Lvice U20 přehrály Bělorusko a vyhnou se v Klatovech bojům o záchranu, muži U16 zahájili ME úspěšně

České basketbalistky do dvaceti let si můžou oddechnout. Na domácím evropském šampionátu v Klatovech nebudou muset do bojů o záchranu a v posledních dvou duelech zabojují o 9.-12. místo. Rozhodla o tom jejich čtvrteční výhra nad Běloruskem 48:79.

Češky byly kvůli středečnímu neúspěchu nuceny přesunout se do skromnější arény základní školy v Čapkově ulici, kde je také přivítala o něco menší návštěva, než fandila v přechozích dnech. Navíc v této hale v průběhu šampionátu kromě dnešního dopolední střelby vůbec netrénovaly. V úvodu důležitého zápasu jim to ale nevadilo, otevřely zápas úspěšnou trojkou Julie Pospíšilové a rychle vedly 7:0. Bělorusky čekaly na první koš tři minuty a po dalších dvou inkasovaných trojkách rychle prohrávaly dvouciferným rozdílem.

Na Lvicích bylo patrné zklamání, že nehrají své vysněné čtvrtfinále se Španělkami, byly však dostatečně koncentrované, aby si v pohodě udržovaly odstup od Běloruska. Nevadila jim ani tvrdá a agresivní obrana soupeřek, překonávaly ji jednoduchými clonami na míč a bez potíží skórovaly. Navíc samy trápily běloruské rozehrávačky zdvojováním a nutily je ke ztrátám. Bělorusky pak přešly do zónové obrany, která Češky na chvíli rozhodila, po návratu ústřední rozehrávačky Karolíny Šotolové se ale podařilo hru znovu rozhýbat a Lvice tak část ztraceného náskoku rychle získaly zpět. Oproti předchozím duelům navíc Češky sbíraly jako na běžícím páse fauly soupeřek a už v prvních minutách jasně překonaly pouhé tři trestné hody ze včerejšího utkání. Těsně před přestávkou se podařilo navýšit vedení na dvacet bodů, když se po zisku prosadila Simona Sklenářová. Jedinou kaňkou na českém výkonu tak byly znovu ztráty, kterých do poločasu bylo 10 a nepříjemný pád Veroniky Šípové, která si narazila po faulu soupeřky záda.

V solidním výkonu dokazujícím, že měly na tomto šampionátu na víc, pokračovaly Lvice i ve druhé půli. Trenér Scalabroni mohl dostatek prostoru všem hráčkám a vedení i tak rostlo. Až v poslední čtvrtině duel trochu ztratil tempo, když Češky pod dojmem vedení kolem třiceti bodů lehce ubraly. Bělorusky se ale nezmohly na větší odpor a budou o víkendu bojovat o záchranu. Češky na svého dalšího soupeře čekají, v sobotu si zahrají s vítězem večerního utkání Portugalsko – Švédsko.

Pavel Kubálek (asistent trenéra ČR): „Holky byly včera hodně smutné. Hodně to na ně dolehlo a noc byla hodně těžká, špatně se usínalo. Nechtěli jsme ale nic podcenit a přípravy probíhaly úplně stejně, jako bychom hráli čtvrtfinále. Jsem rád, že jsme to nepodcenili a ukázali jsme, že naše kvalita je jinde než Bělorusko. Je dobře, že jsme potvrdili výsledky z přípravy, protože jsme s nimi hráli před několika týdny a vypadalo to podobně. Znali jsme pravidla a věděli, že tenhle zápas je pro nás hodně důležitý a je dobře, že to nebyly nervy. Chceme ukázat, že do téhle skupiny nepatříme. Italky akorát přehrály Španělsko a jsou v semifinále, o to víc nás prohra ze včera mrzí.

Karolína Šotolová (hráčka ČR): „Pořád je v nás velké zklamání ze včera. Těžko jsme to snášely. Snažily jsme se vyhrát co nejjasněji, abychom mohly být v klidu, že jsme udržely divizi A. Hrály jsme moc dobře, měly jsme super doskakování, rychlé protiútoky i nám to padalo. Myslím si, že jsme měly být v té horní osmičce, ale bohužel jsme prohrály s Itálií, které hrály proti nám skvěle. Bylo by super skončit deváté, ale teď je pro nás hlavní, že nehrajeme o záchranu.

Bělorusko – Česká republika 48:79 (12:22, 23:45, 36:63)
Masko 17, Kryzhanouskaya 7 – Voráčková 14, Brabencová 13, Sklenářová a Šípová po 9, Žílová 8, Šotolová 7, Dudáčková 6, Rylichová 4, Galíčková a Pospíšilová po 3, Tomancová 2, Vitulová 0
Fauly: 15 - 12

Čeští basketbalisté do 16 let zvládli vstup do B divize mistrovství Evropy na jedničku. V Podgorici nedali vůbec šanci Irsku, od začátku směřovali za vítězstvím a navíc si dovolili luxus hned v prvním vystoupení na turnaji pošetřit síly, které se budu v následujících dnech náramně hodit.

Češi za první poločas dovolili soupeři jen 17 bodů a sami atakovali padesátku. Už tehdy bylo jasné, že se bude zápas jen dohrávat. I tak našli ve svém středu hned čtyři dvojciferné střelce, z nichž Ondřej Husták ke svým deseti bodům přidal ještě 13 doskoků a připsal si tak cenění double-double. Na doskoku vůbec Češi vládli. Své soupeře přeskákali 65:44.

Mnohem více se mladým Lvům dařilo i střelecky. Konto soupeře zatížili sedmi trojkami, zatímco Irové se ze stejné vzdálenosti trefili pouze jednou. Vypadá to, že Irsko bylo příjemným soupeřem na rozehrání. Už zítra změří svěřenci trenéra Slowiaka síly s Portugalskem, které dne přehrálo Kypr rozdílem 13 bodů.

Matyáš Vrábel (hráč ČR): „Do první poloviny prvního zápasu na mistrovství Evropy jsme vstoupili celkem dobře, plnili jsme pokyny našeho trenéra. Dařila se nám obrana hlavně na tři hráče, kteří měli být nejnebezpečnější. Do druhé půle jsme vstoupili trochu vlažněji, ale náskok byl tak velký, že jsme to dokázali udržet. Trochu nám dělala problém jejich zónová obrana, ale celkově si myslím, že jsme hráli dobrý basket.“

Česká republika – Irsko 75:44 (24:8; 44:17; 67:29)

Vrábel 15, Šafařík 11, Husták O. 10 bodů a 13 doskoků, Švec 10, Nečas 9, Dáňa 8, Charvát 5, Husták A. 3, Křivánek a Žejdl po 2, Rytíř a Dohnal 0 – Okafor 14, Fotso 12, Igekwuruka 5

TH: 18/12 – 10/3

Trojky: 7 – 1

Doskoky: 65 – 44

Zisky: 11 – 8

Ztráty: 20 – 24

Asistence: 21 – 7

Fauly: 20 – 11