Lvice U18 čeká v osmifinále ME Litva, univerzitní týmy bojují o umístění

Lvice U18 jdou do osmifinále ze třetího místa

České basketbalistky do osmnácti let zakončily základní skupinu evropského šampionátu divize A porážkou. Ve svém třetím duelu na šampionátu v bosenském Sarajevu podlehly svěřenkyně Viktora Pruši Francii jasně 39:76 a v osmifinále se střetnou s Litvou.

Lvice byly sice povzbuzené včerejší výhrou nad Izraelem, proti dosud neporažené Francii ale držely krok jen v úplném úvodu, když vedly 3:0 a 5:3. Pak převzal taktovku favorit a Francie si už do konce první čtvrtiny vypracovala čtrnáctibodový náskok. Hodně byla vidět absence Kateřiny Zeithammerové, které dal trenér kvůli bolavému kotníku volno.

Pak už byl průběh zápasu hodně podobný. Češky bojovaly, ale nedokázaly si vytvářet dostatečně kvalitní střelecké pozice, navíc znovu hodně ztrácely míče a Francie chyby trestala drtivými brejky. Když navíc dokázaly český tým i přeskákat, bylo jasné, že klíč k francouzské obraně Lvice dnes nenajdou. V zápase prohrávaly nejvíc o sedmatřicet bodů a o tolik zápas i skončil. Pozitivem tak může být alespoň ušetření sil do středečního osmifinále, protože hlavní opory nemusely odehrát tolik minut.

Osmifinále čeká český tým ve středu od 20:45, když vyzvou celek Litvy, který skončil ve své skupině na druhém místě za suverénním Lotyšskem.

Zuzana Šitancová (hráčka ČR): „V dnešním zápase jsme nastoupily proti favoritkám mistrovství, Francii. V první polovině zápasu se nám na obranné polovině nedařilo plnit pokyny trenérů a na té útočné jsme hrály až s moc velkým respektem k soupeři. Po poločase se zlepšila především naše obrana, ze které se nám dařilo hrát rychlé protiútoky. Celkově se nám zápas nepovedl podle našich představ a hru, kterou jsme chtěly hrát, jsme hrály jenom malou část zápasu.“

Česká republika – Francie 39:76 (11:25; 19:42; 28:59)

Malíková a Šitancová po 11, Hamzová 8, Buřtová 3, Fučíková, Pokorná a Paťorková po 2, Halátková, Ondroušková, Vydrová a Horsáková 0 – Hillotte a Guennoc po 12, Magassa 11

Muži na Univerziádě úspěšně bojují v druhém pavouku

Česká mužská reprezentace si na Světové Univerziádě v italské Neapoli zahraje o 9.-12. místo. Svěřenci trenéra Miroslava Marka přehráli v prvním zápase pavouku nepostupujících ze skupiny Rusko 91:73 a skončí nejhůře dvanáctí.

V úvodní čtvrtině jako na houpačce Češi rychle vedli, aby pak náskok za krátký čas prohospodařili a prohrávali pětibodovým rozdílem. V přestřelce druhé čtvrtiny se výborně dařilo oběma celkům v útoku, Lvi však byli přeci jen o něco lepší a do přestávky si přenesli mírný náskok.

Po přestávce ofenzivní basketbal pokračoval, český tým si však udržoval těsné vedení a nepouštěl Rusy do otočení skóre. Zlom přišel v závěru třetí desetiminutovky, když Češi vyhráli posledních 90 sekund čtvrtiny 7:0 a utekli poprvé do dvouciferného náskoku. Nápor pak pokračoval dalšími třemi koši v úvodu poslední čtvrtiny a najednou bylo prakticky rozhodnuto. Rusové zápas nezabalili, na soupeře se však už dotáhnout nedokázali a čekají je boje o 13.-16. místo.

Česká republika - Rusko 91:73 (17:17; 44:40; 67:56)

Peterka 18, Sehnal 16, Půlpán 13, Dragoun 12, Pekárek 11, Tůma 10, Štěrba 8, Heřman 2, Goga 1 – Doinikov a Motovilov po 17

Ženy na Univerziádě nestačily na Tchaj-wan a zahrají si o sedmé místo

Ženská reprezentace na Světové Univerziádě prohrála v pavouku poražených čtvrtfinalistů s Tchaj-wanem 57:83 a v posledním duelu na turnaji si zahrají o sedmou příčku s Čínou. Češky byly hodně zklamaná po včerejší promarněné šanci ve čtvrtfinále s Portugalskem a zřejmě se to na nich projevilo i v úvodu duelu s Tchaj-wanem. Asijský tým na Lvice vlétl, ovládl první čtvrtinu drtivým rozdílem 27:10 a udal zápasu jasný ráz.

Už po třech minutách zápasu to bylo 4:12 z českého pohledu, nepomohl ani time out a za další dvě minuty už byl rozdíl dvouciferný. České trápení pokračovalo i dál, když Lvice trápilo velké množství ztrát, které Tchaj-wan vynucoval tvrdou a agresivní obranou. V polovině druhé čtvrtiny přerostl rozdíl ve skóre dvacetibodovou hranici, a ještě před poločasem přidaly Tchajwanky k náskoku dalších deset bodů.

Druhá půle byla z českého pohledu výrazně lepší, svěřenkyně Dana Kurucze ji dokonce o bod vyhrály, na konečném výsledku už to však nic nezměnilo a asijský tým bez větších potíží dokráčel k výhře. Češky se tak budou muset pokusit překonat zklamání a zkoncentrovat se na duel o sedmé místo s Čínou.

Česká republika – Tchaj-wan 57:83 (10:27; 24:51; 43:71)

Břicháčová 15, Kracíková 13, Křivánková 8, Hošková 6, Krejzová 5, Stoupalová 4, Mircová a Rašková po 3, Petrušková, Gaislerová, Opočenská a Šoukalová 0 – Huang 16, Hsu a Chu po 12

TH: 15/8 – 8/7

Trojky: 3 – 8

Doskoky: 38 – 28

Zisky: 7 – 19

Ztráty: 21 – 11

Asistence: 9 – 17

Chance 3x3 Tour 24