Lvice U18 skončí na ME skončí osmé, muži U20 nastříleli stovku

České basketbalistky do osmnácti let obsadí na evropském šampionátu konečné osmé místo. Rozhodl o tom jejich poslední duel na turnaji v bosenském Sarajevu, ve kterém podlehly Lotyšsku 52:59. Svěřenkyně Viktora Pruši tak nevylepší šestou příčku z loňského turnaje.

Mladé Lvice prožily velmi nepovedený nástup do utkání, když od stavu 2:2 inkasovaly dvanáct bodů v řadě a celou první půli dvoucifernou ztrátu dotahovaly. To se jim díky nezměrné snaze podařilo a Zuzana Šitancová těsně před přestávkou dokonce trojkou otočila skóre.

Ve třetí čtvrtině Češky chvíli vedly, dokonce až o sedm bodů, jenže vedení neudržely ani do konce čtvrtiny a díky dobré obraně šly Lotyšky zpátky do vedení. Následně to vypadalo, že už si sedmé místo bez problémů pohlídají, když si udržovaly mírný náskok, Češky ale předvedly jeden poslední nápor a dostaly se dvakrát na rozdíl jediného koše. Dvoubodové vedení však Lotyšsko uhájilo, za poslední tři minuty dovolilo Češkám vstřelit jen jeden bod a bylo rozhodnuto.

Lotyšsko – Česká republika 59:52 (17:9; 24:26; 40:36)

Nulle 12, Meldere 11 – Malíková 15, Hamzová 11, Šitancová 8, Fučíková 7, Halátková, Horsáková a Paťorková po 3, Zeithammerová 2, Buřtová, Ondroušková, Pokorná a Vydrová 0

Lvi U20 po Rumunsku přehráli i Albánii

Čeští basketbalisté do 20 let mají za sebou úspěšně i druhý zápas na evropského šampionátu divize B. Svěřenci Ladislava Sokolovského si po Rumunsku poradili v portugalském Matosinhosu i s Albánií, tentokrát hladce 111:76. Turnaj pro ně pokračuje po dni volna v úterý proti Finsku.

Mladí Lvi se v prvním zápase proti Rumunsku v první půli hledali, než rozjeli svůj basketbalový stroj a soupeře bez potíží přehráli. Tentokrát dali důraz na to, aby soupeře zničili rychle. Češi vlétli na soupeře agresivní obranou, vyráželi do rychlých protiútoků a neuplynuly ani čtyři minuty, když poprvé vedli dvouciferným rozdílem. Na rozehrávce kraloval Vít Krejčí, který připravoval pro své spoluhráče ideální střelecké pozice, střelecky zase od začátku dominoval Jan Zídek. Už v závěru první čtvrtiny přerostl náskok dvacetibodovou hranici a český tým neměl problémy.

Trenér Sokolovský tak mohl prakticky od začátku zápasu točit sestavou a šetřit síly na klíčové duely s Finskem a Bulharskem, které přijdou po pondělním volnu v úterý a ve středu. Češi si velmi dobře dávali míč z ruky, když nakonec nasbírali 36 asistencí (Krejčí 10) a znovu málo ztráceli míče. Nevadilo tak, že se jim příliš nedařilo z dlouhé vzdálenosti, když vše doháněli body z blízka. Dva tahouni Krejčí se Zídkem dohromady minuli jen dvě z devatenácti střel a složili se na 38 bodů. Skvěle je doplňovali i další hráči a Češi tak v poklidu dokráčeli k náskoku, který měl v jednu chvíli až 42 bodů.

Úterní zápas Čechů s Finskem začíná v 17 hodin.

Albánie – Česká republika 76:111 (13:34; 35:61; 52:90)

Hysa 14, Brygja 13, Nikoci 12 – Zídek 27, Kovář 16, Karlovský 12, Slavík a Krejčí po 11, Novotný 7, Snopek a Štafl po 6, Welsch 5, Borovka a Sychra po 4, Lukač 2

TH: 20/17 – 15/11

Trojky: 9 – 6

Doskoky: 26 – 45

Zisky: 7 – 16

Ztráty: 23 – 10

Asistence: 14 – 36

Fauly: 15 – 18