Lvice U16 půjdou do osmifinále ME z prvního místa a bez porážky

Perfektní cestu základní skupinou mají za sebou na evropském šampionátu divize A v makedonském Skopje české basketbalistky do šestnácti let. Ve třetím duelu na turnaji přehrály Turecko 78:45 a do pondělního osmifinále půjdou se stoprocentní bilancí. V klíčovém duelu vyzvou v pondělí zřejmě od 21 hodin Švédsko.

Díky souhře výsledků ve včerejších duelech už svěřenkyně Richarda Fouska věděly, že půjdou do osmifinále z první příčky ve své skupině, i tak ale chtěly pokračovat v předvedených výkonech a prodloužit sérii výher.

Proti zřejmě nejslabšímu týmu skupiny Turecku rozhodly o své výhře prakticky hned v první čtvrtině. V té totiž na své soupeřky nastoupily, ze stavu 7:4 za posledních šest minut prvního období neinkasovaly ani bod a sérií osmnácti bodů v řadě si vybudovaly jedenadvacetibodový náskok. V nepříliš povedené druhé čtvrtině Lvice polevily, Turecko se chytilo v útoku a dokázalo náskok lehce stáhnout. O přestávce se ale český tým srovnal, vrátil se k dobré obraně a začal náskok znovu navyšovat až na 33 bodů, což byl rozdíl na konci zápasu. Před osmifinále Češky pošetřily síly, když každá hráčka odehrála alespoň jedenáct minut a žádná více než čtyřiadvacet minut a všech dvanáct hráček se dokázalo střelecky prosadit.

David Zdeněk (asistent trenéra): Ačkoliv v závěrečném utkání skupiny D byly karty předem rozdány, chtěli jsme udržet maximální koncentraci a neustále posouvat náš výkon vpřed. Úvodní čtvrtina tomu také odpovídala. Zodpovědná obrana, výborný pohyb míče a přesná muška přinesla pohodu do týmu a také výrazné vědění o 21b. Ve druhé části pod dojmem vysokého vedení holky polevily, nabídly soupeři více prostoru a volných střel což znamenalo snížení na 14b. Poločasová domluva a návrat ke hře z první čtvrtiny pak zcela umlčela tureckou snahu o zvrat. Poprvé se nám podařilo do konce utkání navýšovat skóre a v pohodě si užívat koncovku utkání."

Richard Fousek (trenér): Splnili jsme cíl vyhrát skupinu a vytvořit si tak co nejlepší pozici v osmifinále. Musíme však mírnit přehnaný optimismus a přiznat si, že skupina D nepatřila zdaleka k těm silným. Až důležitost osmifinále a následná utkání, teprve prověří připravenost a kvalitu našeho výběru."

Česká republika – Turecko 78:45 (25:4; 39:25; 57:36)

Zdeňková 21, Brejchová 13, Špelinová 8, Chromá 7, Kadlecová 6, Šafránková 5, Žílová a Ceralová po 4, Svatoňová a Hibalová po 3, Vejvodová a Mikšíková po 2 – Gul 10, Akarpa 6

TH: 8/3 – 23/12

Trojky: 11 – 3

Doskoky: 45 – 50

Zisky: 12 – 4

Ztráty: 10 – 25

Asistence: 25 – 7

Fauly: 23 – 16