Lvi zvládli další drama a uhájili domácí neporazitelnost

Čeští basketbalisté měli před dnešním utkáním kvalifikace o MS jistý nejen postup do druhé fáze, ale zároveň i první místo ve skupině F. Nic to ale neubíralo na důležitosti dnešního zápasu. Do druhé fáze si totiž týmy berou všechny výsledky dosažené v té první.

Jak Lvi skončili proti Finsku, tak začali dnešní zápas, tedy košem Vojty Hrubana. Pak ale převzali taktovku hostující hráči. Proti nepřesně hrajícím Čechům se jim podařila šňůra 10:2 a rychle tak dostali domácí pod tlak. Pět ztrát na české straně během úvodních minut bylo opravdu hodně.

Domácí basketbalisté navíc chybovali v obraně a často zachraňovali situaci až za cenu faulu. Bulhaři se tak dostali do hry díky lehce nabytým bodům z trestných hodů, které navíc stříleli s velkou přesností. Celkem takto za první čtvrtinu vydolovali 13 bodů.

Postupem času se česká hra v útoku zpřesnila. Svěřenci trenéra Ginzburga začali pod košem využívat Ondřeje Balvína. Navíc dokázali bulharskou obranu napichovat nájezdy a také si docházet pro fauly. Díky této vyšší energii si do poločasu vypracovali mírný náskok.

Druhý poločas odstartovali Češi na výbornou, ale pak se začali opět přetahovat o každý bod. Ve chvíli, kdy svěřencům trenéra Ginzburga začala lépe fungovat obrana, šli přes soupeře. Náskok okolo hranice deseti bodů byl příjemným polštářem, ale nedařilo se soupeře definitivně setřást.

Zdálo se, že šestnáctibodový náskok by mohl soupeře zlomit, jenže opak byl pravdou. Bulhaři vsadili vše na jednu kartu. Prosadili se z dlouhé vzdálenosti a zastavili český útok. Vedení domácích se začalo rozplývat rychleji, než by si kdo z nich tipnul. Najednou byl rozdíl pouhých dvou bodů.

V tu chvíli podrželi domácí Schilb s Hrubanem v útoku a Balvín s Pumprlou v obraně. Češi zvládli vypjatý závěr a připsali si páté kvalifikační vítězství. Svého soupeře přeskákali a rozdali také mnohem víc bloků. Kaňkou může být 16 ztrát a 23 faulů, po kterých soupeř střílel 28 trestných hodů, z nichž 22 proměnil.

Češi mají kvalifikaci výborně rozehranou. Do další fáze si berou pět výher a jedinou porážku. Aktuálně jsou v šestičlenné skupině druzí za Francií a drží místo před svými současnými soupeři i Ruskem a Bosnou a Hercegovinou. Po dalších šesti kolech bude známa trojice postupují na MS 2019.

Česká republika – Bulharsko 81:75 (19:20; 41:35; 59:50)

Schilb 20, Hruban 17, Balvín 14, Auda a Pumprla po 8, Bohačík 7, Peterka 5, Vyoral 2, Šiřina, Palyza a Kříž 0 – Avramov 15, Zahariev 14, Marinov 13, Vezenkov 11

TH: 18/14 – 28/22

Trojky: 5 – 7

Doskoky: 39 – 32

Zisky: 6 – 7

Ztráty: 16 – 14

Asistence: 24 – 22

Fauly: 23 – 23