Lvi U20 přehráli domácí a zahrají si o páté místo

Česká mužská reprezentace do dvaceti let skončí na letošním evropském šampionátu divize B nejhůře na šestém místě. Češi překonali zklamání ze včerejší čtvrtfinálové prohry s Poláky a zdolali v Sofii domácí Bulhary 60:53. Turnaj pro český tým skončí v neděli v 15 hodin duelem o konečnou pátou příčku s Finskem.

Svěřenci Ladislava Sokolovského včera těžce vstřebávali frustraci z prohry v klíčovém čtvrtfinále, podobně však na tom byl i jejich soupeř. Český tým se s tím vypořádal lépe a od začátku držel vedení. Češi dali prvních třináct bodů zápasu, a to udalo ráz dalšímu průběhu. Bulhaři se bojovným výkonem dostali v úvodu druhé čtvrtiny zpět do hry, ale nedokázali se dostat blíže než na dva body a Češi znovu utekli. Do přestávky šli Češi s dvouciferným vedením.

Domácí celek pak hnaný početným publikem zabojoval a v úvodu poslední desetiminutovky se dostal znovu na rodzíl dvou bodů. Ani jednou však srovnáno nebylo, Češi včas zareagovali dvěma trojkami a závěr měli pod kontrolou.

Zřejmě nejlepší výkon na turnaji předvedl Martin kolář, který se jako jediný dostal do dvouciferných čísel a dal 16 bodů včetně tří ze šesti českých trojek. Osmi body ho podpořili David Žikla s Jakubem Tůmou, Češi ale spoléhali hlavně na týmový výkon a dobroz obranu, kzerá povolila. Bulharům jen 53 bodů.

Bulharsko - Česká republika 53:60 (12:17, 22:32, 40:45)

Minchev 18, Alipiev 11, Vasov 7 - Kolář 16, Žikla a Tůma po 8, Váňa, Kozák a Kotásek po 6, Štafl a Nábělěk po 3, Karlovský a Hartig po 2, Slavík a Bukovjan 0

Fauly: 21 - 16

Patrik Smažák: "Komentář: Utkání bylo velmi vyrovnané. Od začátku první čtvrtiny jsme šli do vedení a po celý zápas jsme si udržovali několikabodový rozdíl. Klíčem k našemu vítězství byla velmi dobrá obrana, kdy jsme soupeři dovolili pouhých 53 bodů. V boji o 5. místo na ME se utkáme s Finskem."