Lvice U16 zdolaly Francii, kadeti zabojují v sobotu o postup do elitní divize

Česká ženská basketbalová reprezentace kadetek do šestnácti let vstoupila úspěšně do evropského šampionátu divize A. Svěřenkyně Richarda Fouska v litevském Kaunasu na úvod přehrály silnou Francii 56:51 a nakročily k dobrému nasazení pro osmifinálové boje. Nejlepšími střelkyněmi vítězek byly se 14 body Simona Fišerová a Klára Stloukalová.

Češky se jednoho z favoritů turnaje nezalekly, daly prvních sedm bodů zápasu, o chvíli později vedly 10:2 a Francouzsky vypadaly hodně zaskočeně. Pak se ale probraly, do konce první čtvrtiny srovnaly a v té druhé udržely českou ofenzivu jen na sedmi bodech.

V úvodu druhé půle odskočily Francouzsky jedinkrát na rozdíl deseti bodů a v tu chvíli to zase vypadalo špatně s českým týmem. Lvice se díky střelbě dua Fišerová – Stloukalová dostaly postupně zpět do hry, až bylo devět minut před koncem posedmé v zápase vyrovnáno. Francie si pak vybrala slabší chvilku a pět minut nedala ani bod, v defenzivním zápase si ale český tým vybojoval jen pětibodové vedení. Francouzsky se ještě přiblížily na 53:51, ale pak odpověděla košem Simona Fišerová a v hektických posledních dvou minutách už padl jediný bod po šestce z ruky Kateřina Zeithammerové v úplném závěru.

Ve vyrovnaném duelu rozhodovaly maličkosti, takže Češky těžily z jedné trojky navíc, o dva více proměněných trestných hodů i patnácti útočných doskoků. Český tým měl jen dvě dvouciferné střelkyně, Klára Stloukalová přidala ke 14 bodům i devět doskoků.

David Zdeněk (asistent trenéra ČR U16): „Skvělý začátek a famózní konec. Tak by se dal shrnout průběh úvodního utkání. Všichni jsme v tuto chvíli plni emocí, unavení, ale šťastní. Holky v úvodu přesně plnily taktické pokyny, odvážnou hrou dokázaly Francii zaskočit a utéct na 10:2. Poté přišlo polevení v obraně a zvýšené úsilí Francouzek a rázem byla hra i skóre vyrovnané. Ve druhé čtvrtině jsme pod tlakem začali kupit chyby. Agresivní obrana soupeřek a hra 1na1 nám činila velké problémy. My naopak volili spíše střely z venkovního prostoru a ty nebyly přesné. Do druhého poločasu jsme nevstoupili nejlépe a skóre narostlo v náš neprospěch na 35:25. Holky v tento moment ukázaly obrovský charakter. Bojovností a odvahou začaly snižovat vedení soupeře. V poslední části pozornou obranou dovolily Francii jen 5 bodů a samy nebojácným útokem nejenže vyrovnaly, ale získaly i vedení, které dokázaly udržet. Pochvalu za kolektivní pojetí zaslouží celý tým přesto svým výkonem vyčnívaly Šimča Fišerová s Klárkou Stloukalovou. Obě zatížily konto Francie 14 body, k tomu Klárka přidala 9 doskoků a Šimčo 6 doskoků a 6 zisků. Cenit si musíme i ovládnutí podkošového prostoru v bodech i na doskoku. Díky pozdnímu času je nyní potřeba dobře zregenerovat. V tom má náš zítřejší soupeř z Turecka menší výhodu. Doufejme, že tato výhra holkám naleje do žil kromě potřebného sebevědomí i energii. Velké poděkování patří skvělým českým fanouškům, především z řad rodičů, za vytvoření bouřlivé, takřka domácí atmosféry!“

O druhou výhru zabojují Češky v sobotu od 16:45 v zápase proti Turecku.

Francie - Česká republika 51:56 (16:16, 30:23, 46:41)

Moctar 10, Bussiere a Kessler po 8 – Fišerová a Stloukalová po 14, Kubíčková 7, Zeithammerová 5, Fučíková a Zdeňková po 4, Finková 3, Malíková a Mikšíková po 2, Chromá 1, Pokorná a Hajnová 0

Fauly: 17 - 15

Tolik se nedařilo stejně staré reprezentaci kadetů, která nenavázala na skvělý čtvrtfinálový výkon proti Polsku a v semifinále evropského šampionátu divize B podlehla Rusku 65:78. V sobotu si to Lvi rozdají v posledním zápase na turnaji v Sarajevu od 18:30 s Makedonií nejen o třetí místo, ale i o poslední postupovou příčku do elitní divize.

Ve čtvrtfinále proti Polsku podali Češi nejlepší výkon na turnaji a věděli, že pokud chtějí vyzvat silné Rusy, budou muset předvést podobný výkon. To se však dařilo jen v prvním poločase, kde český tým zachytil úvodní nástup soupeře a ze stavu 2:9 se dostal zpět do hry. Ve druhé čtvrtině šli Lvi dokonce poprvé a naposledy do vedení, už před přestávkou se ale nastartoval ruský stroj, který Češi nedokázali zastavit.

Od druhého poločasu se stále víc projevovala slabší střelba českého týmu, když se nedařilo ani střelcům z minulých utkání Hanzlíkovi, Staniszewskému nebo Šurému, ruské vedení vzrostlo do dvouciferných čísel a Češi už se na dostřel nepřiblížili. Nedařila se ani střelba za tři body, na turnaji silná česká zbraň, Rusové měli navrch v doskakování, a ještě méně ztráceli míče. Nakonec utekli až do třiadvacetibodového náskoku a závěr v klidu dohráli.

Rusko - Česká republika 78:65 (20:14, 42:35, 61:46)

Maltsev 22, Kardanakhishvili 21, Evseev 11 – Bálint 14, Staniszewski 9, Plášil 8, Hanzlík a Kocáb po 7, Kalný 6, Jansa, Šiška a Hřebík po 4, Šurý 2, Starý a Vlk 0

TH: 20/11 – 15/10

Trojky: 5 - 5

Doskoky: 57 – 42

Zisky: 11 - 2

Ztráty: 12 - 17

Asistence: 18 – 9

Fauly: 20 - 24