Lvi U18 padli, ale postup mají ve svých rukou

Česká mužská reprezentace do osmnácti let ve svém čtvrtém zápase na evropském šampionátu divize B poprvé prohrála. Svěřenci Luboše Bartoně v makedonském Skopje nestačili na Nizozemsko 58:74 a srovnali se prvním místě skupiny s Izraelem a právě Nizozemskem. Ve středu od 18:45 dohrají Češi základní skupinu proti Makedonii.

Český tým chtěl potvrdit dosavadní neporazitelnost na turnaji, Nizozemci však byli proti. Na Čechy od začátku vlétli, po čtyřech minutách vedli 15:5 a od té doby udržovali náskok. Střelecké trápení Čechů pokračovalo po celý první poločas, za něj stihli svěřenci Luboše Bartoně jen čtyřiadvacet bodů a nabrali téměř dvacetibodovou ztrátu.

Vedení Nizozemců tažených nezastavitelným pivotem Kutou narostlo až na pětadvacet bodů a v závěru už mohli „oranžoví“ bez problémů kontrolovat třetí výhru na turnaji a udržení šance na postup. Kuta se nakonec dostal nejen na 24 bodů, ale byl i hlavním důvodem převahy Nizozemska na doskoku, když pod koši získal hned 17 míčů.

Kromě doskakování byly statistiky celkem vyrovnané, výraznou převahu však měli vítězové v úspěšnosti střelby z pole. Hlavní střelecké opory Vít Krejčí, Viktor Tělecký, Luboš Kovář a David Böhm dohromady proměnili jen 8 z 35 střel z pole, celý český tým střílel s úspěšností jen lehce nad třicet procent. Šanci na nápravu nepovedeného duelu budou mít Češi ve středu, kdy pro postup potřebují porazit domácí Makedonii.

Česká republika - Nizozemsko 58:74 (12:21, 24:43, 40:62)

Böhm 12, Samoura 9, Krejčí 8, Mikyska 7, Kovář, Tělecký a Fuxa po 6, Sýkora 4, Čejka, Kulich, Noumeros a Vyroubal 0 – Kuta 24, Vuurst de Vries 18, Van den Elzen 10

TH: 26/15 – 25/15

Trojky: 5 - 5

Doskoky: 43 - 63

Zisky: 10 - 12

Ztráty: 22 - 22

Asistence: 8 - 16

Fauly: 23 - 26