Lvice U20 podruhé porazily Švédsko, kadeti nestačili na Nizozemsko

České basketbalistky do dvaceti let směřují na domácím evropském šampionátu alespoň za dílčím úspěchem. Po neúspěšném osmifinále s Itálií vyhrály dva zápasy v řadě a pokud zvládnou nedělní duel s vítězem večerního zápasu Litva – Lotyšsko, vyhrají pavouka poražených osmifinalistů a skončí na devátém místě. Svěřenkyně trenéra Kena Scalabroniho do duelu o deváté místo poslala výhra nad Švédskem 74:55.

Češky na turnaji už Švédsko přehrály, v základní skupině na soupeře vlétly hned od úvodních minut a zvítězily bez potíží 81:47. I tentokrát byl silnější tým na hřišti jasně patrný od prvních útoků. Češky se snažily využít podkošovou převahu, když se nejprve prosazovala Veronika Šípová a pak od ní útočnou taktovku převzala Tereza Vitulová, Švédky držely ve hře jen tři šťastně trefené trojky v posledních sekundách útoku. Kromě střel z dálky se Švédsko zmohlo jen na jediný dvoubodový koš v první čtvrtině, český útok naopak problémy neměl a bylo z toho brzké dvouciferné vedení.

Druhé hrací období ale mladé Lvice odstartovaly chybami v rozehrávce a dovolily Švédsku kontrovat několika snadnými koši z rychlých protiútoků a vrátit se do hry. Severský tým navíc pokračoval v parádní střelbě z dálky, což udržovalo rozdíl ve skóre hratelný ze švédské strany. Trenér Scalabroni vytočil už v prvním poločase všech dvanáct hráček, i tak ale bylo české vedení po dvaceti minutách desetibodové.

Po přestávce probíhala hra podobně jako ve druhé čtvrtině, když se Švédky snažily přitvrdit v obraně a na český tým se dotáhnout, Lvice však vždy ve správnou chvíli vytáhly eso z rukávu a tím byla v tomto zápase hlavně Ludmila Dudáčková. Ta pomohla odrazit švédský nápor šesti body ve třetí čtvrtině a byla u šňůry 9:1 na přelomu třetího a čtvrtého období, které zlomilo největší snahu českých soupeřek. Ani tak nevadilo, že se v pár minut před koncem vyfaulovala Veronika Šípová a Češky i bez své podkošové bojovnice dovedly zápas do vítězného konce.

Poslední utkání na evropském šampionátu v Klatovech odehrají Češky v neděli od 13 hodin na klatovském zimním stadionu. Vstupenky zakoupíte zde.

Pavel Kubálek (asistent trenéra ČR): „Chvíli jsme si dnes mysleli, že to půjde samo a ono to tak úplně nebylo. Na druhou stranu se snažíme o agresivní obranu, a to stojí nějaké síly. Vzhledem k tomu, že už je to šestý zápas na turnaji, tak síly viditelně ubývají. Udělali jsme nějaké chyby v obraně a z toho je zřejmě ten trochu vyšší počet bodů, ale v těch chvílích, kdy byla obrana koncentrovaná, jsme soupeře k ničemu nepustili. Čeká nás posledních čtyřicet minut a chceme potvrdit, že tohle není skupina pro nás.“

Ludmila Dudáčková (hráčka ČR): „Měly jsme v hlavě, že už jsme Švédky jednou porazily a mělo by to tak být znovu. Naštěstí se to povedlo, i když to nebylo jednoduché, ale jsme přeci jen zkušenější tým a projevilo se to. Znovu to bylo tvrdé, rozhodčí to tady nechávají a za mě je to dobře, aspoň není zápas tak rozkouskovaný. Je nám jedno, který soupeř nás čeká. Budeme se rvát do poslední minuty a chceme deváté místo.“

Česká republika – Švédsko 74:55 (22:11, 37:27, 57:42)
Šípová 13, Vitulová 12, Dudáčková 10, Rylichová 9, Pospíšilová 7, Galíčková a Rylichová po 6, Sklenářová 5, Voráčková, Žílová a Šotolová po 2, Tomancová 0 – Hjern a Holmberg po 11

Kadeti comeback nedotáhli a poprvé na ME prohráli

Až o dvacet bodů prohrávali čeští reprezentační kadeti U16 ve svém třetím vystoupení na evropském šampionátu divize B v černohorské Podgorici. Vedení favorizovaných Nizozemců však dokázali stáhnout pět minut před koncem až na rozdíl šesti bodů a měli šanci několika útoků, dál se ale nedostali a nakonec padli 72:84, čímž utrpěli první porážku na turnaji. I tak mají ale dobře rozehraný boj o postup do čtvrtfinále a po dni volna o něj od pondělka svěřenci Jana Slowiaka určitě zabojují.

Zápas dvou dosud neporažených týmů sliboval napínavou podívanou s možností hodně se přiblížit jistotě postupu do play off, na což jsou Nizozemci jako loňští odpadlíci z divize A jedním z hlavních favoritů. Svou kvalitu začali potvrzovat hráči v oranžových dresech v závěru první čtvrtiny, kterou uzavřeli sérií 9:0 a po vyrovnaném startu zápasu si získali mírné vedení. To pak dokázali málo vídanou devětadvacetibodovou druhou čtvrtinu navýšit a zápas kontrolovali. Češi měli v prvním poločase problém zastavit soupeře na obranné polovině a inkasovali padesát bodů.

Ve třetí čtvrtině se česká obrana výrazně zlepšila, Nizozemci navíc začali míjet některé volnější střely, které v první půli proměňovali a mladí Lvi se začali bod po bodu přibližovat. Pozitivní byl i návrat na hřiště Matěje Šafaříka, který si v průběhu zápasu poranil zřejmě kotník a ze hřiště odkulhal, nakonec se ale vrátil zpět na palubovku. Třetí čtvrtinu jako jedinou v zápase Češi vyhráli a startovali svůj comeback, který vrcholil po trojce Matěje Dáni za stavu 59:65 z českého pohledu. V tu chvíli český tým dvakrát neproměnil střelu, jednou ztratil míč, Nizozemci odpověděli rychlými pěti body a další šanci už Lvi nedostali. Mohou tak žehrat hlavně na dvanáct zahozených trestných hodů, které jim při větší agresivitě při hře do koše mohly dát bodovou výhodu.

V neděli je na šampionátu den volna, turnaj pokračuje pro Čechy v pondělí od 20:30 utkáním s Gruzií.

Petr Křivánek (hráč ČR): „Ve dvou dnech jsme teď hráli dva těžké zápasy. Včera jsme ho dotáhli do vítězného konce po špatně odehraném prvním poločase. Dokázali jsme se zvednout, dát do toho srdce a vybojovat vítězství. Dnes jsme podobný zápas do vítězného konce nedotáhli, ale zase jsme ukázali charakter, ale bohužel to nevyšlo.“

Česká republika – Nizozemsko 72:84 (14:21, 36:50, 54:64)
Švec 15, Šafařík a Dáňa po 10, Nečas 8, Rytíř 7, Charvát a Žejdl po 6, Dohnal 4, Husták A., Husták O. a Křivánek po 2, Vrábel 0 – Dekker 17, TenBerge 14
TH: 29/17 - 18/13
Trojky: 5 - 5
Doskoky: 39 - 43
Zisky: 7 - 8
Ztráty: 14 - 14
Asistence: 14 - 22
Fauly: 18 - 26