Lvi U20 vstoupili do ME úspěšně, juniorky budou hrát o sedmé místo

Čeští basketbalisté do 20 let úspěšně vstoupili do evropského šampionátu divize B. Svěřenci Ladislava Sokolovského přehráli v úvodním duelu v portugalském Matosinhosu Rumunsko 88:67. Turnaj pro ně pokračuje v neděli proti Albánii.

První dva zápasy označil trenér Sokolovský jako „povinné“ výhry, duel s Rumuny byl ale na začátku hodně vyrovnaný. Češi se stejně jako soupeř postupně sehrávali a mírný náskok, který v úvodních minutách získali, ještě do konce čtvrtiny stihli ztratit. Vyrovnaná bitva pokračovala i ve druhém období, kdy se ani jednomu z týmů nedařilo soupeři utéct. Nejtěsnější poločasový náskok nakonec patřil českému týmu, když těsně před koncem druhé desetiminutovky otáčel skóre šestkami Vít Krejčí.

Pro zápas byl zlomový výborný nástup českých lvů do druhé půle. Prvních pár minut ovládli Češi 18:6 a získali si klíčový dvouciferný náskok. Rumuni reagovali oddechovým časem a dostali se zpět na rozdíl sedmi bodů, český tým se ale nenechal rozhodit a úspěšně dotáhl třetí čtvrtinu se čtrnáctibodovým náskokem. Očekávaný nápor Rumunska v poslední čtvrtině nepřišel, naopak český tým navýšil vedení ke dvaceti bodům rozdílu a v závěrečných minutách už mohl kontrolovat náskok a Češi mohli také šetřit síly na další průběh turnaje.

Rozhodující druhý poločas Češi ovládli 49:29, když dokázali využít jak podkošové síly, tak převahy na perimetru, málo faulovali a ztratili jen devět míčů. Turnaj pro ně pokračuje v neděli od 19:15 zápasem s Albánií.

Česká republika – Rumunsko 88:67 (20:17; 39:38; 68:54)

Zídek 18, Krejčí 17, Štafl 14, Welsch 10, Kovář a Novotný po 8, Lukáč 5, Karlovský a Borovka po 3, Sychra 2, Snopek a Slavík 0 – Tohatan 13, Diculescu 12, Georgiadis 11

Lvice U18 padly s Německem a zahrají si o sedmé místo

České basketbalistky do osmnácti let si zahrají na evropském šampionátu o konečné sedmé místo. Rozhodla o tom jejich prohra v duelu s Německem 61:65. Svěřenkyně Viktora Pruši prohrály podruhé za sebou a turnaj zakončí v neděli od 16:30 zápasem s Lotyšskem.

Duel proti Německu byl rozeznatelný jako zápas dvou zklamaných čtvrtfinalistů. V úvodu měly navrch Němky, které vedly prakticky po celou první čtvrtinu, pak se ale český tým zlepšil a dokázal mírný náskok soupeřek stáhnout až se šlo do přestávky za vyrovnaného stavu.

Bohužel poločasová pauza Lvicím vůbec neprospěla, třetí čtvrtinu zahrály velmi špatně a Němky utekly až do sedmnáctibodového náskoku. Jako by se snadné výhry ale zalekly, Češky se zlepšily a začaly bod po bodu stahovat rozdíl ve skóre. Divoký comeback českého týmu vrcholil minutu před koncem, kdy se po vlastním zisku prosadila Petra Malíková a snížila na 60:62. Němky bohužel po time outu dokázaly zareagovat a Förnerová trefila trojku a definitivně rozhodla o výhře Německa.

Julia Vydrová (hráčka ČR): „Čekaly jsme, že Němky budou hodně tvrdé, a navíc budou mít výškovou převahu, což se potvrdilo. Moc se nám nedařily trestné hody, ale bojovaly jsme a v poločase to byla remíza. Pak nám daly pár košů v řadě a výsledek sklouzl do mínus patnácti. Ve čtvrté čtvrtině jsme se v posledních čtyřech minutách zvedly a dostaly se až na remízu, ale pak jsme dostaly nečekanou trojku a už jsme to nestihly dotáhnout. Zápas se povedl Petře Malíkové, která dala 17 bodů.“

Německo – Česká republika 65:61 (19:15; 34:34; 57:42)

Bessoir 18, Landwehr 12, Gaba 9 – Malíková 17, Hamzová 8, Paťorková 7, Šitancová 6, Pokorná a Buřtová po 5, Zeithammerová 4, Fučíková 3, Halátková, Ondroušková a Horsáková po 2, Vydrová 0

TH: 25/10 – 29/18

Trojky: 3 – 5

Doskoky: 58 – 35

Zisky: 11 – 16

Ztráty: 31 – 16

Asistence: 17 – 11

Fauly: 26 – 20