Lvi U16 vydřeli výhru proti Ukrajině a jsou ve hře o play off

Česká basketbalová reprezentace kadetů do šestnácti let získala na evropském šampionátu divize B třetí výhru ze čtyř zápasů. Svěřenci Jana Slowiaka přehráli dnes v Sarajevu dosud neporaženou Ukrajinu 96:88 a dál drží naději na postup do play off. Nejlepším střelcem českého týmu byl s 23 body Ondřej Hanzlík.

V úvodu zápasu měli navrch Češi, kteří vedli prakticky celou první čtvrtinu, než převzali kontrolu Ukrajinci, kterým zas patřila druhá desetiminutovka. Zajímavé věci se pak děly po přestávce, kdy se český tým dostal z až třináctibodové ztráty a dostal se zpět do vedení, od té doby už se skóre tahalo o každý bod a hned šestnáctkrát se měnilo vedení.

Rozhodovalo se až v koncovce a v té měli nejprve blízko k výhře Ukrajinci, kteří vedli v poslední minutě po koši Mustiasty o čtyři body. Naštěstí okamžitě zareagoval Tomáš Jansa a Češi byli díky následné minuté šestce Ukrajiny stále ve hře. Čtyřiadvacet sekund před koncem pak trefil důležitou trojku Lukáš Hřebík a Češi přežili i další dvě šestky Ukrajiny šest sekund před koncem. V prodloužení se lvi dostali rychle do vedení, když využívali fauly Ukrajinců a náskok si udrželi až do konce. V poslední minutě nastaveného času se po klíčovém koši lehce zranil rozehrávač Jakub Šurý a musel odstoupit, po zápase se ale radoval z cenné výhry i se spoluhráči.

Jak ukazuje výsledek, byl zápas velmi vyrovnanou bitvou, ve které rozhodovaly maličkosti. K dispozici bylo po velkém množství minutých střel hned 138 doskoků a Češi přeskákali Ukrajinu 72:66. Už tradičně díky Ondřeji Hanzlíkovi vyhráli Češi na trojky a minuli jen osm trestných hodů oproti třinácti minelám Ukrajiny.

Hanzlík se dostal na 23 bodů (čtyři trojky) a slabší úspěšnost střelby vynahradil patnácti doskoky, na dvacet bodů se dostal Lukáš Hřebík, v koncovce držel Čechy individuálními akcemi Jakub Šurý.

Češi uzavřou základní skupinu v úterý od 21 hodin zápasem proti Bělorusku. Pokud vyhrají, tak se hodně přiblíží postupu, ještě předtím ale budou zřejmě hodně sledovat duel Ukrajiny s Bosnou od 14:15, který bude k určení postupujících také klíčový.

Jakub Šurý (rozehrávač lvů U16): "Vyšel nám vstup do utkání, kdy jsme se dostali do vedení 12:4, to jsme i dobře bránili, soupeři pak vyšlo pár rychlých protiútoků, se štěstím trefil několik trojek, což nás mírně srazilo. Před druhou půlí jsme zmobilizovali síly, zlepšili jsme jak obranu, tak útok, začali hrát a fungovat jako tým, náš výkon se tím zvedl. Pozitivní atmosféru jsme si přenesli i do prodloužení a po boji vyhráli."

Ukrajina - Česká republika 88:96 (20:18, 46:37, 62:62, 82:82)

Melashych 26, Mustiatsa 16, Tyrtyshnyk 15 – Hanzlík 23, Hřebík 20, Šurý 18, Jansa 11, Staniszewski 10, Plašil 9, Kocáb 5, Bálint, Kalný, Šiška, Starý a Vlk 0

TH: 35/22 – 29/21

Trojky: 9 - 11

Doskoky: 66 – 72

Zisky: 8 - 6

Ztráty: 18 - 17

Asistence: 13 - 15

Fauly: 28 - 29