Lvice přehrály v Klatovech i Polky a v osmifinále vyzvou Itálii

Druhou výhru za sebou si připsaly české reprezentantky do dvaceti let na domácím evropském šampionátu v Klatovech. Po snadné nedělní výhře nad Švédskem český tým přehrál i Polsko a po vítězství 64:41 skončil ve své základní skupině na druhém místě. Lvice už znají soupeře pro středeční osmifinálový duel, kde na ně čeká Itálie.

Polky zahájily zápas postavené v zónové obraně a Češky tím lehce zaskočily. Diváci tak viděli v prvních útocích špatně zvolené střely a trochu bezradný útok, naštěstí to netrvalo dlouho. Jako první recept na defenzivu Polska našla Veronika Šípová, hned z dalšího útoku se trefila z dálky Tereza Vitulová a v páté minutě si bral polský kouč oddechový čas za stavu 7:2 pro Lvice. Frustrace trenéra Polska vyvrcholila o minutu později, kdy za protesty obdržel technickou chybu. Zlost kouče ale jako by Polky probudila a hráčky v červeném několika těžkými střelami zavelely k obratu skóre. Český tým navíc spáchal několik trochu zbytečných faulů a ke šňůře 10:0 Polkám sám pomohl.

Na přelomu čtvrtin se o vedení oba celky přetahovaly, na minisérii Polska odpověděla trojkou Eliška Žílová a košem Tereza Vitulová. Krátce před poločasem Češky ještě přitlačily v už tak výborné obraně, v čele s Karolínou Šotolovou si vynutily dvě ztráty soupeře rychle za sebou a odskočily do vedeni 24:17. Druhou čtvrtinu korunovala dvěma těžkými střelami Šípová a český náskok byl najednou dvouciferný.

Do druhé půle nastoupily Češky v trochu obměněné sestavě, ani tak ale neměly problém řešit zónu Polska, proti které se jim dařilo dobře dávat míč z ruky. Navíc pokračovaly ve skvělém nasazení v obraně, přes kterou se Polky opravdu velmi těžko prosazovaly. Na útočné polovině se povedlo dobře rozložit útok mezi větší množství hráček a náskok rostl. V polovině posledního období se po dalším náporu domácího týmu zvedl rozdíl ke dvacetibodové hranici a bylo jasné, že Lvicím další výhra neunikne. V závěru už tak mohly Češky znovu protočit sestavu a trochu už v hlavně myslet na osmifinále.

Svůj osmifinálový duel s Itálií odehrají Češky ve středu 7. srpna v osmnáct hodin znovu na zimním stadionu v Klatovech.

Ken Scalabroni (trenér ČR): „Byl to třetí zápas ve třech dnech, ale i přesto jsme podali velmi solidní a týmový výkon. Hráli jsme znovu se skvělým nasazením stejně jako včera a předevčírem. Tenhle zápas bylo potřeba odbránit a vybojovat a přesně to jsme předvedli. Byli jsme tvrdším týmem, lépe jsme doskakovali, méně ztráceli míče, a proto tu teď sedíme jako vítězové. Na Itálii jsme neměli zatím čas vůbec myslet, ale je to velmi silný tým a budeme muset hrát ještě lépe, abychom postoupili. Máme teď den volna na odpočinek a přípravu a přesně to budeme dělat.“

Veronika Šípová (hráčka ČR): „Chviličku jsme na začátku byli nervózní, ale pak se zlepšila obrana, začalo nám to tam padat a už to bylo dobré. Na začátku jsme si nějakou dobu zvykali na zónu, kterou jsme věděli, že budou hrát, ale pak už jsme si to nenechali vzít. Míč šel výborně z ruky, měli jsme menší počet ztrát a podle toho vypadá výsledek.

Česká republika – Polsko 64:41 (10:12, 29:19, 39:27)
Vitulová 13, Voráčková 11, Šípová 10, Brabencová 7, Dudáčková 6, Šotolová 5, Pospíšilová a Rylichová po 4, Žílová 3, Tomancová 1, Galíčková a Sklenářová 0 – Leszczynska 14, Szydlowska 9
TH: 9/6 - 20/13
Trojky: 8 - 2
Doskoky: 38 - 39
Zisky: 13 - 7
Ztráty: 13 - 24
Asistence: 23 - 2
Fauly: 19 - 14