střelba 23/18, TH 11/9. K němu se přidal Tomáš Kyzlink 17 bodů, 2 trojky. Hosty táhl Eddi Jurjevič s 21 body a čtyřmi asistencemi. Martin Kříž dosáhl svého prvního double-double na turnaji za 11 bodů a 16 doskoků.

body: Feštr Lukáš 39, Kyzlink Tomáš 17, Šafarčík Petr 13, Grunt Pavel 8, Truhlář Daniel 8, Fait Dalibor 7, Křivánek Jan 7, Balogh Ladislav 0, Hájek Marek 0, Janošík Juraj 0, Mareš Marek 0, Pistelák Denis 0 - Jurjević Eddi 21, Kříž Martin 11, Matějka Robin 10, Tomášek Jakub 9, Vida Michal 4, Horák Ondřej 2, Pae Alain 2, Nový Patrik 0, Petřivý Dominik 0, Plešingr Martin 0, Stegbauer Lukáš 0, Šebek Dominik 0; střelba 3b.: 20/10:19/6 střelba 2b.: 41/21:43/19 TH: 38/27:16/3 doskoky: 36:35 chyby: 19:26;

Sokol Pražský – JCB Brno 65:78 (7:23, 23:38, 65:78)

Turnaj dospěl podle papírových předpokladů do nedělních dvou utkání, ve kterých se bude rozhodovat o medailistech. Horká Folimanka slibovala divákům dvě úžasné bitvy. V první z nich, o třetí místo, se potkala družstva Sokola Pražského a JBC Brno. Domácí nastoupili v základní sestavě: Reimer, Smrž, Dvořák, Bernáth, Daněk. Hosté poslali na rozskok pětici hráčů: Slanina, Hrabovský, Šiška, Pavličík, Šanák.

1. Ihned první střelu úspěšně proměnil brněnský Šiška a hlediště bylo v očekávání, zda bude pokračovat ve svém včerejším střeleckém výkonu. Pak brněnští pokračovali v úspěšné střelbě a ujali se vedení 0:8. Domácí i přes velké nasazení nebyli schopni zakončit bodově své akce. Až v 5. minutě snižoval Smrž na 2:8. V téže minutě byla sokolskému Bernáthovi odpískána druhá osobní chyba. Brněnské táhl Slanina, kdy svým sedmým bodem zvyšoval na 5:13. V 7. minutě si Šanák udělal svou druhou osobní chybu a hra se pomalu začala vyrovnávat. Hru Sokola Pražského limitoval nesprávný výběr střeleckých pozic s neexistencí útočného doskoku. V posledních dvou minutách první čtvrtiny JBC zrychlilo hru a zvítězilo 23:7 (Slanina 9, Šiška 6).

Do druhé části prvního poločasu vstoupili sokolští úspěšnou Smržovou střelou, ale Brno pokračovalo ve své rychlejší a přesnější hře. Domácí byli stále příliš statičtí a nepřesní v zakončení. V těchto okamžicích držel prapor domácích Smrž (12 bodů) 19:27 a důraznější obrana. Brno přestalo hrát trpělivě a sázelo na střelbu z delší vzdálenosti, která nebyla až tolik úspěšná. V 16. minutě sokolský Daněk obdržel technickou chybu a po úspěšných trestných hodech Šišky a z následného útoku koši s faulem Slaniny, odskočilo Brno na rozdíl 15 bodů 19:34. Nedisciplinovanost Daňka stála tak Sokol 5 bodů. Slanina, Šiška a Smrž měli po 17. minutách na svých kontech po 12 bodech. Zoufalost Sokola Pražského v zakončení na tomto turnaji byla zcela patrna, když jeho hráči v posledním útoku dvakrát neproměnili své střely zcela osamoceni z pod koše. Do šaten se odcházelo v poločase za stavu 23:38 ve prospěch JCB Brno.

Do poločasu ani jedno z družstev neproměnilo jedinou tříbodovou střelu. Sokol Pražský proměnil pouze 9 střel z 44 a přidal 5 trestných hodů ze 7. Brno proměnilo 15 střel z 46 a neproměnilo pouze jeden trestný hod z 9. V poločase měl Šiška užitečnost 21 (9 doskočených míčů) Slanina 18, na druhé straně Smrž užitečnost 13.

Druhá polovina utkání začala úspěšnou trojkou Hrabovského a nastínila tak, že ke zvratu ve střetnutí nejspíš nedojde. Slanina pokračoval v povedeném výkonu, 24. minuta, 17 bodů, 28:45. V 17. minutě po koši Hrabovského rozdíl ve skóre vyskočil na 21 bodů. Sokol v těchto chvílích postavil zónovou obranu, ale Šiška trojkou a pak v kombinaci se Slaninou (alleyoop) byl proti zvratu v utkání 34:56. Do poslední čtvrtiny se šlo za stavu 38:60.

Úvod poslední části hry začal čtyřmi body Sokola (trojka a úspěšný trestný hod po faulu Hrabovského) 42:60 a začala stíhačka Sokolů (trojka Aulich) 45:60.  Jenže Brno disponovalo ve svém středu dispečerem Slaninou, který zavřel svůj koš (dva bloky) a rozdíl ve skóre se stále pohyboval na úrovni 15 bodů, 34. minuta 47:62. Přesně čtyři minuty před koncem Brno zlomilo odpor domácích, rozdíl ve skóre narostl na 18 bodů 53:71. V utkání se již nic zajímavého neudálo a JBC Brno získalo bronzovou medaili vítězstvím 78:65.

Brno ovládlo hru pod košem, kde získalo celkem 50 doskočených míčů oproti 33 doskokům Sokola.  Pět úspěšných trojek Sokola nemohlo nahradit jejich méně úspěšnou střelbu z pole 32 % :48 % Brno. Z individuelních výkonů stojí za zmínku double-double dvojice Slanina (24 bodů, 14 doskočených míčů + 2 bloky) Šiška (22 bodů a 20 doskočených míčů + 6 asistencí). Užitečnost těchto dvou hráčů byla 35 resp. 36. Na straně domácích Sokola Pražského vynikl Tomáš Reimer s užitečností 30 (22 bodů).

body: Reimer Tomáš 22, Smrž Jakub 16, Bernáth Michal 9, Aulich Ondřej 5, Dvořák Radim 5, Kuneš Jan 4, Daněk Alois 2, Šop Jan 2, Haltmar Tomáš 0, Kohout Matěj 0, Kološ Jakub 0, Korous Jan 0 - Slanina Prokop 24, Šiška Ondřej 22, Šaňák Richard 16, Hrabovský Marian 11, Pavličík Ivo 3, Müller Martin 2, Barák Martin 0, Grečynskyj David 0, Líčeník Marek 0, Šimeček Ondřej 0, Šula Daniel 0; střelba 3b.: 18/5:16/1 střelba 2b.: 56/19:51/31 TH: 16/12:19/13 doskoky: 33:50 chyby: 19:17;