Lvice U19 uběhaly Egypt

Vítězně vstoupily české basketbalistky do devatenácti let do světového šampionátu ve španělském Madridu. Na úvod turnaje si svěřenkyně trenéra Viktora Pruši poradily s vicemistryněmi Afriky Egypťankami 101:71. Další utkání česká český tým už zítra, od 12:15 se střetnou s jedním z favoritů turnaje Kanaďankami.

Češky zahájily duel v aréně pojmenované po místním rodákovi a nynějšímu prezidentovi FIBA Europe Jorge Garbajosovi naprosto ideálně. Předváděly agresivní obranu, ze které vyrážely do rychlých protiútoků a ty chladnokrevně zakončovaly. Ani první oddechový čas Egypťankám nepomohl a po necelých šesti minutách bylo skóre 22:4. Pak se přeci jen egyptská hra zlepšila, africké hráčky se srovnaly s tempem a začaly se prosazovat. Dařilo se zejména pivotmanskému duu Jana Sallman – Jana Elalfy, které sice Češky téměř při každé příležitosti zdvojovaly, i tak ale nacházely cestu do koše. Závěr první čtvrtiny probíhal k nelibosti trenéra Pruši prakticky bez obran, Češky zvládly nastřílet třicet bodů.

Do druhé čtvrtiny nastoupil o něco koncentrovanější egyptský tým, dokázal ještě o něco lépe využívat své silné stránky a na české straně navíc přišlo několik chyb. Ať už se jednalo o ne úplně ideálně zvolenou střelu, nepřesnou přihrávku či špatný doskok, Egypťanky v čele s Elalfy se chytily a dostaly na rozdíl dokonce čtyř bodů. Závěr půle naštěstí český tým zvládl lépe a dostal se zpět do dvouciferného trháku. Čtrnácti poločasovými body se blýskla Dominika Paurová.

Po přestávce navíc Češky znovu přidaly na tempu, hru rozhýbala rychlými nájezdy do koše Charlotte Velichová a vedení se vrátilo ke dvacetibodovému rozdílu. Trenér Pruša trpělivě dodržoval rotaci, aby se ve velkém vedru dařilo udržet nastavené herní tempo, na egyptském výběru byla patrná přibývající únava a v závěru třetí desetiminutovky už to nevypadalo, že by měl sílu na návrat do utkání. Potvrdila se tak slova asistenta Michala Martiška před utkáním o nutnosti udržení vysokého herního tempa, které soupeře postupně vyčerpá. V závěru si tak o něco víc zahrály hráčky z lavičky a snad se podařilo pošetřit trochu sil navíc na další utkání.

Střelkyní zápasu byla stále ještě sedmnáctiletá Egypťanka Elalfy, která nastřílela 29 bodů, český tým se nejvíce spoléhal na devatenáctibodovou Paurovou, o dva body méně přidala Velichová a na patnácti bodech zakončila zápas Valentýna Kadlecová. Egypťanky spáchaly za utkání 34 ztrát, které český tým potrestal 39 body.

Egypt – Česko 71:103 (19:30, 38:48, 50:76)

Elalfy 29, Hassan 14 – Paurová 19, Velichová 17, Kadlecová 15, Vydrová a Nétková po 9, Přibylová a Čechová po 8, Jedličková a Brožová po 5, Hrubá a Hynková po 4, Staňková 0

Fauly: 17 - 21

Michal Martišek (asistent trenéra českého týmu): „První čtyři minuty 22:4, fungovalo nám všechno, co jsme si před zápasem řekli. Byli jsme důslední jak na útočné straně, tak zejména v obraně. Získávali jsme už na útočné polovině míče a dávali z toho jednoduché koše. Tak to v tomhle sportu bývá, že když se první čtyři minuty povedou, tak se poleví v koncentraci, což se stalo bohužel i nám. V průběhu druhé čtvrtiny jsme dovolily Egyptu se vrátit na čtyři body. Za tohohle stavu bylo hodně důležité, že jsme do poločasu zvládly alespoň ten desetibodový náskok a dovolím si tvrdit, že jsme zápas rozhodli koncentrovaným vstupem do třetí čtvrtiny, kdy jsme si opět vybudovali až dvacetibodový náskok a výsledkem je konečná výhra o 32 bodů.“

Dominika Paurová (hráčka českého týmu): „Jednoduché to určitě nebylo. Nebránily jsme tak, jak jsme měly. I když jsme z toho občas získávaly balóny a chodily jsme do brejků. V jednu chvíli to bylo asi o čtyři body, takže to jednoduché nebylo, ale přijdou i těžší zápasy. Na začátku jsme přitlačily hodně v obraně a z toho jsme měly jednoduché zisky a rychlé protiútoky.“