Lvice U19 ve světové osmičce

České basketbalistky do devatenácti let přehrály v osmifinále světového šampionátu Itálii 92:84 a dostaly se tak mezi osm nejlepších týmů turnaje. V pátečním čtvrtfinále se utkají v aréně Realu Madrid s vítězem večerního utkání mezi USA a Argentinou.

Ani se nečekalo, že by utkání vyhrála lepší defenziva, oba celky zatím předváděly spíše ofenzivní představení. Jako první udeřily Češky, když v čele se skvěle střílející Valentýnou Kadlecovou (13 bodů v první čtvrtině) odskočily po první čtvrtině do mírného trháku. Na ten navíc navázaly ještě ofenzivně lepší druhou desetiminutovkou, za kterou zvládly devětadvacet bodů a trestaly nepozorné Italky bleskovými rychlými brejky. Italský celek dokázal kontrovat pouze v podobě skórování hvězdného dua Villa – Blasigh, které byly po clonách od pivotek často volné ze střední a dlouhé vzdálenosti.

Ve třetí čtvrtině narostlo české vedení až na třiadvacet bodů a vypadalo to jednoznačně. Jak se ale už tady na šampionátu několikrát ukázalo, žádné vedení není stoprocentně jisté. Italky bez rozmyslu pálily jednu trojku za druhou, český tým vyrobil několik nepřesností a malé drama bylo na světě. Blíže, než na rozdíl devíti bodů se ale v koncovce Italky nedostaly a české vítězství tak neohrozily.

Lvice si slušně pokryly míč, když nasbíraly šestnáct ztracených míčů oproti 22 chybám soupeřek, ty navíc potrestaly Češky po chybách 26 body. Dobrý pohyb míče potvrzuje 30 českých asistencí, když devět jich nasbírala Anna Brožová. Padesátibodové italské duo Villa – Blasigh přesně na bod dorovnaly Kadlecová s Dominikou Paurovou. V českém dresu se navíc přidala ještě Emma Čechová s 15 body a 9 doskoky a se 13 body Dominica Hynková.

Michal Martišek (asistent trenéra českého týmu): „Čtvrtfinále byl určitě jeden z tajných cílů. Jsem strašně rád, že se nám ho povedlo splnit. Nebyl to vůbec jednoduchý zápas, i když to tak možná po druhé čtvrtině vypadalo. Soupeři takové zápasy nikdy nevypouští, navíc my jsme udělali několik špatných rozhodnutí a našimi chybami jsme dokázali vrátit Italky do hry. V poslední čtvrtině už se na krásu nehraje, v těch nejkritičtějších momentech jsme to ustáli a když jsme potřebovali koš, tak jsme ho dali. Důležité bylo, že až na úplný závěr nešly Italky pod deset bodů a díky tomu se teď můžeme těšit na čtvrtfinále. Dneska jsme to nevyhráli úplně v obraně, i když v první půli nebyla obrana špatná. Dali jsme 92 bodů a měli jsme 30 asistencí. To jsou famózní čísla pro týmový výkon. Máme dvě hráčky přes dvacet bodů, další dvě přes deset, a to je přesně, jak je tým postavený. Největší a rozhodující náskok jsme získali v první druhé čtvrtině, kdy jsme vybíhali do protiútoku. Za poločas jsme měli dvacet bodů z brejků, což jsou jednoduché koše, které potřebujeme dávat, a ne se trápit do postavené obrany. Druhý poločas to bylo nahoru-dolů, ale v závěru jsme to zvládli. Teď jsme moc šťastní a těšíme se na čtvrtfinále. Je to celé odměna za dvouletou práci, protože postup na MS jsme si vybojovali loni na ME v Heraklionu. Je to odměna pro každého trenéra, každého člena realizačního týmu, každou hráčku a všechny fanoušky.“

Valentýna Kadlecová (hráčka českého týmu): „Byl to určitě náš cíl. Moc jsem se na ten zápas těšila a jsem šťastná, že jsme ho takhle vyhrály. Většinou hrajeme tak, že je to na útok. Na začátku se nám je povedlo bránit, bohužel na konci už to bylo těžší, rozstřílely se a špatně se to bránilo. Naštěstí jsme v útoku byly dost dobré, takže to stačilo. Dneska jsem to cítila v kostech. Byla jsem sebevědomá a věděla jsem, že mi to tam spadne. Jsme sebevědomý tým, věříme si, takže obavy o výsledek v závěru nebyly. Moc se těším na skleněnou palubovku plus to bude první můj zápas i holek proti Americe, takže se moc těšíme.“

Itálie – Česko 84:92 (17:23, 36:52, 57:74)

Villa 26, Blasigh 24 - Kadlecová 26, Paurová 24, Čechová 15 (9 doskoků), Hynková 13, Brožová 6 (9 asistencí), Jedličková a Velichová po 3, Staňková 2, Hrubá, Nétková, Přibylová a Vydrová 0.

TH: 8/12 – 13/28

Trojky: 12 – 9

Doskoky: 43 – 41

Zisky: 12 – 14

Ztráty: 22 – 16

Asistence: 20 – 30

Fauly: 21 - 12