Lvice U15 bojovaly na turnaji ve Francii

Hned trojice zápasů čekala v předvánočním čase reprezentační výběr dívek do 15 let ve francouzském Bourges. Výběr pod vedením trenéra a zároveň šéfa komise vrcholového basketbalu dívčí kategorie ČBF Roberta Landy sehrál během tří dnů tři duely se stejně starými francouzskými výběry.

Den 1 – Porážka s Francie-jih

V prvním ze tří utkání s francouzskými výběry čelily české hráčky týmu Francie-jih. Děvčata odehrála dle očekávání těžký zápas, proti vyšším soupeřkám se naše hráčky dokázaly prosadit z vnitřního prostoru jen stěží (36:20 zpod koše), nepomohli jsme si střelbou (za tři 11/1), ani rychlým protiútokem (9 bodů). Nervozita z českých hráček spadla až v druhé půlce (poločas 44:18), kdy zvýšenou aktivitou v obraně a na doskoku (útočný doskok celkem 14:21 pro Češky) dokázaly mladé Lvice vyhrát třetí čtvrtinu (8:19) a celkově druhý poločas 25:27.

Francie-jih – Česko 69:45 (21:12, 44:18, 52:37)
body: Zídková 9, Kubínová 7, Kameníková, Pilařová a Potužníková 5, Vítková 4, Hamzová a Kopecká 3, Bláhová a Civínová 2, Cahová, Paurová
dále: Potužníková a Zídková 7 doskoků, Hamzová 5 zisků a 4 doskoky, Vítková a Paurová 4 doskoky, Kubínová 6 doskoků a 6 získaných faulů

Den 2 – Po boji ztráta s výběrem Francie-sever

Ani ve druhém utkání na turnaji v Bourges nedosáhly Češky na výhru. Na kontakt byl český národní výběr hráček U15 ještě ve 26. minutě utkání (44:34), tým Francie-sever si ale vítězství zvýšenou agresivitou v obraně pohlídal - nakonec 65:44.
Češky měli oproti prvnímu zápasu lepší vstup do utkání a byť po celý první poločas mírně ztrácely, zejména vyšší sebevědomí a celkově aktivnější přístup hráček byl patrný (1Q 19:11, poločas 39:27). Naše hráčky si dokázaly vynutit 36 trestných hodů, z nichž jsme bohužel proměnili jen 16. Velmi nízká byla i úspěšnost zakončení za dva (21%), po dvou zápasech pak máme úspěšnost střelby za tři body 18/1.
Potěšující je oproti prvnímu dni vyšší počet zakončení, potvrzení aktivity na doskoku a v celoplošné obraně, i vyšší počet rychlých protiútoků.

Francie-sever – Česko 65:44 (19:11, 39:27, 51:34)
body: Pilařová 11, Potužníková 8, Vítková 6, Bláhová 5, Kameníková a Kubínová 4, Civínová a Zídková 3, Cahová, Hamzová, Kopecká, Paurová
dále: Potužníková 14 doskoků (6 útočných), Kameníková a Pilařová 3 zisky

Den 3 – Velká výhra v prodloužení

Souboj o třetí místo byl nejvyrovnanějším zápasem českého výběru na turnaji v Bourges. A skončil pro naše dívky šťastně, vítězné body zapsala dvěma proměněnými trestnými hody vteřinu před koncem prodloužení Adéla Civínová.
Poprvé byly naše hráčky Francouzkám vyrovnanými soupeřkami. Tým udržel i ve třetím utkání stálou aktivitu při celoplošné obraně, opět se naše hráčky vyrovnaly soupeřkám na doskoku a oproti dvěma předchozím utkáním se dařilo lépe sdílet míč v útoku. Radostné vítězství je dobrou tečkou za působením českého výběru na turnaji.

Francie-východ – Česko 62:64 (13:18, 27:31, 45:45, 56:56)
body: Civínoví 14, Kubínová a Paurová 11, Pilařová 10, Bláhová 6, Potužníková a Vítková 4, Cahová a Zídková 2, Kameníková
dále: Potužníková 15 doskoků (7 útočných), Civínová 11 (3 útočné), Kubínová 4 zisky