Lvi zahájili generálku na MS výhrou nad Angolou

Proti africkému soupeři z Angoly začali Češi svou poslední přípravu před blížícím se mistrovstvím světa. Na turnaji čtyř národů v korejském Soulu se na úvod museli obejít bez kapitána Pavla Pumprly, který stále doléčuje zraněný kotník. Na soupisku se pro dnešní utkání nevešel ještě Šimon Puršl.

Čeští basketbalisté na začátku svého prvního utkání působili lehce ospale. Angola toho využila, aby poměrně snadno získala vedení 8:4. Soupeři se v tu chvíli podařilo zabrzdit rychlý český přechod do útoku. Lvi navíc měli i porci smůly, když Ondřej Balvín chtěl vypíchnout míč poskakující na české obroučce a místo toho míč skončil v koši. Pak se ale český tým přeci jen nastartoval a šňůrou 14:0 se dostal do vedení.

Zrychlená hra v tu chvíli nesla své ovoce. Češi jen za první čtvrtinu vyslali na koš soupeře devět trojek. A hned tři z nich byly úspěšné. Nebýt krátkého zaváhání v defenzivě na konci prvního dějství, mohl být rozdíl ve skóre výraznější. O to důležitější bylo, že si Češi dokázali chodit pro fauly. Angolané jejich kombinace jen obtížně dokázaly pokrýt. Rezultovalo z toho 16 trestných hodů za poločas, ze kterých Češi 14 proměnili. Nejčastějším exekutorem byl Ondřej Balvín.

Jen za prvních 15 minut tak Angolané nasbírali dva nesportovní fauly a jednu technickou chybu pro lavičku. A to jim ještě bylo pár zákroků za hranicí pravidel odpuštěno. Češi si tak i s prostřídanou sestavou mohli v poločase hýčkat čtrnáctibodové vedení.

Po změně stran Angolané ještě přitvrdili, přesto se počet faulů nějakým záhadným způsobem vyrovnával. Každý český nájezd znamenal nebezpečí nepříjemného ba dokonce nebezpečného faulu. Lvi se proto o něco výrazněji uchýlili ke střelbě z perimetru. Ta nebyla tolik úspěšná jako v prvním poločase, přesto se jim podařilo držet dvouciferný náskok.

Horší zprávou bylo, že opadlo české tempo v defenzivě. Soupeř využil volných okének v obraně, aby držel naději na zvrat v zápase. Češi se nemohli utrhnout na vyšší bodový rozdíl. Závěr však vyšel lépe českému výběru, který protrhl střeleckou smůlu z delší vzdálenosti a podařilo se mu zažehnat jakýkoliv nápor soupeře. V závěru si ještě smečí vylepšili náladu a statistiky Balvín s Peterkou.

Zítra Češi nastoupí proti domácím Korejcům.

Angola – Česká republika 65:84 (13:18; 30:44; 48:60)

Joaquim 14, Domigos a Moreira po 10 – Balvín 17 bodů a 11 doskoků, Bohačík 16, Satoranský 15, Auda 11, Hruban 8, Schilba Kříž po 4, Palyza 3, Vyoral, Šiřina a Peterka po 2, Krejčí 0

O zápasu

„Nezačali jsme uplně dobře. Možná to bylo i cestou a aklimatizací, která ještě není úplně kompletní. Pak jsme si ale vybudovali náskok. Ve třetí čtvrtině jsme možná trochu polevili v hlavách. Oni na to vlítli a brousili nás po celém hřišti, což je vždycky nepříjemné. Než jsme si znovu uvědomili, že hrajeme zápas, tak to trochu skřípalo.

O jiném stylu Angoly

Byli nepříjemní tlakem na balon. Celkově ten styl basketbalu je trochu jiný než to, co vídáme v Evropě. Byla to kombinace mimoevropského basketbalu a cesty, protože pořád se ještě necítíme nejlépe. Někteří kluci ještě kvalitně nespí. Snad se to zlepší.

O faulech

V některých situacích byla tvrdost hodně nezvyklá. Co by v Evropě byl stoprocentní faul, a my jsme možná už přestávali hrát, tak tady se nepískalo. Je to zase fajn, že člověk vidí něco jiného a pohled na basketbal je všude jiný. Věřím, že na mistrovství světa se to bude posuzovat trochu víc úzkoprseji, co jsem zatím zažil v oficiálních FIBA zápasech. Nebude to až tak agresivní jako dnes tady. Dnes tam bylo pár situací, které byly za hranou, ale to se stává v každém zápase. Neviděl bych to ale nějak hrozně.

O obraně

Myslím, že test naší obrany tady na turnaji teprve přijde, takže tu dnešní bych nehodnotil.

O zítřejším zápasu

Viděli jsme pár minut zápasu Koreje s Litvou a Korejci brousili celé hřiště poměrně pěkně, takže zítra to bude atraktivní basketbal a moc se na to těšíme.“

Ondřej Balvín

O zápasu

„Upřímně, těžko se takový zápas hodnotí. Byl to specifický soupeř, s jakým se většinou nesetkáte. Z jeho strany to bylo hlavně dost řezané, rozhodčí to dost pouštěli a podle toho to trochu vypadalo. Nevím tak, jestli se utkání dá hodnotit pozitivně, nebo negativně, ale zkusili jsme si jiný styl basketu a musíme si z toho vzít, co jsme dělali špatně. V určitých fázích utkání jsme byli měkcí, nejsme zvyklí na takovou hru a na to, že se to pouští. Nepamatuju si jednoho hráče, který by nebyl na rozhodčí nepříjemhý, i proto, že jsme na tohle nebyli zvyklí. I my jsme se pak v určitých momentech snažili dělat fauly, ale to už záleželo na rozhodčích. Naštěstí bylo vidět, že jsme byli basketbalovější. Pokud bychom dnes takoví nebyli, stalo by se z toho „maso“.

O svém double-doublu

Jo, s tím je spokojenost. Už se do toho nějak dostávám, ale ještě máme před sebou dva těžké zápasy, který bude každý něčím specifický.

O získaných faulech

Neřekl bych, že jsem byl pod ochranou rozhodčích. Snažil jsem se chodit pro fauly. V létě jsme zapracoval na šestkách. Co zápas, to střílím pět, šest šestek. Není to tak, že by mě rozhodčí chránili, ale že se snažím pro fauly jít.

O svém zvyšujícím se významu

Kluci nejsou zvyklí běžně hrát s pivotem, který má 217 a ještě v rámci pohyblivosti. Čím déle ale spolu hrajeme, tím víc si na sebe zvykáme a jsme schopní se najít. Já taky musím ještě klukům víc pomoct z mé strany. Oni se snaží vyhovět mně, já jim. Trenér je nutí, aby mě víc hledali a já se snažím týmu pomoct.

O Korejcích

Na soupisce mají toho Amíka a ještě jednoho hráče přes dva metry. Oni to ale vynahrazují jinak. Jsou schopní to vynahradit rychlostí, agresivitou a střelbou, i když dneska jim to moc nepadalo. Budou to střelci z dálky. Valančiunase kolikrát nechali pod košem hrát 1 na 1 bez zdvojení. Jsou fyzičtí a s tím se musí počítat.

O jet lagu

Neřekl bych, že na začátku zápasu jsme cítili jet lag. Spíš až v půlce, ale byl to mix únavy. Je to specifické. Já jsem na to zvyklý. Je to o tom, jak se s tím hráč umí vyrovnat. Rozehřáli jsme se dobře, měli jsme spoustu času. Před zápasem se na to každý může připravit. Jet lag nemůže být výmluva.“