Lvi v generálce na EuroBasket vysoko podlehli Lotyšsku

Čeští basketbalisté generálku na EuroBasket nezvládli. V Rize vysoko podlehli domácímu Lotyšsku, když se jim v zápase prakticky nic nedařilo. Přípravu tak zakončili se dvěma výhrami na kontě.

Oba celky vstoupily do zápasu bez svých největších hvězd. Drobná indispozice nepustila do utkání českého rozehrávače Tomáše Satoranského. Domácím chyběl jeho bývalý spoluhráč ze Sevilly Kristaps Porzingis.

Už začátek zápasu ukázal, že domácí jsou v dobré formě a Češi to dnes v Rize nebudou mít lehké. Satoranského nahradil v základní sestavě uzdravený kapitán Jiří Welsch. Čechům se však nedařilo ani na jedné polovině hřiště. V útoku neproměňovali ani vyložené pozice, a tak první střelecký úspěch přišel až v šesté minutě. Auda trojkou snižoval na 3:12.

Co však bylo horší, nefungovala pořádně ani obrana. Lotyši si rotacemi a rychlým posunem míče dokázali najít volné střelecké pozice, které proměňovali. Drobné zlepšení a vyrovnání se s tlakem domácích přineslo korekci rozdílu ve skóre, ale domácí si přesnou muškou z tříbodové hranice nepřipouštěli výraznější komplikace.

„Lotyšům šla dneska hodně střelba, hlavně z dálky. To byla jedna příčina. Určitě ale musíme na obraně zapracovat, podívat se na videu na celý zápas, zjistit kde byly chyby a ještě se je snažit napravit než o něco půjde,“ byl si vědom chyb Patrik Auda.

Češi zlepšili útok, ale nástup domácích do druhého poločasu byl famózní, když trefili čtyři trojky v řadě a při té páté byl Blums faulovaný. Všechny tři šestky proměnil. Dá se říct, že český útok nestačil hasit to, v čem hořela obrana.

Domácí byli střelecky při chuti a trestali okénka v české obraně z vymezeného území i z trojky. Skóre tak znovu narůstalo v jejich prospěch ještě větším tempem. V dobré atmosféře v Riga Areně už byl závěr z české strany hodně rozháraný. Obrana Lvů nakonec neubránila stobodovou hranici. Osm dní před prvním zápasem na EuroBasketu tak po dobrých výkonech přišlo varování.

„Kdyby to bylo vyrovnanější, tak by se nám dýchalo trochu lépe. Pořád je to ale jenom příprava a zkoušíme různé kombinace v útoku i obraně. Navíc nám chyběl Tomáš, který s námi hrál posledních několik zápasů. Je to bez něj změna, když hrál 25 – 30 minut. To nás možná trochu ovlivnilo. Jestli jsme ale prohráli o bod nebo o tolik je ve výsledku jedno. Pořád se musíme udělat, co jsme udělali špatně a snažit se z toho poučit,“ dává český nejlepší střelec v dnešním utkání úkol sobě a spoluhráčům do příštího týdne.

I přes prohru je Auda rád, že si Češi mohli vyzkoušet velkou arénu a také bouřlivější atmosféru, která je čeká hned v prvním utkání ME proti domácímu Rumunsku: „Do teď jsme žádný z přáteláků nehráli v takové areně a s takovým počtem diváků. Zkusili jsme si co nás může v Rumunsku čekat a už na to budeme připraveni. V tomto ohledu si to vyzkoušet bylo super.“

Lotyšsko – Česká republika 103:69 (22:9; 39:25; 72:54)

Meiers 18, Peiners 17, Gražulis 11, Timma a Škele po 10 – Auda a Hruban po 18, Peterka 6, Palyza, Šiřina, Švrdlík, Pecháček a Kyzlink po 4, Bohačík 3, Welsch a Kříž po 2, Vyoral a Puršl 0

TH: 29/26 – 17/12

Trojky: 13 – 5

Doskoky: 41 – 34

Zisky: 5 – 9

Ztráty: 15 – 13

Asistence: 27 – 14

Fauly: 22 – 24