Lvice U20 udolaly Island

Reprezentační výběr žen do dvaceti let je i po čtvrtém zápase bez porážky, když na úvod čtvrtfinálové skupiny zdolaly Češky Island 67:61. Tuto skupinu dohrají Lvice ve čtvrtek od 12 hodin proti Ukrajině, teoreticky už mohou mít jistý postup do semifinále ve středu večer, pokud Ukrajina přehraje ve vzájemném souboji Irsko.

Češky šly do utkání po dnu volná poté, co bez porážky zvládly svou základní skupinu, proti Islandu se ale dal čekat složitý zápas, což se potvrdilo. Islanďanky sice vedly jen v první čtvrtině, naposledy v sedmé minutě, ale Češkám se soupeřky nepodařilo celý zápas zlomit. Jedenáctibodová série výběru Marcely Krämer otočila skóre v český prospěch, Island ale vysokým nasazením držel krok. Českému týmu zatrnulo, když se v polovině druhé čtvrtiny po střetu s protihráčkou držela za nohu Dominika Paurová, která měla v úvodu turnaje potíže s poraněným kotníkem. Střet pak dlouho rozdýchávala v leže u lavičky před zraky reprezentační trenérky Romany Ptáčkové, od druhé půle se ale zapojila do hry.

I s ní se Češky dál trápily v útoku, za druhou a třetí čtvrtinu daly dohromady jen 24 bodů, tedy stejně jako za první desetiminutovku. Úspěšnost byla opravdu slabá ze všech pozic na palubovce, naštěstí ale fungovala obrana v čele s dominantním doskakovačským výkonem Emmy Čechové. Navíc Lvice trápily i ztráty, které jim nedovolily utrhnout se soupeřkám na vyšší rozdíl. To se povedlo až na startu poslední čtvrtiny, kdy právě Čechová osm minut před koncem poprvé poslala po útočném doskoku svůj tým do dvouciferného vedení. O dvě minuty později pak Valentýna Kadlecová pěti body v řadě utrhla rozdíl dokonce na dvanáct bodů a zdálo se být rozhodnuto.

Jenže do konce zápasu už dal český tým jen sedm bodů a Island začal postupně stahovat. Důležité body dávala Dominica Hynková, definitivně pak odrazila nápor soupeře minutu před koncem svým košem Charlotte Velichová, která pak stanovila i finální skóre dvěma šestkami.

Hynková byla s patnácti body nejlepší střelkyní vítězek, o bod méně přidala Paurová a drtivý double-double za 10 bodů a 23 doskoků (8 útočných) zaznamenala Čechová. Island vedla s devatenácti body Agnes Maria Svansdottir.

Anna Brožová (hráčka českého týmu): „Do dnešního utkání jsme nevstoupily tak jako v předchozím, ale i přesto jsme držely s protihráčkami vysoké tempo. S postupem času se ukázala naše herní kvalita a díky tomu pro nás zápas dopadl úspěšně.“

Marcela Krämer (trenérka českého týmu): „Po dni volna jsme měly těžký rozjezd, ale počítá se vítězství. Trochu se pereme s tím, jak to nastaví rozhodčí. Jenom v jednom utkání jsme měli 80% TH jinak nás trápí špatné procento. Jedeme ale dál a bojujeme o postup do semifinále a pak i do Divize A.“