Lvi U20 stíhací jízdu nedotáhli. O záchranu musí dál bojovat

České reprezentaci mužů do dvaceti let nevyšel na evropském šampionátu na Krétě ani pátý zápas. V důležitém souboji o udržení v elitní divizi podlehli Češi po vyrovnaném průběhu Ukrajině 68:75.

Po sérii velmi silný soupeřů čekal konečně Čechy vyrovnaný soupeř, i tak ale hráči v bílém od úvodu dotahovali. Ukrajinci dali prvních šest bodů zápasu, ujali se vedení a po první čtvrtině byl jejich náskok devítibodový. České střelecké trápení pokračovalo i ve druhé čtvrtině a náskok soupeře narostl až na šestnáct bodů, než ho těsně před přestávkou trojkou zkorigoval Lukáš Bukovjan.

Třetí čtvrtina naopak Čechům výborně vyšla. Dařilo se střelecky, zlepšila se i obrana a před poslední desetiminutovkou byl rozdíl pouhých šest bodů. Pět minut před koncem bylo po trojce velmi dobře hrajícího Tůmy srovnáno 64:64 a začalo to pravé drama.

V tu chvíli to na sebe vzal se sedmnácti body druhý nejlepší střelec Ukrajiny Sergei Mykhailiuk a několika těžkými střelami podržel svůj tým. Jeho střela z odskoku tři minuty před koncem na 70:68 se ukázala být rozhodující. Češi na druhé straně předvedli dvě ztráty a nepovedený nájezd a když už se jim Mykhailiuka podařilo ubránit, neunikl rozhodčím sporný faul Tůmy na obranném doskoku. Svěřenci trenéra Czudka pak zkoušeli ostřelovat koš soupeře z trojky, ale ani jednou se neprosadili a Ukrajinci si z čáry trestného hodu pohlídali závěr zápasu.

Český tým tak čeká po dni pauzy těžká bitva o záchranu. Na turnaji je čekají ještě dvě utkání a pro udržení v elitní divizi musí obě vyhrát a zajistit si třináctou příčku. První klíčový duel sehrají Češi v sobotu od 15:45 s Itálií.

Česká republika - Ukrajina 68:75 (13:22; 27:40; 49:55)

Tůma 20, Váňa 14, Roub 9, Sehnal, Kozák a Novák po 6, Goga 4, Bukovjan 3, Dlugoš, Kolář, Nábělek a Jelínek 0 – Pavlov 18, Mykhailiuk 17, Zotov 14, Skapintsev 12

TH: 8/4 - 23/17

Trojky: 12 - 6

Doskoky: 32 - 46

Zisky: 7 - 6

Ztráty: 12 - 18

Asistence: 12 - 17

Fauly: 21 - 15