Lvi U20 zasypali Finsko trojkami a zahrají si čtvrtfinále

I třetí zápas s vítězným koncem má za sebou na evropském šampionátu divize B reprezentace mužů do 20 let. Svěřenci Ladislava Sokolovského přehráli v jednom z klíčových duelů skupiny Finsko 105:79 a zajistili si postup do čtvrtfinále turnaje. Skupinu dohrají ve středu od 17 hodin proti také neporaženému Bulharsku.

Čeští Lvi měli v pondělí v portugalském Matosinhosu volný den a do duelu s Finskem tak vlétli plni energie. Celý první poločas připomínal tak trochu All Star game, když oba celky hrály rychle bezstarostně dopředu, skvěle střílely a na obranu se příliš nesoustředily. Český tým zakončil první čtvrtinu dvěma rychlými trojkami a vedl nevídaných 34:27.

Druhá čtvrtina byla o trochu defenzivnější, i tak ale nasazení oběma týmům vydrželo. Finové se agresivní obranou dotahovali na Čechy, ti si však stále udržovali mírný náskok. Ten se podařilo znovu díky povedenému závěru přenést do poločasové přestávky, když se dařilo ve střelbě z dálky hlavně Filipu Novotnému, který se při čtyřech úspěšných trojkách ani jednou nemýlil.

Znovu výborně hrál i Jan Zídek, jenž trestal soupeře z blízka i z dálky a všechno řídil na rozehrávce zkušeně Vít Krejčí. Skvělý střelecký výkon Čechů pokračoval i ve třetí čtvrtině, Lvi se basketbalem bavili a žila i celá lavička. Miroslav Štafl parádně zablokoval soupeře a na druhé straně šikovně zakončil zblízka, Krejčí zase nabil na trojku Dominiku Lukáčovi drzou zadovkou.

Už v závěru třetí čtvrtiny přerostl náskok Čechů dvacetibodovou hranici a český tým se tak mohl uklidnit. Finové se ještě snažili o obrat, ale Lvi vždy odpověděli dobře načasovanou střelou z dálky nebo nájezdem. Celkem Češi trefili nevídaných devatenáct trojek, skvěle doskakovali a ani jim nevadila podprůměrná střelba trestných hodů. Závěr se tak mohl dohrávat a Češi drží šanci vybojovat místo zpět v divizi A.

Česká republika – Finsko 105:79 (34:27; 55:47; 84:63)

Zídek 23, Krejčí 20, Novotný 19, Welsch 10, Lukáč 9, Slavík a Štafl po 8, Kovář 6, Karlovský 2, Snopek, Borovka a Sychra 0 – Boyd 15, Grandlund a Pihlajamäki po 14

TH: 11/4 – 9/6

Trojky: 19 – 13

Doskoky: 46 – 29

Zisky: 5 – 6

Ztráty: 14 – 9

Asistence: 30 – 13

Fauly: 14 – 13