Lvi U20 zvládli drama v prodloužení a vyhráli svou skupinu

Čeští basketbalisté do dvaceti let vyhráli svou základní skupinu na evropském šampionátu divize B v Portugalsku. Svěřenci Ladislava Sokolovského přehráli v dosud nejvyrovnanějším zápase turnaje Bulharsko 93:89 po prodloužení a skupinou prošli neporažení. V pátečním čtvrtfinále vyzvou s největší pravděpodobností Island, zápas se bude hrát v 19:30.

Duel o první místo ve skupině byl pro český tým klíčový, od začátku totiž říkali, že se ve čtvrtfinále chtějí vyhnout silnému Rusku. Celá první polovina zápasu byla extrémně vyrovnaná, když se ani jednomu z týmů nepodařilo si vybojovat větší náskok. Příliš se nedařilo Janu Zídkovi, který tým táhl v úvodních zápasech, skvěle za to hrál Marek Welsch, jenž dorovnával skvěle střílejícího Bulhara Chernokojeva.

Třetí čtvrtina vyšla Lvům skvěle a začali se soupeřům vzdalovat. Dál pokračoval skvěle hrající Welsch, který svou agresivitou dělal Bulharům velké problémy. Přidali se k němu i další spoluhráči v čele s Miroslavem Štaflem a náskok vzrostl až na jedenáct bodů. Ani taková ztráta ale Bulhary nerozhodila, ve čtvrté čtvrtině zapnuli v obraně a začali postupně stahovat český náskok. Ještě pět minut před koncem to bylo o osm bodů, o dvě minuty později už byl náskok Lvů pouze jednobodový. Krátce poté šli Bulhaři dokonce do vedení, na což zareagoval dvěma koši Welsch a Češi byli na koni. Za Bulhary srovnával 19 sekund před koncem trojkou Mladenov a protože oba celky neuspěly s posledními střelami, šlo se do prodloužení.

Češi do nastaveného času skvěle vstoupili, když se konečně prosadil Zídek, jenž se zápasem protrápil a český tým utekl do pětibodového vedení. Po náporu Bulharů zabral Welsch a čtyřmi šestkami Čechy podržel ve vedení. Klíčová byla pak minutá trojka Lazarova osm sekund před koncem, po které už Češi v loterii faulů výhru uhájili.

Patrik Smažák (asistent trenéra ČR): „V utkání s Bulharskem jsme vedli dvě minuty před koncem o nějakých sedm bodů, bohužel se nám zápas nepodařilo dovést do vítězství, ale trojkou čtrnáct vteřin před koncem se Bulhaři dostali do nerozhodného stavu a poslali zápas do prodloužení. V něm jsme měli trochu víc štěstí a zápas organizoval velmi dobře na rozehrávce Marek Welsch, který nás dovedl k vítězství.“

Bulharsko – Česká republika 89:93pp (23:21; 43:47; 54:65; 79:79)

Chernokojev 33, Matushev 19 – Welsch 32, Štafl 17, Kovář 13, Krejčí 12, Karlovský 9, Novotný 5, Zídek 4, Slavík 1, Snopek, Borovka, Sychra a Lukáč 0

TH: 28/19 – 27/15

Trojky: 6 – 6

Doskoky: 50 – 44

Zisky: 6 – 11

Ztráty: 18 – 14

Asistence: 21 – 14

Fauly: 25 – 25