Lvice v osmifinálovém dramatu podlehly Itálii a budou na domácím ME hrát o záchranu

České basketbalistky do dvaceti let nezvládly na domácím evropském šampionátu klíčové osmifinále. Svěřenkyně trenéra Kena Scalabroniho v obrovském dramatu nestačily na Italky 59:64 a čekají je zápasy o deváté až šestnácté místo.

Trenér znovu vsadil na osvědčenou základní pětku Vitulová, Pospíšilová, Voráčková, Šotolová a Šípová. Na Češkách byla patrná nervozita, přeci jen šlo o hodně a úvodní nervy trochu připomínaly první zápas na turnaji s Ruskem. Po dvou minutách vedly Italky 7:0, pak naštěstí prolomila české trápení kapitánka Tereza Vitulová. Ta se na začátku zápasu nebála vzít na sebe zodpovědnost a šesti rychlými body udržela Lvice ve hře. Po jejím vystřídání se přidala košem Kristýna Brabencová a český tým se chytil, závěr první čtvrtiny ale nebyl podle představ většiny fanoušků. Češky spáchaly několik zbytečných ztrát po jedné z nich přišel nesportovní faul Brabencové a Italky znovu odskočily.

Na obou týmech bylo patrné, že měly dostatek času si soupeře naskautovat, když se navzájem nutily k těžkým střelám v posledních sekundách limitu na útok. Češky pokračovaly v dobré obraně, která jim přinesla předchozí dvě výhry a bodovou šnůrou na začátku druhé čtvrtiny se dostaly na rozdíl jediného bodu. Dařilo se hlavně Elišce Žilové, která dvěma trojkami pomáhala bušit na dveře italského vedení. To se podařilo zlomit až po technické chybě trenéra Itálie, když nejprve Veronika Voráčková šestkou srovnala a následně Veronika Šípová poslala dvěma trojkami Češky do vedení a donutila Itálii k oddechovému času. Italky krátká pauza probudila, na otočení skóre to ale nestačilo a Lvice šly do přestávky s těsným náskokem.

Nervózní a vyrovnaný duel pokračoval i po přestávce. Hrálo se s velkým nasazením a Češky si sice udržovaly těsné vedení, větší distanc mezi oběma celky se jim vytvořit nepovedlo. Italky držely ve hře hlavně trestné hody, jinak kralovala na obou stranách obrana a skóre, které ve druhé čtvrtině utěšeně narůstalo, se najednou zastavilo. V úvodu poslední desetiminutovky zavelela českému náporu skvěle střílející náhradnice Žílová, ale Italky se nenechaly setřást a drama tak vrcholilo v úplném závěru.

Češky dlouho nenechávaly Itálii otočit skóre až to vypadalo, že je domácí koš pro Italky zakletý, kouzlo však pominulo v tu nejhorší možnou chvíli. Itálie v poslední minutě srovnala na 59:59, následně se Veronika Šípová dopustila ztráty a rozehrávačka Veronaová otočila ze samostatného úniku skóre. Půl minuty před koncem bylo ještě dost času na obrat, a ještě o to víc, když se po oddechovém čase českého týmu ocitla ve výborné pozici na trojce Veronika Šípová. Čtvrtý úspěšný pokus z dálky jí tam ale nespadl a Lvice už musely faulovat. Český tým měl díky jedné minuté šestce soupeře ještě šanci, ale Pospíšilová se z dálky neprosadila a zklamané Češky smutně popadaly na palubovku. Smutný závěr prakticky všechny hráčky oplakaly, budou se však muset rychle zkoncentrovat, protože je ve čtvrtek čeká zápas pavouka o 9.-16. místo.

Ken Scalabroni (trenér ČR): „Jsme všichni obrovsky zklamaní. První poločas nabídl moc pěkný basketbal z obou stran a nedařilo se ani jedné z obran. Ve druhé půli to byla hlavně obrovská bitva a my jsme se prostě v nejdůležitějších chvílích nezachovali správně. Měli jsme několik hloupých ztrát a v tak vyrovnaných duelech tohle může rozhodovat. Měli jsme velkou šanci vyhrát a o to víc prohra bolí.“

Veronika Voráčková (hráčka ČR): „Horší závěr si nemůžeme představit. Tohle byl první veledůležitý zápas a nepovedl se nám. Italky jsou velmi kvalitní tým a bohužel se nám je nepodařilo setřást, i když jsme dlouho vedli. Ony by to stejně nevzdaly, jsou velmi bojovné a v závěru se jim to vyplatilo.“

Česká republika – Itálie 59:64 (12:20, 40:36, 50:49)
Žílová 13, Šípová 12, Vitulová 9, Pospíšilová a Šotolová po 7, Voráčková 5, Dudáčková 4, Brabencová 2, Galíčková, Rylichová, Sklenářová a Tomancová 0 – Verona 18, Orsili 14
TH: 3/2 - 17/13
Trojky: 9 - 3
Doskoky: 40 - 45
Zisky: 2 - 8
Ztráty: 11 - 8
Asistence: 16 - 8
Fauly: 18 - 9