Lvice U18 stříbrné

Skvělé druhé místo vybojovaly na evropském šampionátu divize B české basketbalistky do osmnácti let. Svěřenkyně Viktora Pruši sice ve finálové utkání podlehly Černé Hoře 58:63, ale i tak si zajistily návrat do elitní divize. Tento ročník navíc česká příští rok v Brně světový šampionát U19, letošní výsledek na ME je tak příslibem do budoucna.

Utkání bylo tím pravým finále a soubojem dvou nejlepších celků turnaje. Oba týmy měli sice už jistý postup do divize A, ale chuť vyhrát celý turnaj a projít jím bez porážky až konce byla obrovská. Začalo se defenzivně a duel trochu připomínal včerejší české semifinále proti Řekyním. Na každý bod se oba týmy hodně nadřely a každý náskok byl luxus. Češky sice zvládly za úvodních šest minut zápasu třináct bodů a vedly o devět, ale pak do konce první čtvrtiny neskórovaly a Černohorky se dotáhly.

V zápase jako na houpačce otevřel český tým druhou čtvrtinu sérií 8:0 včetně dvou trojek a najednou vedl o jedenáct bodů. Černá Hora ale samozřejmě okamžitě zareagovala, odpověděla vlastní sérií 10:0 a byla zpět ve hře. Až už to vypadalo, že Černohorky v poločase mírně povedou, než se s klaksonem z jedné nohy prosadila za tři body Julie Pilařová a srovnala skóre.

V málo vídané třetí čtvrtině dal český tým devatenáct bodů, z toho pět z trojek a jen dva koše z pole k tomu, čímž Lvice nastavily svůj trojkový účet po třiceti minutách na dvanáct úspěšných střel s úspěšností jen těsně pod padesáti procenty. Každá z těch trojek ale byla extrémně potřeba, protože český tým na rozdíl od Černé Hory trápily ztráty a Lvice tak měly docela výrazně nižší počet střeleckých pokusů. Ani jeden z týmů se ale nedokázal ve druhém poločase výrazněji utrhnout, a tak duel směřoval do vyrovnané koncovky.

V něm se najednou český tým nemohl tolik spolehnout na střelbu za tři body, první úspěch ve čtvrté čtvrtině zapsala až Marie Hamzová tři minuty před koncem a otáčela skóre nejtěsnějším rozdílem ve prospěch Češek. Jenže Černohorky odpověděly během minuty dvěma rychlými koši a vynutily si český timeout. Lvice navíc po něm zapsaly další ztrátu a situaci si ještě více zkomplikovaly. Přesto měly po oddechovém čase deset sekund před koncem šanci vynutit si trojkou prodloužení, ale z vyhození byla jen další ztráta a Černohorky si závěr pohlídaly.

Rozdíl ztrát 22:8 se ukázal být klíčový, plus vyšší počet českých faulů, a naopak střílených šestek od Černé Hory. Střelkyní českého týmu byla se čtrnácti body Emílie Brzoňová, na deset se dostala Julie Pilařová.