Máme Kanadě co vracet

Světový šampionát devatenáctiletých ve Španělsku pokračuje v neděli druhým hracím dnem a český tým se tak bude muset rychle znovu začít naplno soustředit. Po úvodní relativně hladké výhře nad Egyptem čeká na druhé straně daleko silnější soupeř – Kanada.

Kanaďanky ve včerejším utkání přehrály Čínu 83:62, když první dvouciferný náskok získaly v úvodu druhé čtvrtiny, následně nechaly Číňanky přitlačit a částečně se vrátit do zápasu, aby pak brilantně zvládly poslední čtvrtinu a došly si pro celkem snadné vítězství. Trenérka Carly Clarke se mohla spolehnout na čtyři dvouciferné střelkyně. Delaney Gibb dala 17 bodů stejně jako Syla Swords, třetí hráčka z perimetru Cassandre Prosper dodala dvanáct bodů. Nejdominantnější výkon ale přišel od podkošové hráčky s číslem 8 – Toby Fournier, která si k patnácti nastříleným bodům přidala i čtrnáct doskočených míčů a čtyři bloky a čínskou hru rozebírala na obou koncích palubovky. Právě ona patří k těm hráčkám, které zmiňoval po včerejším utkání asistent trenéra českého týmu Michal Martišek, když chválil egyptskou hvězdu Janu Elalfy.

„Složení našeho týmu je takové, že jsme trochu „undersized“ a se silovými vysokými hráčkami můžeme mít problémy. V úvodu to nebylo až tak špatné, pak se rozehrála, neplnili jsme gameplan, co se týče její obrany. Kanade je mnohem kvalitnější soupeř, takže tam to znovu bude o velice podobných hráčkách, jen nebude jedna, ale bude jich víc. Je super, že jsme vyhráli, ale potřebujeme rychle zregenerovat a my trenéři sedáme k videu a jdeme se připravovat na Kanadu, která bude úplně jiná,“ popisuje Martišek.

Hned trio Češek si pamatuje dobře Kanaďanky ze světového šampionátu před dvěma lety v maďarském Debrecenu, kde tehdy Lvice s výběrem země javorového listu prohrály hned dvakrát. Nejprve v základní skupině 71:79 a pak i v utkání o konečné páté místo 61:72. Turnaj v českém týmu tehdy pod trenérkou Romanou Ptáčkovou odehrála Dominika Paurová, Dominica Hynková a Valentýna Kadlecová. Na kanadské straně je jediná pamětnice tehdejšího šampionátu, rozehrávačka Emma Koabel.

„Těším se, máme jim co vracet zpřed dvou let a musíme do toho jít sebevědomě, protože ony také budou sebevědomé,“ hecuje Paurová, autorka devatenácti bodů z úvodní české výhry nad Egyptem.

Utkání Česko – Kanada začíná v neděli patnáct minut po poledni a přímým přenosem ho vysílá YouTube kanál FIBA.