Lvi U18 dál čekají na výhru

Ani ve třetím utkání na evropském šampionátu se nepodařilo české reprezentaci mužů do osmnácti let zvítězit. Ve velmi těžké základní skupině podlehli Češi Srbsku 65:82 a skončí tak na posledním čtvrtém místě. I tak postupují do osmifinále, ve kterém se utkají ve středu od 19:30 s vítězem skupiny D – Litvou.

Svěřenci trenéra Torstena Loibla věděli, že je nečeká nic lehkého, Srbové v dosavadních utkání zdolali oba soupeře, se kterými Češi padli a převaha favorita se projevila hned v úvodních minutách. V rychlém zápase dokázalo Srbsko lépe řešit přesilové situace brzo získávalo nad českým týmem navrch. Češi páchali hodně vynucených i nevynucených chyb a soupeř vyrážel dopředu, kde zakončoval s chirurgickou přesností. V závěru první čtvrtiny se na pár minut česká hra rozpadla a Srbové trestali, dalekonosná trojka v poslední sekundě první čtvrtiny posunula rozdíl na osmnáct bodů. Ve druhé čtvrtině se hra vyrovnala, Češi se lépe popasovávali s rychlostí soupeře, který zároveň pod vlivem dvouciferného náskoku mírně polevil. Zafungovala i vytažená česká obrana, zejména po trestných hodech. Čechům se solidně dařily nájezdy do vymezeného území, po kterých často končili na zemi po tvrdých zákrocích srbské obrany. Přesto Češi soupeři nedali nic zadarmo a nebýt několika zahozených příležitostí, mohl být poločasový rozdíl ještě nižší než šestnáct bodů.

Ani po přestávce se obraz hry příliš nezměnil, když český tým bohužel častěji chyboval, až zakončil utkání na sedmadvaceti ztracených míčích. Náskok Srbů byl až na šestadvaceti bodech a soupeř tak bez větších potíží kontroloval vítězství ve své základní skupině. Hned tři srbští střelci skončili zápas na patnácti bodech, hned za nimi byl třináctibodový nejlepší střelec Čechů Šimon Svoboda, o bod méně dodal Benjamin Koppke.

Jan Dvořáček (asistent trenéra): „Do zápasu jsme vstupovali s vědomím, že nás čeká velice těžký a tvrdý soupeř, který zakládá svou hru především na tvrdé obraně, rychlém přechodu do protiútoku a také dobré úspěšnosti střelby z dlouhé vzdálenosti. Bohužel jako v předchozích zápasech se nám vůbec nepodařil začátek, kde jsme si nechali soupeře utéct právě díky síle v přechodové fázi a také špatnému řešení hry pick and roll. Soupeř těžil především ze střelby z dálky. Tím nám utekli na rozdíl osmnácti bodů. Ačkoliv jsme náš projev ve druhé čtvrtině zlepšili, ale takový soupeř vám díky konzistentní a tvrdé hře nepovolí žádný jednoduchý koš, takže jsme se na každý bod strašně nadřeli a přes mnohem lepší projev jsme pořád byli na dvouciferném rozdílu. Ve druhém poločase jsme měli poměrně nevyrovnané úseky, kdy jsme se dostali k soupeři blíž, ale pak zase přišel krátký úsek, kdy nám střelbou z dálky a našimi chybami především ztrátami po presinku opět Srbové odskočili na dvouciferný rozdíl, který si udrželi až do konce a zaslouženě zápas vyhráli.“

Adam Lukeš (hráč českého týmu): „Naše výkony hodnotím tak, že se určitě zlepšují, ale pořád tam máme velké výpadky, nestíháme vůbec naskočit do tempa zápasu a dlouho trvá, než se chytáme. Pak už je rozdíl většinou stejný, ale je to o začátku zápasu. Osobně mi přijde, že jsme pořád svázaní, je to rozdíl oproti přípravě, kdy jsme byli mnohem lepší a chybí tomu nějaký impuls. Musíme jít dál. Skupina je za námi, jsme bez výhry, ale musíme to hodit za hlavu a postupovat dál v pavouku. Věřím, že trefíme bodovou šňůru, která nás všechny nakopne.“