Lvicím došly síly, Poláci vítězní

První porážku si v posledním utkání na Turnaji olympijských nadějí ve slovenských Piešťanech připsaly české basketbalistky do šestnácti let. Lvice nestačily na Polsko 58:89 a vysoká porážka je z potenciálního vítězství na turnaji odsunula až na konečnou třetí příčku. Jak již ale včera říkal v hodnocení šéf dívčí vrcholové složky Robert Landa, nešlo primárně o výsledky, ale o předvedenou hru a získané zkušenosti. Turnaj navíc zapadá do konceptu plnění podmínek dotační výzvy Národní sportovní agentury k účasti na LOH 2028, díky níž mají ženské mládežnické složky prostředky pro pořádání více reprezentačních srazů a účastí na více turnajích.

Češky měly mezi čtvrtečním a pátečním duelem sotva dvanáctihodinovou pauzu, navíc šlo o třetí zápas ve stejném počtu dní a větší únava se projevila na energii obou družstev. Lvice se ještě držely v úvodní čtvrtině, kdy se skóre přelévalo, většinu času měl ale český tým mírné vedení. To následně vzrostlo až na devět bodů v úvodu druhé čtvrtiny, na který ale Polky bleskurychle zareagovaly sérií šestnácti bodů v řadě, kterou otočily průběh ve svůj prospěch. Když pak navíc nastoupily s výrazně větším nasazením do třetí čtvrtiny, přidalo se české střelecké trápení, tak z toho byla drtivá čtvrtina s poměrem bodů 31:9 pro Polky a rozhodnutý duel. Češky se už v závěru nezmohly na zvrat, přesto odjíždí z Piešťan s dvěma velmi dobrými výkony.

Robert Landa (vedoucí Komise vrcholového basketbalu dívek): "Dnes hrály Polky s větší energií, ukázkovým tlakem na míč i na první přihrávku, ne vyšší, ale jednoznačně silnější, pevnější, kontaktnější. První a poslední čtvrtina i přes spoustu chyb na naší straně bodově vyrovnaná, ve střední části hrubý propad.“

Česko – Polsko 58:89 (19:17 33:39 42:70)

Zídková 16, Kubínová 9, Pavelcová a Kaducová po 7, Bláhová 6, Hamzová 5, Pilařová 4, Paurová 3, Salačová 1, Mikulová, Kalná a Rychtecká 0

Fauly: 30 – 22

Bez výhry naopak odjíždí z turnaje chlapci U16, kteří v posledním utkání dlouho bojovali o výhru nad Poláky, ale nakonec podlehli 78:84. Turnaj tak zakončí na čtvrtém místě. I pro ně jde ale o první větší turnaj této věkové kategorie, pro níž je vrchol letní evropský šampionát.

Přitom Lvi začali zápas skvěle, bylo na nich vidět velké odhodlání urvat utkání ve svůj prospěch. Po dobrém startu do zápasu se na přelomu první a druhé čtvrtiny dostaly až do devítibodového náskoku, který byl jejich nejvyšším v celém zápase. Podobně jako jejich dívčí kolegyně ale přišel velký propad, Poláci předvedli sérii 16:2 a najednou byli ve vedení oni. Lvi si zápas nenechali vzít, naopak ve třetí čtvrtině podali další slušný výkon a větší část desetiminutovky sami drželi těsný náskok, a ještě šest minut před koncem zápasu vedli 71:68. V tu chvíli však přišla druhá polská série 16:2 v utkání a z toho už se český tým nevzpamatoval. I přes nápor v posledních sekundách si Poláci výhru pohlídali.

Česko – Polsko 78:84 (24:15 38:35 61:61)

Ševčík 19, Vraspír 12, Volf 10, Sertič 9, Koulisianis 8, Balog 6, Smažák a Křesina po 5, Prokýšek 3, Nosek 1, Jordán a Harazín 0

TH: 28/21 – 25/14

Trojky: 5 – 6

Doskoky: 44 – 53

Zisky: 8 – 7

Ztráty: 19 – 20

Asistence: 11 – 12

Fauly: 22 – 27