Lvice U16 zakončily ME vítězně a odjíždí se sedmým místem

Velmi dobrým výkonem, a hlavně výhrou se rozloučily české basketbalistky do šestnácti let s evropským šampionátem divize A. Svěřenkyně Richarda Fouska přehrály v makedonském Skopje na závěr turnaje Lotyšsko 80:45 a obsadí celkové sedmé místo. To je sice trochu za očekáváním týmu, který loni slavil evropské stříbro, s posledním výkonem ale musí být trenéři spokojeni.

Hodně zklamané byly Češky ve čtvrtek večer, když po porážce s Belgií přišly o šanci zabojovat o účast na světovém šampionátu U17 v příštím roce, trenérům se ale podařilo hráčky do posledního turnajového duelu pořádně namotivovat a podle toho to vypadalo.

Na začátku sice dokázaly ještě Lotyšky zareagovat na úvodní nápor Češek a po první čtvrtině ztrácely jen tři body, pak se však naplno rozjela česká ofenziva vedená týmovým výkonem se spoustou asistencí a náskok favoritek začal postupně narůstat. Klíčová série přišla za stavu 22:20 pro český tým dvě minuty před přestávkou. Zbytek poločasu totiž skončil výsledkem 15:2 pro Lvice a předznamenal zbytek zápasu. Na svůj nápor totiž mladé Češky navázaly i ve třetí desetiminutovce, tu ovládly 20:11 a zlomily odpor soupeře. V závěru už se tak duel jen dohrával a český tým mohl trochu litovat, že tak povedený a soustředěný výkon nepředvedl v některém z předchozích zápasů proti silnějším soupeřům.

David Zdeněk (asistent trenéra): "V utkání zklamaných o 7.místo jsme se chtěli prezentovat co nezlepší hrou a rozloučit se výhrou. Co bylo před utkáním řečeno hráčky také splnily a ukázaly, že dokáží hrát rychlý a pohledný basketbal. Musíme nakonec uznat kvalitu soupeřů, kteří skončili před námi, ale ukázalo se, že rozdíly mezi týmy nejsou veliké. Je tak pouze na a hračkách jak naloží se svou další basketbalovou budoucností. Věřím, že český basketbal o sobě bude dávat nadále vědět."

Česká republika – Lotyšsko 80:45 (13:10; 37:22; 57:33)

Mikšíková 12, Kadlecová 11, Svatoňová 10, Žílová 9, Chromá 8, Zdeňková a Šafránková po 7, Vejvodová 6, Hibalová 4, Brejchová, Ceralová a Špelinová po 2 – Jasa a Leimane po 8

TH: 16/11 – 15/13

Trojky: 7 – 2

Doskoky: 52 – 43

Zisky: 16 – 8

Ztráty: 15 – 24

Asistence: 21 – 5

Fauly: 18 – 14