Lvice U20 zvládly generálku na domácí ME, poradily si s Portugalskem

Reprezentace žen do 20 let má za sebou úspěšnou generálku na domácí evropský šampionát. Češky přehrály Portugalsko 63:37 a vítězně tak pokřtily hlavní dějiště turnaje - zimní stadion v Klatovech. První ostrý zápas na ME český tým odehraje v sobotu proti Rusku.

V úvodu byla na Lvicích vidět trochu nervozita a nerozehranost, postupně si zvykaly na prostory zimního stadionu, kde už týden trénují, ale hrály zde poprvé zápas. První minuty tak byly ve znamení hledání souhry i přesné střelby. To vycítil i trenér Ken Scalabroni, rychle sestavu protočil a Češky se postupně probraly. Ze stavu 5:8 na dlouho zavřely svou obrannou polovinu, posledních pět minut prvního období dostaly jen jeden koš a otočily na 19:10.

Hned na začátku druhého období se prosadila Ludmila Dudáčková a Češky poprvé odskočily do dvouciferného vedení. Portugalky jako by obrat zaskočil a hra jim úplně přestala fungovat. Přes českou obranu volily těžké střely, navíc měly problémy na doskoku na obou koncích palubovky. Na první koš ve druhé čtvrtině čekaly Portugalky více než šest minut, pak se však prosadily dvakrát v krátkém časovém úseku a nespokojený trenér Scalabroni si vzal oddechový čas. I tak ale Češky hrající v bílém dohrály první půli s pohodlným sedmnáctibodovým náskokem.

Po přestávce vypadaly Češky chvílemi nekoncentrovaně a přes čtyři minuty se nedokázaly prosadit. Portugalsko ale nedokázalo rozdíl ve skóre příliš stáhnout, a tak když se prosadila z dálky Šotolová a poté i Dudáčková, bylo to poprvé v utkání o dvacet. Trenér Scalabroni poctivě točil sestavou a střídal kompletní dvanáctku, ve třináctém přípravném zápase už však zřejmě ví, jaké hráčky dostanou na šampionátu hlavní porci minut. V závěru se Portugalky mírně přiblížily, Češky ale odpověděly dvěma rychlými trojkami a hostující hráčky tak jasnou výhru domácích ohrozit nedokázaly.

Turnaj začíná pro český tým v sobotu v 18 hodin duelem s Ruskem.

Ken Scalabroni (trenér ČR): „Byl to typický přípravný zápas. Dělali jsme spoustu chyb, měli zbytečné ztráty a občas nám chyběla koncentrace. Mohl za to ale i soupeř, který hrál také nekoncentrovaně a my to od něj přebrali. Nebylo to nakonec tak špatné, ale s takovým výkonem medaili nevyhrajeme.“

Kristýna Brabencová (hráčka ČR): „Nebylo to od nás ideální. Začali jsme docela dobře, ale dělá nám dlouhodobě problém třetí čtvrtina, tam se musíme hodně zlepšit. Chce to začít od obrany a z toho vyplyne lepší útok. Dnes to nebyl úplně krásný basketbal, ale výhra v přípravě se počítá.“

Česká republika – Portugalsko 63:37 (19:10; 35:18; 45:26)

Dudáčková 10, Rylichová 9, Pospíšilová a Šotolová po 8, Šípová 7, Vitulová 6, Brabencová 5, Voráčková a Sklenářová po 4, Galíčková 2, Žílová a Tomancová 0 - Silva 14, Jordao 5

TH: 16/12 – 8/7

Trojky: 7 – 2

Doskoky: 51 – 28

Zisky: 13 – 17

Ztráty: 25 – 23

Asistence: 19 – 7

Fauly: 10 – 17