Lvice U16 udolaly Švédky a zahrají si čtvrtfinále ME

Nelehká práce čekala na české basketbalistky do šestnácti let v osmifinále evropského šampionátu divize A v makedonském Skopje. Svěřenkyně Richarda Fouska šly sice do play off jako první nasazené ze své skupiny a Švédky byly čtvrté, Lvice vyhrály 74:51 až po výborné druhé půli. Tím si pojistily záchranu v elitní divizi i pro příští rok a mohou pokračovat v cestě za medailí. V úterním čtvrtfinále vyzvou od 18:45 Litvu.

Trenér Fousek po minulém utkání naznačil, že „česká“ skupina D příliš jeho tým neprověřila a těžké zápasy teprve přijdou. To se částečně ukázalo hned v osmifinále, do kterého sice reprezentační kadetky výborně vstoupily a po osmi minutách vedly dvouciferným rozdílem, když se dařilo znovu hlavně na obranné polovině, pak ale Švédky začaly vystrkovat pomyslné drápky a české vedení se bod po bodu tenčilo. Na začátku druhé půle to dokonce bylo chvíli o bod a Švédky mohly i otočit, než se prosadila za tři body Nikola Zdeňková.

V polovině druhé čtvrtiny navíc ze hřiště odkulhala Valentýna Kadlecová, naštěstí se však do hry v závěru třetího období vrátila a hned se stala součástí náporu, který vrátil české vedení do dvouciferných čísel a donutil švédského trenéra k oddechovému času. Celkově vyšel závěr třetí čtvrtiny Češkám skvěle, za posledních pět a půl minuty inkasovaly jen tři body a získaly si vedení, které jim dodalo před poslední čtvrtinou klid. Až právě v poslední desetiminutovce se naplno projevila větší kvalita českého týmu a Lvice mohly dohrávat s pohodlným náskokem. Znovu se tak podařilo ušetřit trochu sil před dalšími duely play off.

Ve čtvrtfinále čekají na český tým Litevky, které skončily ve své skupině A třetí a v osmifinále přehrály 74:60 druhé nasazené Maďarky.

Děkujeme opět skvělým rodičům za úžasnou kulisu.

David Zdeněk (asistent trenéra): "Klasický zápas o vše. Zřejmě pocit zodpovědnosti nám nahlodával zažité stereotypy. Soupeř trefil několik těžkých střel a naše obrana ve druhé čtvrtině byla stejně jako s Tureckem hodně prostupná. Trápilo nás také hodně hloupých  ztrát. Od 3.čtvrtiny však holky zpozorněly a přitvrdily v obraně. Několik přesných zásahů  znamenalo dvouciferné vedení a soupeř již neměl síly ani dostatek dovedností na obrat. Splnili jsme roli favoritů což je podstatné. Děkujeme opět skvělým rodičům za úžasnou kulisu."

Česká republika – Švédsko 74:51 (20:10; 31:27; 55:39)

Zdeňková 18, Chromá a Kadlecová po 10, Brejchová 9, Svatoňová a Šafránková po 7, Špelinová 6, Mikšíková 5, Ceralová 2, Hibalová, Žílová a Vejvodová 0 – Sjokvist a Sandberg po 10

TH: 13/9 – 17/11

Trojky: 11 – 6

Doskoky: 47 – 40

Zisky: 10 – 9

Ztráty: 16 – 18

Asistence: 20 – 6

Fauly: 19 – 13