Lvice ve Varech smutní po dramatické koncovce

Hned v prvním zápase Mezinárodního basketbalového turnaje žen v Karlových Varch se představilo domácí družstvo. Svěřenkyně Lubora Blažka změřily síly s výběrem Maďarska, který se připravuje na kvalifikaci ME.

Česká republika – Maďarsko 70:71 (16:19; 30:41; 48:57)
Body: Zohnová 13, Reisingerová 11, Křížová 10, Hartigová a Elhotová po 8, Zrůstová 7, Pecková 6, Štěpánová 4, Bartáková 2, Uhrová 1, Bartoňová a Jílečková 0 – Horti 20, Vajda 15, Quigley 8

TH: 25/21 – 24/19
Trojky: 5 - 2
Doskoky: 28 – 30
Fauly: 20 - 25

Úvodu zápasu kralovala na obou stranách nervozita. První koš padl až po dvou minutách hry a postarala se o něj česká reprezentantka Tereza Pecková. Hned z protiútoku se ale prosadil soupeř a po zbytek čtvrtiny si udržoval mírné vedení. Od českého výběru se Maďarky odpoutaly maximálně na sedm bodů. I když se české reprezentantky dokázaly přiblížit na dohled, jako například po trojce Kateřiny Elhotové, na vedení to nestačilo.

Za delší konec provazu začaly svěřenkyně trenéra Blažka tahat od začátku druhé čtvrtiny. Po koši Petry Reisingerové se dostaly poprvé od třetí minuty do vedení. V této fázi hry Češky přehrávaly svého soupeře. Tlaku však nedokázaly využít ke zvýšení náskoku a vedení v zápase opět po chybách na útočné polovině přenechaly soupeři.

I po změně stran byla ve hře českého týmu patrná absence šestice Veselá, Burgrová, Horáková, Vítečková, Kulichová a Hanušová. Češky měly problémy v obraně postupného útoku, ale Maďarky se prosazovaly také z protiútoků po českých ztrátách na útočné polovině. Přes veškerou snahu lvic tak rozdíl ve skóre zůstával neustále okolo hranice deseti bodů.

Trojka Kateřiny Elhotové a rozdíl šesti bodů na začátku čtvrté čtvrtiny dávaly Češkám naději na zvrat. Češky přidaly na agresivitě v obraně a nedovolovaly už soupeřkám tolik snadných košů jako v předchozím průběhu utkání. Po koši Lenky Bartákové necelé dvě minutý před konce byl stav 67:69 a maďarský trenér si vzal oddechový čas. Po nezdaru Češek v útoku sáhl ke stejnému kroku Lubor Blažek. Ze dvou trestných hodů vyrovnala Kateřina Zohnová. 25 vteřin před koncem byla faulována Kateřina Křížová, která proměnila jeden trestný hod. O bod dopředu ale Maďarky posunula deset vteřin před koncem Horti. To byl také poslední koš zápasu.

Lubor Blažek: „Ten zápas ukázal to, co jsme čekali. Jsem rád, že jsme mohli do utkání pustit všechny hráčky, co máme v sestavě. Našim problémem dnes byla obrana. Situace 1 na 1, situace 1 na 1 po přebrání a tam si myslím, že Maďarsko získávalo rozhodující náskok. Jinak jsem rád, že jsem to utkání za stavu o 14 bodů nepoložili a že jsme se pokusili o zvrat. Možná stačilo dát druhý trestný hod a ubránit poslední útok, tak jsme i mohli vyhrát. Tady nejde o vítězství, ale o to, abychom do hry dostali hodně hráčů a utvořili tu dvanáctku, která na kvalifikaci má být. Tohle utkání nám v rozhodování hodně pomohlo.“

Druhý zápas Mezinárodního basketbalového turnaje v Karlových Varech proti sobě svedl Austrálii a Turecko.

Austrálie - Turecko 57:49 (10:13; 29:29; 46:39)
Body: Cambage 16, Bishop 12, Jackson 10, O´Hea 7, Batkovic 4, Phillips 3, Zavecz a Jarry po 2, MacLeod 1, Tolo, Harrower, Snell 0 – Caglar 8, Tuncluer a Alben po 7, Horasan a Nevlin po 6, Hollingsworth 5, Vardarli 4, Palazoglu a Canitez po 3, Kartaltepe, Cirak a Ivegin 0

TH: 26/19 – 20/16
Trojky: 4 - 1
Doskoky: 44 – 29
Fauly: 23 - 23

Od prvních okamžiků bylo zřejmé, že uvidíme bojovné utkání hrané ve velkém tempu. Další průběh zápasu diváky v KV Areně v tomto předpokladu pouze utvrdil. Bodově lépe vstoupily do utkání Turkyně. Podařilo se jim udržet australské hvězdy především v obraně. Australanky, které hrají na turnaji v nejsilnější možné sestavě, chybí pouze Penny Taylor, držela střelecky Lauren Jackson. Ta si připsala osm z deseti bodů svého týmu v první čtvrtině.

Ve druhé čtvrtině se ke svižnému a bojovnému basketbalu přidaly i úspěšně zakončené akce, a tak mohlo skóre narůstat. Zápas byl i nadále nesmírně vyrovnaný a o krok napřed byly Turkyně. Australanky se poprvé do vedení dostaly na začátku druhého poločasu. Australanky dokázaly v útoku vyvíjet tlak jak na podkošové hráčky, tak i z perimetru, když trefily několik střel ze střední a dlouhé vzdálenosti. Vypracovaly si tak sedmibodový náskok před posledním dějstvím zápasu.

Turkyně se v poslední čtvrtině prosadily až po téměř čtyřech minutách, a to z trestných hodů. Jejich soupeřky ale také neoplývaly zrovna ofenzivní silou, takže reprezentantky pořadatele Olympijské kvalifikace měly stále šanci něco se zápasem udělat. Australanky už si ale nenechaly utéct možnost tento zápas vyhrát a po prvním hracím dni si pro sebe rezervovaly průběžné první místo.