Lvice do přípravy vstoupily porážkou od Chorvatska

České basketbalistky dnes ve Slovinsku vstoupily do herní přípravy. V Celje vyzvaly reprezentaci Chorvatska v zápase před prázdnými tribunami. Utkání totiž bylo pro veřejnost oficiálně uzavřeno kvůli jeho organizaci.

Lvice k prvním zápasovým prověrkám odjely bez řady zamýšlených opor pro ME. Trenér Svitek už před turnajem hovořil, že je to příležitost pro ostatní hráčky, jak si říct o místo v sestavě. Ve Slovinsku se Češky musejí obejít bez kapitánky Elhotové a bez silného podkošového dua Alena Hanušová a Kia Vaughn.

Zřejmě právě této skutečnosti chtěly Chorvatky využít. Řadu svých útoků dohrávaly do podkošového prostoru. Během první poloviny utkání se omezily prakticky na dva druhy zakončení. Za dva body mimo vymezené území vystřelily pouze dvakrát. To Lvice v úvodu hledaly přesnost zakončení. Bylo přeci jen vidět, že basketbalové přípravě se věnují až v posledních dnech.

Chorvatky si už v první čtvrtině vypracovaly téměř dvouciferný náskok, když vedly 18:9. Naštěstí se pak na hřiště vrátila Tereza Krakovičová. Autorka do té doby dvou bodů jich do poločasové pauzy přidala dalších deset a měla hlavní podíl na tom, že si Češky nenechaly soupeřky utéct.

Ve druhém poločase se za vyrovnaného stavu začínalo prakticky od začátku. Střeleckou formu chytila Lenka Bartáková a její bodová produkce držela český tým o kousek vepředu. Přelom třetí a čtvrté čtvrtiny Lvicím ale nevyšel. Z tříbodového vedení byla během chvíle sedmibodová ztráta.

Trenér Svitek si vyžádal oddechový čas a nalil hráčkám novou energii do žil. Během pouhých dvou minut bylo opět vyrovnání a Češky dokonce šly přes své soupeřky. Jenže ani šestibodové vedení tři minuty před koncem jim nestačilo. Chorvatky začaly stahovat a svou sedmou trojkou v utkání šly do vedení. Následná taktika faulů a rychlých střel tentokrát úspěch českým barvám nepřinesla, a tak Lvice do přípravy před ME vstoupily prohrou 61:66.

O první výhru tak budou bojovat zítra v zápase proti domácímu výběru se začátkem ve 20 hodin.

Česká republika – Chorvatsko 61:66 (12:18; 30:30; 42:44)

Krakovičová 14 bodů a 10 doskoků, Bartáková 12, Březinová 8, Vojtíková 7, Elhotová Kar. a Hejdová po 5, Štěpánová 4, Pudláková a Voráčková po 3, Adamcová a Vyoralová 0 – Miletić 17 bodů a 12 doskoků, Mašić 12, Bosilj 10

Fauly: 22 – 16

Lenka Bartáková: „Jsme spolu dva a půl týdne a tohle byl náš první zápas. Nevyhrály jsme, ale já bych spíš koukala na to, co jsme na hřišti předváděly. Měly jsme strašně moc ztrát a hořely jsme na doskoku. Těžko se pak vyhrává, když ztrácíme balóny a neodstaneme se ani ke střele. Zítra nás čeká další zápas a víme, co máme zlepšit – asi všechno. Věříme, že to bude vypadat líp. Nedáváme hlavy dolů. Pořád je to příprava a máme ještě na čem pracovat.“