Lvice se dozví soupeře pro EuroBasket

Rok 2021 může být pro český basketbal plný velkých turnajů. Jedním z nich je ženský EuroBasket, na který se Česko probojovalo zatím pokaždé, co mělo tuto možnost. Účast na evropském šampionátu 2021, který v červnu uspořádá španělská Valencie a francouzský Štrasburk je tak pro Českou republiku čtrnáctou účastí v řadě.

V pondělí 8. března se české lvice oficiálně dozví soupeře do základní skupiny, které odstartují 17 června. Nové evropské šampionky budou známé o deset dní později. Šestnáct postupujících týmů bylo rozděleno do čtyř košů na základě výsledků na posledním evropském šampionátu 2019 a v kvalifikaci o tento EuroBasket. Češky byly nasazeny „až“ do třetího koše, když se jim počítá předposlední patnácté místo z EuroBasketu 2019 v Lotyšsku a Srbsku. 

 „Je asi jedno v jakém jsme koši. V každém jsou silné týmy a člověk si nemůže vybírat. Před losem víme jen, že se vyhneme třem týmům. Zrovna Černá Hora byla papírově slabší a na předchozím šampionátu nás vyřadila. Ani předtím nehrály nic moc, v zápase s námi jim padlo všechno a bylo po šampionátu,“ říká před losem reprezentační trenér Štefan Svitek. 

Lvice se tak jistě vyhnou Bělorusku, Turecku a Černé Hoře, která na jejich úkor postoupila ze základní skupiny posledního šampionátu. Budou ale vyhlížet soupeře z vyšších košů, kde jsou pořadatelé Španělsko a Francie (zároveň zlatý a stříbrný medailista z posledního šampionátu), naposledy bronzové Srbky a silné Belgičanky.

„Nemá cenu nad tím moc přemýšlet, dokud nebude skupina jasná. S přístupem, s jakým jsme šli do kvalifikačních bloků i předvedenou hrou se nemusíme bát žádného soupeře. Každý tým, který se dostal na EuroBasket, má svou kvalitu. Hlavně si přeji, aby náš tým zůstal zdravý, dobře se připravil a pak věřím, že budeme hrát dobrý basketbal,“ dodává Svitek. 

Z druhého koše dostanou Češky jednoho ze čtveřice Švédsko, Rusko, Slovinsko a Itálie – soupeřky z kvalifikační skupiny. V papírově nejslabším čtvrtém koši čekají Slovenky, Chorvatky, Řekyně a Bosna a Hercegovina. Oba pořadatelské týmy si mohly vybrat jeden partnerský tým – Španělky si do skupiny už předem vybraly Slovenky, Francie si vybrala Belgii. Belgičanky však kvůli stejnému koši nemohou být ve stejné skupině jako Francie, jen je jasné, že základní skupinu odehraje Belgie ve Štrasburku. 

Los proběhne v pondělí 8. března v pravé poledne českého času a živě na YouTube i sociálních sítích ho odvysílá oficiální kanál FIBA.

 

 

Autor:
Reklama
EBW