Lvice balí kufry do Londýna

Velmi důležitý zápas dnes čekal české basketbalistky v Ankara Areně. S Japonskem si to rozdaly o zajištění účasti na Olympijských hrách v Londýně.

Česká republika – Japonsko 53:47 (17:4; 29:18; 43:31)
Kulichová 14, Vítečková 10, Burgrová a Horáková po 8, Elhotová 6, Veselá 4, Hanušová 3, Bartoňová 0 – Mamyia 16, Fujiwara 9, Tanaka 8, Kibayashi a Oga po 5, Yano a Yoshida po 2, Kudeken 0

Trenér Lubor Balžek poslal do zápasu osvědčenou základní sestavu z předchozích dvou utkání – Horáková, Elhotová, Vítečková, Kulichová, Burgrová. Tři trestné hody Elhotové, dva body Vítečkové, Kulichové a čtyři Burgrové donutily trenéra hostů vzít si za stavu 11:0 oddechový čas. Ten sice zastavil ofenzivní nápor lvic, ale Japonky pořád marně hledaly recept na českou obranu. První koš zaznamenaly až po necelých sedmi minutách hry. Po českém time-outu za stavu 13:2 se do hry poprvé v turnaji dostala Jana Veselá. A byla to ona, kdo po dlouhé době překonal nepříjemnou japonskou obarnu. Pak se k ní přidala i Kulichová a lvice tak první čtvrtinu vyhrály 17:4.

Obrana Japonek byla nepříjemná a nutila české reprezentantky zakončovat z nepřipravených pozic a pod časovým tlakem. Soupeř se začal prosazovat i v útoku. Nástup Japonek trochu zchladila trojkou Vítečková. Další pak přidala Elhotová. Japonky ale dokázaly reagovat také dvěma úspěšnými trojkami. Díky precizně dohrané akce do podkošového prostoru na Kulichovou ale lvice držely v poločase dvouciferný náskok.

Japonky i po změně stran pokračovaly v nepříjemně těsné obraně. Češky se jen velmi těžko prosazovaly. Japonky létaly do všech míčů po hlavě a riskovaly na maximum. Náskok lvicím držely trojky Horákové a Vítečkové. V podkošovém prostoru začaly Japonky dobře zdvojovat až ztrojovat české hráčky. Japonky snížily až na rozdíl sedmi bodů. Jako správná kapitánka odmítla jejich nástup Hana Horáková další trojkou.

Na začátku čtvrté čtvrtiny stáhly Japonky na rozdíl osmi bodů. Po koši s faulem Hanušové kontrovaly soupeřky dvěma trojkami a rozdíl byl náhle pětibodový. I nadále Japonky stahovaly a trojka na vyrovnání jim vypadla z koše. Pomáhala jim k tomu obrana na hranici pravidel i sebeobětování. Po sérii útočných doskoků zůstávaly Češky dlouho v útoku za svého pětibodového vedení. Japonky pak v útoku ostřelovaly koš ze všech možných pozic. Naštěstí nedaly a Češky si pak byly opět schopné doskočit své neúspěšné střely.
Svůj náskok uhájily a mohou tak spřádat plány pro olympijský turnaj.

Lubor Blažek: „Na olympijské hry se nepostupuje každý den. To utkání mělo zvláštní vůni Londýna. My jsme do Londýna chtěli jet. Čím víc se ten Londýn blížil pár minut před koncem zápasu, naše nervozita byla taková, že jsme přestali hrát tu naší hru. Náš basket jsme hráli první čtvrtinu – koncentrovaný, soustředěný, s kvalitní obranou. Čím víc se blížil ten konec a to, že bychom mohli utkání vyhrát, tak jsme začali být nervózní. To je vidět na obrovském čísle ztrát. Japonsku už není Japonskem z MS v ČR. Ten tým udělal obrovský kus práce, velmi se zlepšil, hraje nádherný bakset, má sílu pod košem. Ze všech týmů v kvalifikaci je to nejbojovnější tým. Nikdy si s nimi nemůžete být jistí, že to utkání je vaše. Málokterý tým umí vystřelit hned po přihrávce za tři. I když jsme na to byli připravení, tak ta nervozita to v konci zase pustila. Myslím si, že stačila ještě jedna trojka a mohlo to být třeba jinak. Já jsem šťastný. Dokázali jsme to, co jsme chtěli – postoupili jsme na OH. Týmu Japonska gratuluji k výbornému výkonu.“

Petra Kulichová: „Všechny tři zápasy pro nás nebyly lehké. Tenhle třetí byl pro nás nejtěžší. Japonky do toho šly na maximum a dokázaly stáhnout dvanáctibodový náskok na rozdíl tří bodů. My jsme využily naší výškovou převahu v doskocích hlavně v posledních dvou minutách. To pro nás bylo důležité. Pak už jsme to nepustily. Jsme šťastné, že jsme to dokázaly a postoupily na olympiádu.“