Lvice U18 ve čtvrtfinále ME podlehly Němkám, muži U16 přehráli Švýcary

České basketbalistky do osmnácti let medaili na evropském šampionátu divize A nezískají. Svěřenkyně Viktora Pruši nestačily ve čtvrtfinále turnaje v italském Udine na Německo 44:72 a čekají je boje o páté až osmé místo. Nejlepší střelkyní Češek byla se 13 body Barbora Jindrová.

Český tým věřil, že může silné Němky přehrát a dostat se do bojů o medaile, v zápase se však Češky udržely jen v úvodu. Za stavu 10:10 se Němky utrhly a získaly náskok, o který už nepřišly. Ještě do poločasu se český tým držel na dostřel a vypadalo to na drama, v druhé půli už se projevila síla německého týmu.

Češkám se vůbec nedařilo střelecky kromě solidních trojek, nepomohly si ani z čáry trestného hodu, kam se prakticky nedostávaly a měly obrovskou ztrátu v doskakování. Takový rozdíl ve statistických ukazatelích se musel začít projevovat a po přestávce se ukázal v plné kráse.

Němky od začátku druhé půle navyšovaly vedení, v závěru třetí čtvrtiny si získaly zpět dvouciferný náskok a v poslední čtvrtině odevzdaný český tým jasně přehrály. Vedly až o osmadvacet bodů a o ty zápas i skončil. Málo vídaných jedenatřicet útočných doskoků Německa vedlo k převaze v doskakování 75:33, se kterou se prakticky nedá zvítězit. Češky nedokázaly podpořit své dvě dvouciferné střelkyně Barboru Jindrovou a Simonu Sklenářovou.

Německo - Česká republika 72:44 (20:12, 34:28, 52:36)

Sabally 16, Geiselsoder 12 – Jindrová 13, Sklenářová 10, Halátková 6, Kopecká 5, Dudáčková 4, Ondroušková 3, Žílová 2, Holubová 1, Frgalová, Merhautová, Galíčková a Miklíková 0

Fauly: 15 - 21

Více se dařilo se mužské reprezentaci do šestnácti let. Svěřenci Jana Slowiaka vstoupili do evropského šampionátu divize B v bosenském Sarajevu výhrou, když přehráli Švýcarsko 84:69. Nejlepším střelcem vítězů byl se 17 body křídelník Lukáš Hřebík.

Vstup do utkání se vydařilo oběma týmům, a tak se po většinu první čtvrtiny střídaly oba týmy ve vedení. Až v závěru první desetiminutovky se podařila českému týmu bodová šňůra a získaly si mírné vedení. Švýcaři ještě zabojovali a v polovině druhého období se vrátili do hry, závěr poločasu ale patřil Čechům, kteří se dostali do dvouciferného vedení a od té doby zápas kontrolovali.

Po přestávce pak narostlo české vedení až na 20 bodů a v poslední čtvrtině už dostali příležitost i hráči z lavičky. Do hry se dostali všichni Češi a deset jich skórovalo.

Český tým se nedokázal tolik dostávat na čáru trestného hodu, ale měl velkou převahu v doskakování a také trefil dvanáct trojek. Nejpilnějším střelcem z dálky byl Ondřej Hanzlík, který vypálil zpoza oblouku šestnáct pokusů a čtyřikrát se trefil. Hanzlík doplnil čtrnácti body sedmnáctibodového Lukáše Hřebíka, devíti body a dvanácti doskoky se blýskl Kristian Kocáb.

„První zápas na ME se nám povedl, soupeř nám dělal problémy zejména svou zónovou obranou, kterou se nám podařilo překonat úspěšnou tříbodovou střelbou. Taky obrana z naší strany byla dobrá, komunikovali jsme, přebírali hráče, víceméně vše fungovalo. Za vítězství jsme rádi, zítra nás čekají domácí, což nebude jednoduché. Věříme, že nás podpoříte jak v hale, tak i doma u internetového přenosu,“ zhodnotil zápas pivot českého týmu Vojtěch Kalný.

Další zápas sehrají Češi v pátek od 18:45 proti domácí Bosně a Hercegovině.

Česká republika - Švýcarsko 84:69 (27:19, 49:40, 69:54)

Hřebík 17, Hanzlík 14, Staniszewski 13, Kocáb 9, Jansa a Kalný 8, Šurý 5, Plášil 4, Vlk a Bálint po 3, Šiška a Starý 0 – Isotta 22, Jusovic a Matasic po 9

TH: 13/8 – 24/16

Trojky: 12 - 5

Doskoky: 66 – 50

Zisky: 9 - 15

Ztráty: 18 - 15

Asistence: 22 - 14